yıldız sözlük kuralları

yıldız sözlük
yıldız sözlük'te öncelikli kuralları içeren sözleşmedir.
yıldız sözlük kayıtlı yazarlarının içeriklerine yer sağlama hizmeti veren websitedir
yazar olduğunuzda kabul ettiğiniz kurallar aşağıdaki gibidir

madde 1 Yıldız Sözlük te kullanıcılar sadece 1 üyelik açabilir. yedek hesap, ek hesap gibi durumlar kesinlikle yasaktır. bir ip adresinden birden fazla üyelik açmak yasaktır. istisna olarak aynı ip adresini kullanan kişilerin bu durumu bildirmeleri gerekir, aksi halde tüm hesaplar süresiz yasaklanacaktır.

madde 2:

a) bir üyenin sohbet havasında veya eğlence amaçlı gereksiz bir şekilde ardı ardına veya bunun haricinde kendi hakkında ya da diğer bir üye hakkında gereksiz başlık açması yasaktır.

b) entryler, altında bulundukları başlığın ihtiva ettiği anlam ile ilgili olmak kaydı ile; bu başlığı tanımlamalı, örneklendirmeli, yorumlamalı, soru şeklinde bir başlıkta ise başlığı cevaplamalıdır.

c): başlıklar altına tanım olmayan, gereksiz, eğlence amaçlı ne olduğu belirsiz entryler girilmesi kesinlikle yasaktır. ayrıca başlık altındaki diğer entrylere doğrudan cevap vermek, diğer üyelerle entryler aracılığıyla sohbet etmek yasaktır. bu kurala uygunluk için aranan kriter, ilgili entry'nin başlıktaki diğer entryler silinmiş olduğu durumda dahi halen anlam ihtiva edip etmeyeceğidir.

madde 3: bir üyenin, diğer bir üyeye bir başlık altında sataşması, başlığa uygun olmayan entry girmesi ayrıca üyeye olan durumundan dolayı entrylerini sürekli eksilemesi yasaktır. artı ve eksi butonları sadece içeriğe göre kullanılmalıdır.

madde 4: üçüncü şahıs ve kurumların her türlü hukuki haklarını zedeleyebilecek entryler, kişisel iletişimin izinsiz ifşası, nefret suçu, paylaşılması yasal olmayan link ve içerikler, telif haklarını ihlal edebilecek içerik ve diğer türkiye cumhuriyeti yasalarına aykırılık oluşturabilecek entryler, pornografik içerik taşıyan görsel ve videolar yasaktır .

madde 5: kurallara aykırılık içeren entryler moderatörler tarafından doğrudan veya şikayet üzerine silinebilirler. entry'i yazan üye siteden belirli veya belirsiz bir süre uzaklaştırılabilir.

madde 6 :sozluk yazılımı hesap silinmesi ve entry silinmesine imkan vermemektedir.yazarlarımız yasaklanmaları veya farklı sebeplerle hesaplarının ve entrylerinin silinmesini talep edemezler.
nick silinmesi ,entry silinmesi ,silinmesini talep etmek söz konusu değildir.

madde 7 .sözlük kuralları ihtiyaca göre değiştirilebilir.
yazarlarımız değişen kuralları takip ve kabul etmekle yükümlüdürler.
değişen kurallar geçmiş durumları da kapsar.yıldız sözlük tarafından önceden duyurulmaksızın ve tek taraflı olarak değiştirilebilir.
değişiklik sonrası sitenin kayıtlı yazarı olarak kullanım sözleşme değişikliklerinin kabulü anlamına geleceğinden sözleşme metnini belirli aralıklarla kontrol etmenizi tavsiye ederiz.

madde 8.yazarlığınızın onaylanması ,uzaklaştırma almanız ,süresiz yasaklanmanız yıldız sözlük yönetimi kararı olup yıldız sözlük format ve kurallarına aykırı , sözlük ortamını bozan yazarlara uygulanır

madde 9. yazar entryleri yıldız sözlük kurallarına ve türkiye cumhuriyeti yasalarına uygun olmalıdır.entryinin sorumluluğu yazarına aittir.
entryler ön denetimsiz yayına alındığından içeriğinizin yasalara aykırı olmadığından ,kişi ve kurumlara hakaret ,telif içermediğinden emin olunuz.
içerik yayınlandığında hukuki sorumluluğunuz başladığı için ,şikayet ,telif başvurusu gibi sebeblerle yönetim tarafından kaldırılması yasal sorumluluğunuzu ortadan kaldırmayacağını bilmelisiniz.

madde 10. yıldız sözlük sözlük şablonuna aykırı bulduğu ,yasalara aykırı , hakaret ve telif içeren entryleri kısmen veya tamamen yayından kaldırabilir.

madde 11. hesabınızın güvenliği size aittir.şifrenizi karmaşık seçmeli ,başka yerlerden bağlanmanız durumunda şifrenizin kaydedilmediğinden emin olun.

madde 12. yıldız sözlük'te periyodik aralıklarla yedekleme yapılmaktadır. buna rağmen farklı sebeplerle entry ,mesaj ve kullanıcı bilgilerinizin silinmemesi için elimizden geleni yaparız fakat yine de silinmesinden ötürü sorumluluk kabul etmemekteyiz.

madde 13. yıldız sözlük iletişim bilgileriniz üzerinden aksi talep olmaması durumunda duyuru ve reklam mesajı iletebilir.

madde 14. yıldız sözlük'te paylaştığınız telif içeren içeriklerin telif hakları size aittir.
yıldız sözlük'te yayınlandığınız telif içeren çalışmalarınızı ticari maksatla dahi dilediğiniz şekilde kullanabilirsiniz.
ancak yıldız sözlük 'te yayında olan içeriklerinizi internet üzerinde başka bir sitede daha yayınlamanız halinde yıldız sözlük'e aktif link vermeniz gerekmektedir

a: telif hakları size ait olmakla birlikte;
yıldız sözlük'te yayınladığınız tüm içerik için yıldız sözlük'e çoğaltma, kopyalama, işleme ve
basılı ortam, radyo-televizyon, uydu ve kablo gibi telli veya telsiz yayın yapan kuruluşlar vasıtasıyla
veya internet ve sair dijital iletim şekilleri de dahil olmak üzere işaret, ses ve/veya görüntü nakline yarayan araçlar ve sair her türlü araçla yayınlama hakları dahil olmak
ancak bunlarla kısıtlı kalmamak kaydıyla tüm mali haklarını hiçbir coğrafi sınırlama olmaksızın, süresiz ve bedelsiz kullanma hakkı(lisans) vermektesiniz.
b:oluşturduğunuz içerikler yıldız sözlük'te yayınlandığı andan itibaren bu içerikleri ,
uygun gördüğü bütün ortamlarda kendi kullanımında olan markalar altında ve/veya diğer kullanım alanlarıyla ,internet sitelerinde ticari amaçla kullanma hakkına sahip olacaktır.
c:yıldız sözlük, entrylerinizin internet dışındaki ortamlarda ticari amaçla kullanılması halinde, ilgili çalışmadan kar elde edilmesi şartıyla,
kendi takdir edeceği miktarda telif ödemesinde bulunacağını taahhüt etmektedir.

madde 15. yıldız sözlük'te yayınladığınız içeriğin size ait olduğu veya yasalar çerçevesinde kullanma hakkınız olduğu kabul edilir.
size ait olmayan içeriğin ancak kanunlarda belirtilen usule uygun olarak ve atıfta bulunmanız şartıyla yayınlanması mümkündür.
aksi halde uğrayabileceğimiz zararlardan sorumlu olacağınızı belirtmek isteriz.

madde 16.sözlüğün daha yolun başında olması sebebiyle ve seo çalışmaları kapsamında youtube,wiki,türkiye genelinde bilinen news kayıtlı haber siteleri vs. gibi kaynak siteler dışında link paylaşımı yapılmayacaktır.sözlüğün ilerlemesiyle bu kural kaldırılacaktır.

madde 17.bu sözleşmesel ilişki nedeniyle taraflar arasında doğabilecek ihtilaflarda yıldız sözlük'ün kayıtlarının
(e-posta yazışmaları, internet trafik bilgisi ve erişim kayıtları[log] vs.) hmk 193. maddesi anlamında geçerli, bağlayıcı, kesin ve münhasır delil olacağını,
bu maddenin delil sözleşmesi niteliğinde olduğunu ve diğer bütün madde ve bentlerini kabul etmektesiniz.

bu sözleşmeye türkiye cumhuriyeti hukuku uygulanacak olup, ihtilaf halinde kocaeli-izmit mahkeme ve icra daireleri yetkilidir.
jenjenrosso
Açık ve net bir şekilde ortaya koyulması gereken kurallardır.

2 kere engellendim ve 2 engelimde de mevcut kurallarda yazmayan sebeplerden ötürü banlandım.

Üstüne üstlük profilimde adım soyadım yazmadığı için süresiz engellenmekle tehdit edildim.

Kurallarda yazmayan şeylerden dolayı yazarların engellenmemesi gerektiğini ve kurallar yeniden gözden gecirilerek adil sekilde uygulanmalıdır zannımca

Edit:mesela ben bir başlığa 1'den fazla entry girdiğim için engellendim.fakat kurallarda bu yazmıyor.
evrenos
okunması, dikkat edilmesi ve uyulması gereken kurallardır. sözlük olmanın getirisi ve gereğidir, olmazsa olmazlardandır. sözlüğün formatı hakkında bilgi verir.

okuyun, okutun, okutturun;
(bkz:#6841)
uzunsacliyargic
okunması, anlaşılması ve uyulması gereken kurallardır.

ancak anlaşılma konusunda düzeltilmeye muhtaç olduğu açık. dil bilgisi kuralları çerçevesinde gözden geçirilmesi gerekir. bununla birlikte sözleşmede yapılacak değişikliklerin geriye dönük işlemesi söz konusu olamaz.

sorunların giderilmesi sonucunda ulaşılacak metnin etkin olarak uygulanmasıyla sözlük kalitesinin yükselmesini sağlayacak ve koruyacaktır.