confessions

yildizsever

Yıldız Yazar  · 11 Haziran 2018 Pazartesi

  1. toplam giri 200
  2. takipçi 0
  3. puan 2635

kainatın çapı

yildizsever
bigbang olayından başlıyoruz, bir noktadan meydana gelen patlamayla kainatımız oluşmaya başladı. bu teoriden yola çıkarak noktadan itibaren ışık hızında genişlemeye başlayan kainatımız kabaca 13 milyar yaşında ve ışık hızı da kabaca 300,000 km/sn.

şöyle ki;

1 ışık yılı 9,460,718,940,369,532 km

13 milyar ışık yılı 122,989,346,224,803,920,000,000,000 km

ve ışığın patlamayla iki yönlü ilerlediğini düşünürsek;

245,978,692,449,607,840,000,000,000 km olur. bunu okumak iş değil. bu rakam km cinsinden dünya ölçülerinde geçerlidir, dünya dışında genelde ışık hızına bağlı terimler kullanılır ve astronomik birim au(astronomical unit)

1 au 149,597,870,691 km dir.

yukarıdaki sonucu bu birime bölersek;

1,644,266,000,000,000,2 au sonucuna ulaşırız. işte size kainatın çapı.

(ayrıca kâinatın her saniye ve her yöne doğru 300,000 km/sn hızla büyüdüğünü düşünebilirsiniz. yani bütün bu hesaplar bigbang olayının içinde gerçekleşebileceği sır, esir olarak da adlandırılan karanlık maddenin sınırlarını ışığın çizmesi teorisine dayanıyor. yoksa da benim teorim. hiçlikte karanlık madde ışığa karşı direnç göstermeden genişlemektedir. bu teori aynı zamanda kâinatın merkezinde bulunan ve dengesini sağladığını düşündüğüm dev kara delik teorisini doğurmak üzeredir.)

fizik

yildizsever
maddenin kimyasal yapısındaki değişiklikler dışında genel veya geçici yasalara bağlı, deneysel olarak araştırılabilen, ölçülebilen, matematiksel olarak tanımlanabilen madde ve enerji olgularıyla uğraşan bilim dalı.*

diklorometan

yildizsever
"kansere yol açma şüphesi var" şeklinde sınıflandırılan tehlikeli bir kimyasal maddedir (içine % 1'den fazla girdiği karışımlar da aynı şekilde sınıflandırılır.). bu nedenle kullanımında son derece dikkatli olunmalı ve kullanım esnasında her türlü maruziyetten kaçınılmalıdır.

vahhabilik

yildizsever
vahabi inancı, 1400 yıllık islami geleneği bir kenara iterek doğrudan kur'an-ı ve peygamberin hayatını sözlerini örnek alan, o devirdeki gibi yaşama gerekliliğini savunan, yeni yorumlara kapalı en radikal islâmi akımdır. vahabilik bir islâm mezhebidir. sünnilikten inanış olarak degil, ibadet yönünde ayrılır. ancak bu mezhep, diger müslümanlar'ı kafir saymıs, katlini ve mallarına el konmasını mübah ilan etmiştir. 19'uncu yüzyıldan beri suudi arabistan yönetimini elinde bulunduran suud ailesi vahabiliği devletin resmi ideolojisi haline getirdi. suudi arabistan hem mekke ve medine gibi kutsal toprakları içinde bulundurması, hem de benimsediği vahabilik ideolojisi ile bölgede sünni islâm'ın merkezi konumuna geldi.

evreni anlamaya çalışmanın anlamsızlığı

yildizsever
eleştirimizi evren ve içindeki canlılarla bir bütün olarak gördüğümüzü ve ona göre yaptığımızı belirtelim.şimdi insan orta büyüklükte bir canlı. büyükten küçüğe doğru indiğimizde insanda trilyonlarca bakterimsi canlı var. belki o her canlının da içinde trilyonlarca basa canlı var. o öyle sosuza kadar gidiyor.

benzer şekilde insan, dünya, güneş, güneş sistemi, olarak baktığımızda trilyonlarca yıldız , trilyonlarca galaksi varlan oğlum sen neyin peşindesin. nereye varıcan.hayır bu pazar ağşamı bütün kanallar bu tür programlarla dolu da kızdım biraz.

charles darwin

yildizsever
1809 da shrewsbury de dogdu. charles yuksek okula devam ederken okul muduru onu ortalikta oylece dolanip bos bos konusan, ise yarar tek bir isle ugrasmayan bir ogrenci olarak tanimliyordu. mudurun "ise yaramak"tan kastettigi, yunanca ve latince fiillerin cekimini ezberlemek gibi seylerdi. "ortalikta oylece dolanip duruyor" dedigi de charles in etraftan binbir cesit bocek toplamasiydi.22 yasinda arkadasi ve ogretmeni steven henslow dan bir mektup aldi ve mektupta hukumetin amerikanin guney ucunun haritasini cikarmak uzere gorevlendirdigi kaptan fitzroy a eslik edecek bir dogabilim arastirmacisi olarak darwin i onerdigi yaziyordu.beagle adli gemi 27 aralik 1831 de plymouth dan guney amerika a dogru yola koyuldu ve ingiltere ye geri donmesi 1836 nın ekim ayini buldu. 2 yil olarak dusunulen yolculuk tam 5 yil surdu cunku guney amerika ya yolculuk tam bir dunya gezisine donusmustu. geri donduklerinde darwin artik taninmis bir dogabilimciydi.darwin pek cok buyuk eser yazdi ama bunlarin arasinda ingiltere de en cok tartismaya yol acani 1859 da yayinlanan "on the origin of species by means of natural selection or the preservation of the favoured races in the struggle for life" dı. turkcesi "hayatta kalma mucadelesinde dogal seci ve secilmis irklarin korunmasi yoluyla turlerin kokeni uzerine" dir. bu uzun baslik darwin in teorisinin kisa bir ozetidir aslinda.kitabın ana fikri : "yeryuzunde hayatin gelismesinin ardinda yatan "hammadde", ancak digerlerinden daha guclu olanlar hayatta kalabildigi icin, tek bir tur icinde surekli meydana gelen degisimlerdir. evrimin isleyisi yada itici gucu, hayatta kalabilmek icin verilen mucadelede ortaya cikan dogal secidir. bu secinin sonucunda yalnızca daha guclu olanlar yada "ortama en iyi uyanlar" hayatta kalir" dir.darwin 1871 yilinda "descent of man" yani "insanin soyu" adli kitabı cikardi. bu kitapta insanlarla hayvanlar arasindaki buyuk benzerliklere deginen darwin, insanlarla esit sayida kromozoma sahip hayvanlarin atalarinin ortak olabilecegini one surdu. bu arada, once cebelitarik ta, bir kac yil sonra da almanya da neanderthal da ilk insan turlerine ait kafataslari bulunmustu.darwin 1882 de oldugunde bilimde muthis bir oncu olarak, bir kahraman gibi topraga verildi.

stockholm sendromu

yildizsever
psikolojide rehine-rehineci yakınlaşmasına verilen adın ingilizcesi. peki nedir bu? şöyle ki; rehineler kurtarılmaya direnirler, suçlular lehine tanıklık bile edebilirler. ilk kez stockholm'de görüldüğü için bu ad verilmiştir.

nobel ödülü

yildizsever
"ardımdan bıraktığım gayrimenkulumun ve servetimin tamamı, aşağıdaki şekilde dağıtılacaktır. kapital, emniyetli bir şekilde fon'da toplanmalıdır. bu fon'un geliri her yıl ınsanlığa en büyük hizmeti yapan kişilere dağıtılmalıdır. bu gelir beş ana bölüme ayrılmalı ve aşağıdaki şekilde dağıtılmalıdır. bir kısım fizik sahasında en büyük keşfi yapan kişiye verilmelidir. bir kısım kimya sahasında en büyük keşfi yapan kişiye verilmelidir. bir kısmı fizyoloji ya da tıp alanında en büyük keşfi yapan kiþiye verilmelidir. bir kısım edebiyat sahasında en büyük eseri yazan kişiye verilmelidir. bir kısım milletlerarası barış ve kardeşlik için en büyük çalışmayı yapan kişiye verilmelidir. fizik ve kimya konusundaki keşifler, ısveç ilim konseyince değerlendirilmelidir. tıp konusundaki çalışmalar stockholm'deki caroline enstitüsü tarafından değerlendirilmelidir. edebiyat ve barış konusundaki mükafatlar norveç parlementosu tarafından seçilen beþ kişilik bir heyet tarafından değerlendirilmelidir. en büyük ve kesin arzum mükafatlar adaylara dağıtılırken kesinlikle milliyet tefrika yapılmamasıdır. en mühimi, mükafatı alacak şahıs bir ıskandinavyalı da olabilir, olmayabilir de "

paul dirac

yildizsever
1902-1984 yllari arasinda yasamis nobel odullu ıngliz teorik fizikci.tam adi paul adrien maurice dirac tir. hani derler ya asmis insan diye; bu tanimin benim icin cuk diye oturdugu nadir insanlardandir dirac. kuantum mekaniginin babalarindan biri olarak kabul edilen dirac, kuantum mekanigini matematiksel olarak super bir sekilde formulize etmistir. ıcine kapanik, sessiz sakin bir adam olan dirac in bu karakterinin sivrilmesinde babasinin rolu buyuk olmustur. diktator bir ailede yasamis ve babasi oldukten sonra artik daha ozgur oldugunu ifade etmistir.kendisini yogun calismalarindan siyirabildigi zaman nefes almak icin uzun yuruyuslere cikar, dag tepe bayir demeden kafasindaki fizik problemlerini dusunup kaptirir yururmus dirac usta. gelistirmis oldugu matematiksel kuantum mekanigi gosterimi hesap kitap yapmayi kolaylastirmis, sahsimda kagit kalem ugrasirken kendisinin ruhuna bir fatiha okuma istegi uyandirmis ancak ateist oldugundan oturu bu dusuncemden vazgecmisimdir.
0 /