yüz yıl içinde toplumun hali

kuaterik
Büyük çoğunluk şu kümeler içinde toplanacaktır
1) Sistemciler
Sistemi yürüten ve parçalanmaması için çalışan bireyler. Bu insanların eylemlerden önce oluşturdukları işleyiş şöyledir.
-Duygu hissedilir
a) kötü hissettiriyor. Öyleyse eylemi durdur!
b) iyi hissettiriyor. Öyleyse eylemi devam ettir.
Daha komplike durumlar olabilir. Örnek olarak yemek yerken(yemek yemek iyi hissettirdiği için devam etmesi gerekirken) aç birinin ona baktığını gören kişi yemeğini onunla paylaşır ve yemeğini yemekten mahrum kalır. Empati kurar, vicdan azabının kötü hissettirmesi>doymamanın kötü hissettirmesi olduğundan üstteki işlemleri gerçekleştirir, tutarlıdır.
Özellikleri: Çalışkan, pragmatist, aptal, çoğunlukla sakin ve mutlu, hareketleri tahmin edilebilir ve etkilerle kontrol edilmeye açık, koruyucu, empati kurabilen. Olayların az farkında. Kendisi riske atma ihtimali az
2) Deliler
Tek tahmin edilebilir olayları tahmin edinilebilir eylemleri harekete geçirmeyecek olan bireylerdir. Bazı türleri çok kısıtlı hareketler yaparlar. Bir döngü halinde yaşarlar aşağıdaki eylem o türü kapsamamaktadır. Hareketleri bazen duygularla yönlendirilir bazen fikirlerle. Davranış işleyişi sistemcilere göre daha karmaşık olduğundan öngörmek mümkün değildir. Biyolojik açıdan bu safhaya geçmeleri zor olduğu için elbet çocukluk dönemleri sıkıntılı geçmeli ya da herhangi bir zamanda travma yaşamış olmaları gerekir. Eylem şöyle tanımlanır
-Olay fark edildi/tanındı/yaşandı.
a) Duygu temelli hareket olacaksa eylem sonradan saçma ya da mantıklı fikirlerle desteklenir.
b) Fikir temelli ise, fikirlerinden döndürmeniz ihtimali yoktur. Kendi içinde tutarlı yapı oluşturmuşlardır çoktan. Fikir önceki edindikleri deneyim ya da başkaların deneyimlerinin birleşimidir.
Özellikleri: Israrcı, dogmatik, huzursuz, orta/yüksek zekalı. Olayların orta farkında, kendini riske atma ihtimali orta veya yüksek
3) Yalancılar
Diğer kitleler tarafından fark edilemezler tek amaçları bireysel çıkardır. Aileden yetişmeye başlarlar sonradan bu kümeye düşme ihtimali azdır çünkü tüm özellikleri bir arada kullanmak için (tıpkı dil öğrenmek gibi) çocukluktan bilinçaltlarına işlenmiş olmaları gerekir. Düşünemedikleri olay da tek budur çünkü görmek onlar için zordur, güven ve aidiyet duygusuna tutunur bu fikir. Eylem tanımı
-Olay yaşandı
a) fikir temellidir. Geçmiş tecrübelerden yararlanılır.
Özellikleri: İnsan kullanmaya meyilli, içten pazarlıklı, bencil, ikiyüzlü, zeki. Olayların çok farkında, kendini riske atma ihtimali çok az.

Bireyler bu kümelerin karışımı şeklinde de görülebilir.

Kümelerin eleman sayısı sıralaması
Sistemciler>Deliler>Yalancılar

Korkmayın ve aklınıza birini getirin. Üç kümeden birinin baskın olduğunu görürsünüz. Kendi adıma konuşursam sistemci olamam . Bir sistemcinin gözlemleyemediği şeyi yazdığımı varsayıyorum ve bu varsayımlarım kendinden emin şekilde yazıldı ki bu da delilerin özellikleriyle tutarlı. Tutarlı bir sistem olması için ben yalancıyım da diyemediğime göre kişiliğimin büyük çoğunluğu delilikte.
fadiyez
Bütün zamanlar içinde değişmeyen ,değiştirilemeyen insan sınıflandırması çok basittir .bu sınıflandırmanın ,bu yüzyıl ya da gelecek yüzyıllarda da değiştirilemeyeceğini varsayıyorum.
1. Avcı insanlar
2.toplayıcı insanlar
3.hem avcı hem toplayıcı insanlar

Avcı insanlar günümüzde daha çok ticaretle uğraşan daha önceki zamanlarda ganimet peşinde başka ülkelerle savaşan insan tipidir.paylaşmayı sevmezler.
Toplayıcı insanlar
aklınıza ev kadınları gelmiş olabilir ama günümüzde memur kesimi buna en güzel örnektir.memur kafası risk almayı sevmez .toplayıcı insanlar da risk almayı sevmeyen ama kazanmayı seven insan türüdür .
Hem avcı hem toplayıcılar toplumlara yol veren dahiler arasından çıkar .bu isimlere tarihsel kişilikler örnek verilebilir .sayıları azdır.
İnsan sınıflandırmasını yaptıktan sonra toplumların halinin ne olacağına dair tespitleri daha rahat yapabiliriz.
Edit

spencereid
yüzyıl içinde toplumda ne(ler) olur?
yüzyıl içinde olan bu şey(ler) nasıl gelişir?
2018 yılında olduğumuza göre (evet yavaş ilerliyoruz) merak edilen 2118 yılında toplum ne halde olmuş olacak?
evet şimdi biraz daha açık değil mi? eskiden beri insanlar yönetilen koruyucular ve yöneticiler olarak ayrılmıştı. kim demişti bunu?
platon insanın 3 yönünden bahsetmişti, arzu, irade ve akıl. arzu yönetilen yani tüketiciler, irade koruyucular yani ailesi bile olsa önce toprak (vatan), akıl yöneticiler yani bir yönetici akıllı olmalı ki orada olmalı( biraz kesiyorum).
bu küçük ayrıntıyı zaten bu zamana kadar toplumu hep bu şekilde sıraladıkları için yazdım. bu dünyada daha hiçbir toplum devleti oluşturmamış iken insanlar bunları konuşup tasarladılar. aslında canları fazla sıkılıyordu ve konuşacak konu buydu çünkü teknoloji yoktu ve bir ünlünün ne yaptığını bilmekten çok "yöneteni nasıl yukarı çıkarabilirim" daha önemliydi. saygınlık toplumların en önde tuttuğu unsurlardandır. konu biraz saptı bilim konuşacaktık neden buraya girdik şimdi değil mi?
toplum denilince işin içine ilk bunlar giriyordu fakat eskiden. şimdi 2018 yılına dönmeden biraz geçmişte kalalım.
tarih 2005'i gösterdiğinde bir laboratuvardan şöyle bir söz fırlar, bakterilerde bir sistem var virüsü tanıyor sonra onu kendi katıyor kesiyor.. orada bir şeyler yapıyorlar ne yapıyorlar?
bakteri savunma sistemi 101: crispr cas-9.
duymuşsunuzdur, duymadıysanız platon'u bir sallayın şu sistemi inceleyin. çünkü içinde olacak çocuklarınız.
ne bu sistem, bakteri virüs saldırısından kurtulmuşsa ki bu kurtulma biraz öncekilerden kalanlarla olur neyse bakterinin kurtulan dna dizilerine baktığında bazı tekrar dizileri görüyor bu bilim insanları, bu dizileri kurtulduğu virüste de saptıyorlar.
ne yapmış bu bakteri? nasıl oldu da daha önce içinde olmayan diziler şu an içinde?
ne yapmış, virüsün dnasını kesmiş kendine eklemiş. neden yapmış, bir sonraki virüslere karşı kendini daha güçlü hale getirmek için.
bunun bizi ilgilendiren kısmı nedir?
bu sistem.
kısaca bakterinin bu kesme sistemindeki cas-9'u kullanarak dna'da değişiklikler yapmayı geliştirdiler. yıl 2015'i bulduğunda bütün dünya bu sistemle çalkalanmaya başladı. çünkü bunu artık embriyolarda kullanabileceklerini kesinleştirdiler. etiği bir kenara atın birileri bir yerlerde bunu etiği sallayarak çoktan kullandı.
yani benim bebeğim mavi gözlü olsun, benim bebeğimde şu hastalık( hastalığın bütün genleri biliniyorsa ve genetik ise) olmasın diyebiliyoruz. benim bebeğim süper insan olsun.
bu zamana kadar olanları konuştuk mu hayır, buraya yazabileceğimiz teknolojik gelişmeleri zaten biliyoruz. teknoloji insana hizmet eder. bilim evrene hizmet eder, insanın kendinden daha üstününü elde etme isteği nereden gelir?
atalarından.
biz verimli döl elde etme isteğiyle yanıp tutuşuyoruz aslında, daha güzelini değil geniş kalçalı bir kadını "benim bebeğimi düşürmeden taşır" düşüncesiyle beğeniyoruz, bilim bunu açıkladığında bilinciniz farkında olmuştu. hayvani iç güdünüzü iyi bilen insanlar sosyal medyada bunu her gün kullandılar. biraz da kıçımı döneyim kameraya "evet ben mükemmel bir taşıyıcıyım" aşağıdan çek bacaklar uzun durmalı.
sapiens sapiens olana kadar denisovan neandertaller çiftleştiler. sapiens de çiftleşti onlarla. varlık kendini varlık olarak nitelendirmeden önce de varlıktı, bilinç oturduğu koltukta veri aldıkça belki o verilere gözlerini açmaya başladıkça sapiens sapiens olduk biz.
modern düşünen akıllı insan, akıllı olan yönetici ve evet tasarım bebekler.
yüzyıl içinde ne olacağı ortada. yöneten yönetilen(?) bizi bizden koruyacak kimse olmayacak. çünkü korunması gereken yöneticiler zaten zihinlerinize online olarak erişebilecekler. sizi neden kendilerinden korusunlar ki? sizi sizden korumaya gerek yok çünkü bilinciniz o koltukta bazı şeyleri puslu görecek.
hoşunuza gidecek bu, çocuklarınız televizyonda sigarayı görmemesi için çok çabaladınız. aklınızın kontrolünü de sizden daha akıllılara teslim edeceksiniz, ne olduğundan haberiniz olmayacak.
veri çağındayız bizim verilerimiz beyinlerimiz, beyinlerimizin içine girmek bir yüzyılda olacak, belki de oldu?
yöneten yönetilen diye ayırmaya gerek var mı?
yöneten akıllı olmalı fakat herkes tasarım, onları kim tasarladı?
bir akıllı yapay zeka belki de akıllı akıllı yapay zeka?
yönetilen arzu demiştik, arzularımız beynimizde dönen reklamlarla kontrolde, arzu mudur o halde?
beyinde dönen reklamlar için
hayvani iç güdülere ne oldu?
çok önemli değil o iç güdüler çoktan kontrole alındı.
toplum insanı içinde barındırır biz ona artık sistem diyelim ve birbirinin aynısı olan verimli döl için uğraşmayan çeşitlilikten yoksun insancıklar.
biri artık şu simülasyonu sonlandırabilir mi?
pandorra
gelecek yüzyılda
yaklaşık 30 yıl içerisinde kuraklık belirtileri artacak. kuraklık nedeniyle su savaşları başlayacak. zenginler su bankalarından dolayı köşelerine çekilip fakirlerin savaşlarını uzaktan seyir edecekler. kişisel görüşüm olarak fakir kısımdan birileri deniz suyunu tatlı suya çevirmeye başlayacaklar ancak petrolde ve uranyumda olduğu gibi deniz suyunu arıtılan bölgeler yada kişiler rehin, karantina yada satın alınacak. geriye kalan insanlar köle olarak kullanılacak. insanlar din, ırk , renk, toplum vs. dinlemeden birbirlerine karşı cephe almış durumda olacaklar.
bu cepheler yüzünden fakir insanların azınlığı gardiyan çoğunluğu mahkum, köle olacaklar isyanları da bu şekilde bastıracaklar. köle insanları kullanma şekillerine yada amaçlarına göre şekil değiştirebilir fakat bana göre teknoloji ilerleyecek insanlık her daim olduğu gibi daha hızlı düşecek.