confessions

watson

Yıldız Yazar  · 11 Haziran 2018 Pazartesi

  1. toplam giri 200
  2. takipçi 0
  3. puan 2735

panspermia

watson
ilk canlı oluşumunun dünyada gerçekleşmemesini içeren bir ilk hayat görüşü.bu görüşü savunanlara göre uzayda herhangi bir gezegende var olan canlıların sporları ya da tohumları; bu gezegenden kopan gök cisminin dünyaya düştü ve canlı oluşumu dünya'ya da sıçramış oldu.ancak bu görüş günümüzde çürümüştür çünkü bu sporların veya tohumların dünyaya yolculuğu sırasında maruz kalacağı sıcaklık farkı, basınç ve bazı zararlı ışınlara karşı dayanıksız olduğu belirlenmiştir.

papağan

watson
sadece belli sayıda bazı kelimeleri öğrenip tekrar etme yeteneğine sahip olmasına rağmen yurdum insanının rakı sofrasına oturup muhabbet etmesini beklediği kuş türü.

carl gustav jung

watson
analitik düşüncenin kurucusu isviçreli psikiyatrist. freud'dan görüş olarak ayrılıp, kişiyi kontrol eden güçlerin sadece içgüdüler olmadığını savunur. insanların manevi ve ahlaki değerler sahip olduğu görüşünü ön plana çıkartır.

ufo

watson
unidentified flying objects.

dünya ve yurt semalarında sıkça görüldüğü iddia edilen hatta ülkemizde konuşacak pek bi atraksiyonumuz olmadığı dönemlerde delilik boyutlarına varan asparagas ihtiyacımızı tatmin amacıyla habire gördüğümüzü iddia ettiğimiz başka gezegenlerden komşu yaratıkların binek aracı.

proton pompası inhibitörü

watson
insana nasa'da çalışıyormuş hissiyatı bahşeden ilaç. midedeki asitle savaşa girer. her daim galiptir. ülser, reflü, gastrit, alayına iyi gelir. tabi doktor tavsiye etmeden almayın yine de siz. biraz pahalı bi ilaç. velakin süper nimet. aç karna, sabahları atılırsa gün boyu rahat mideyle dolaştırır.

demir uçakların nasıl havada uçması

watson
uçaklar havada nasıl kalır?uçaklar bilinen fizik kurallarıyla uçarlar. peki bu kurallar nelerdir? uçakta kaldırma kuvveti şu şekilde elde edilir. kanadın altıdüz bir yapıdadır, üstü ise kavisli bir yapıdadır. bunun sağladığı avantaj şu olacaktır. bir hava filesi buraya çarptığında ikiye ayrılacak resimde de anlatıldığı gibi. üste giden hava filesi daha uzun bir yol kat edecek, altaki hava fileside düz bir yol takip edevek. bunun dolayısıylada üsteki hava filesi daha hızlı olmak zorundadır. altaki hava filesi ile aynı noktada buluşabilmesi için. bu bize şunu kazandırır. bernoulli prensibine göre; akışkanların hızı arttığında basınçları düşer. uçakların uçabilmesi için kanatın alt yüzeyindeki basınç, üst yüzeyindeki basınçtan daha fazla olmalıdır. bunun için kanadın üst veya alt yüzeyindeki hava akımını durumlara göre hızlandırılıp yavaşlatılması gerekmektedir. uçağın öne doğru hareketi yeterli olup, kanatlarında doğru bir açı yakalamasıyla uçaklar havalanabilir.modern uçak sistemlerinde, kanat teknolojisi gelişmişlik bakımından üst seviyededir. örneklendirmek gerekirse; uçak kanadının kesiti, kanatlarının altı düz olması, üst kısmı ön tarafta kalın, arka kısımı ince olacak şekilde kambur bir biçimde tasarlanması. bu gibi modern kanat sistemleri kaldırma kuvvetine destek vermektedir. bernoulli prensibine göre, kanada etki eden üst yüzeydeki hava, kanadın altından daha hızlı hareket ederse uçak havalanır.kanadın üstü ile altındaki havanın basınç farkı arttıkça uçak yükselir, azaldıkça alçalır. uçağın pervanesi veya jet motoru uçağı itki hareketi öne doğrudur. uçak öne doğru hareket ederse, kanadın üstünden ve altından geçen hava hızla akar. bu durumda kanadın üstteki hava basıncı alt yüzeydeki hava basıncından düşük olur. uçağın hız değişimi yüksek seviyelere ulaşınca, hava basıncı farkıda artmaktadır. basınç farkı belirli bir seviyeye ulaşınca uçak havalanır. istenilen yüksekliğe ulaşınca havanın basınç farkı sabit tutulur ve uçak düz uçuşa devam eder.

ingilizce düşünmek

watson
ana dilin dışında bir dilde düşünmek çok zordur.dil kodlamaladır. önce varlığı düşünür sonra onun kodu olan ismi söylersin. ama kendi dilinle varlıklar özleşmiştir.işte masa deyince direk aklına o madde gelir. ama yabancı dile geçince önce kendi dilin ardından öğrendiğin dile onun çevirisiyle geçersin.doğal olarak o dille çok haşır neşir olmuş olman lazım.zaten dili yaşamın her noktasında kullanmayacak yani o dilin konuşulduğu bir ülkede yaşamayacaksan boşa bir hareket. zaten yaşamadan da yapamazsın.

ataerkil sistemin kadın oyunu olması

watson
medeniyet oncesi donemlerden gunumuze kadar aktarilan ve kutsallastirilan ataerkil yapinin, erkeklerin kullanilabilmesi ve yonetilebilmesi icin kadinlar tarafindan yaratilan bir sistem olmasidir. ya da olasiligidir diyelim. komplo teorisi de olabilir.

*

erkek gucludur, avlanir, ailesini korur. erkegin temel gorevi korumak ve guclu olmaktir.olmayabilir de.kadin erkege der ki; sen guclusun, avlan, beni koru. ben de tum canlilarin yasama amacinda oldugu gibi senin cogalmana yardim ederim.etmeyebilir de.karisik mevzular. bi dusunun derim.

ruhi çenet

watson
youtube koyduğu videolarla büyük bir eksiği kapatan adam.koyduğu videoların yabancı dilde muadilleri çok; fakat biz cahil piçler olarak sadece resimlerine bakabiliyoruz. o yüzden türkçe alt yazılı ya da türkçe dublajlı videolar değerli oluyor.

bir insan neden çalışır

watson
bir kismi para icin calisir. "bana ayda x lira verseler y bile yaparim" diyen cok insan duymussunuzdur.

ama bu insanlar asla o x lirayi kazanamazlar, cunku para icin calisirlar.

ısini iyi yaparsan o parayi ve fazlasini kazanirsin. ınsan sevdigi seyi yapmak icin, bir amac ugruna calisir. bu amac para ise eger, cok az insan o amaca ulasir.
0 /