confessions

umbrella

Yıldız Yazar  · 26 Haziran 2017 Pazartesi

  1. toplam giri 974
  2. takipçi 31
  3. puan 15409

sadece türbanlıya yer veren insan

umbrella
Toplu taşıma araçlarında oldukça sık rastladığım durumdur. Dün metrobüste adam yerinden kalktı ve ben dahil önündeki 5 kadını aşarak (bir yandan oturmamıza izin vermemek için yolu koluyla ve bedeniyle kasten kapatarak) türbanlıya ‘buyrun oturun’ dedi. Adam resmen yalnızca türbanlı kadının kalabalıkta rahatsız olabileceğini, diğerlerimizin ise zaten ‘yollu’ olduğunu ima etti. Ne gerek var ki bizim oturmamıza. Biz açıklar nasıl olsa alışığızdır!

medeniyet göstergesi küçük detaylar

umbrella
Metroda inenlere öncelik vermek
Yeri geldiğinde teşekkür, yeri geldiğinde özür dilemeyi bilmek
Atıklarını kağıt, cam, plastik vb diye ayırarak atmak
Bir ülkenin, şehrin kaldırımlarının alçaklığı
Toplu taşımada 'kadınlara öncelik' değil, yaşlılara, hamilelere, yardıma ihtiyacı olanlara, kimse yoksa o an kim koltuğa yakınsa onun oturmasına izin vermek. Kadınlar aciz, zavallı yaratıklar değil ki durduk yerde yer veresin.
Sahip olmadığı hayatı yaşıyormuş gibi rol yapmamak, kendi olmak
Partnerine saygılı davranmak. 'Nasıl olsa cebimde' diyip insan değilmiş muamelesi yapmamak.

Kısacası bunlar medeniyet göstergesi detaylardır.

bir ülkenin gelişmiş olduğunu belli eden alanlar

umbrella
Kaldırımların alçaklığı
Sokak kedi ve köpeklerinin insanlardan kaçmaması
Tarihi yapılarının özenle korunması, yıkılmaması. Örn; Ytü beşiktaş kampüsü
Yeşil alanların korunması
Sanatsal tasarlanan bina çokluğu. Binalarının kilim desenli dikdörtgen prizmadan ibaret, ruh boğucu özelliklerinde olmaması.
Engelli bireylere kolaylıklar sağlanan yol vb olması.
İnsanların bireyselliğinin toplumsallığa oranla (sürü psikolojisi) daha yüksek olması.
İnsanların birbirilerinin tercihlerine saygı duyması, kimseyi kendi istediği gibi olmaya zorlamaması.
Arkadaş olurlarken dış görünüşe vs değil düşüncelerinin uyumuna bakmaları.
Çöplerini çöp kutusuna atmaları. Çevre koruma bilinçlerinin olması.
Gençlerin, çocukların, yaşlıların, hamilelerin sokakta özgürce ve güven içinde dolaşabilmesi. Kadınların dışarı çıkarken 'Acaba şunu giysem başıma bir şey gelir mi?' Dememesi. İstediğini giymesi.

bayan değil kadın

umbrella
https://yildizsozluk.net/bayan-degil-kadin.html?entry_id=11566
Açıklama yapmak istemiştim ama mükemmel entry girilmiş.

'Bayan' kelimesi karşılık olarak kibar, zarif vs anlamlar da içeriyor. Kimse cinsiyetinden ötürü zarif olmak zorunda değil. Sosyal medyada da görüyorum bu tarz şeyleri, yok 'kadın olunca ne farkediyo ehehe' yok 'bayan işte abartmayın' vs. Bunların hiçbiri abartı değil, olması gereken şeyler.

Küfür etmek de kadını aşağılar. Siz hiç erkeğin bedenine yönelik bir küfür duydunuz mu? Hem bunlardan da öte, neden küfür ediyoruz önce bir bunu düşünelim. Birisine kızıyoruz ve ona kötü bir şey demek amaçlı küfür ediyoruz. Peki şimdi de bildiğimiz küfürleri bir düşünelim. 'Koymak, sokmak' vb. kısacası hepsinin ana teması cinsellik. Cinselliği ayıp, günah, yasak olarak gören, 'namus' kavramıyla kafasını bozmuş ahlakçılar küfür eder. yemek ya da ev işini sadece kadının yapması gereken iş (kadınlık görevi) olarak görenler eder. Kendi istediği kişiyle beraber olup ilişki yaşama hakkını kendinde görüp eşini 'bakire' isteyen erkek küfür eder. Tüm bu haksızlıklara, saçmalıklara boyun eğen ve kendisini aşağılık olarak gören, hemcinsine sırf kendisi 'namus, ahlak, şeref' kavramları yüzünden kendi yapamadığı ama çok yapmak istediği bedenini keşfetme, kendini tatmin etme işini yapıyor diye 'hayat kadını' diyebilen kadın eder.

Feminist ise tüm bu insanlara 'rağmen' yine kocası tarafından dövülen, iş yerinde patronu tarafından tacize uğrayan, cinsiyetinden dolayı beyni hakir görülen, oy verme hakkı olmadığı düşünülen, bedenin doğal bir ihtiyacı olan cinsellik ayıp görüldüğü için cinsel organı dikilip sünnet edilen kadınları normal gören, 12 yaşında regl olur olmaz evlendirilen çocukları 'dinimizin gelenek ve örfünde böyledir' diyerek normalleştiren hastalıklı zihniyetler için feminizmi savunur.

Çünkü bilir ki eril zihniyet hiçbir zaman ulaşamayacağı kadınları görüp sinirlenir ve kendisinden başka kimseyi görmemiş, ekonomik olarak kendi ayakları üzerinde duramayan, kendine bağımlı, çaresiz, cahil kadın ister. Kendi yetersizliğini fark etmesin diye 12 yaşında çocukla evlenir. Kadının eşit haklara sahip olduğu, özgürce gülüp dolaşabildiği, istediğini giyebildiği bir dünyada kendisinin ezik ve işe yaramaz olacağını bildiği için korkar. Korktuğu içindir bu homofobikliği, ahlakçılığı, bastırılmış cinselliğini şiddete dönüştürmesi.

Tüm bu insanlara rağmen yine onlar için feminizm kazanacak!

bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmak

umbrella
oldukça itici durum. bunu yapan insansa koşarak uzaklaşılası.

işte bu yüzden, tanrının varlığı ya da yokluğu, var ise nasıl olduğu, neden olduğu ile ilgili hiçbir zaman bir görüşüm olamayacakmış gibime geliyor. Çünkü ne zaman bir kitap okusam o an kendimi daha eksik hissediyorum. Ne zaman bir şeyler öğrensem o zaman ise öğrenecek bir sürü şeyin olduğunu. Bu yüzden gerçekten merak ettiğim (tanrı konusu sadece örnekti, merak ettiğim bir sürü şey var) soruların cevabını asla bulamayacakmış gibi hissediyorum. Yani asla fikir sahibi olamayacakmış gibi :/
Keşke insan ömrü daha uzun olsaydı. Gerçi kısacık ömrüne bir sürü şey sığdıran insanlar da var ama benim merak ettiğim sorularımın cevabını bulmam için en az 200-300 yıla ihtiyacım var. Yani kendimi tam anlamıyla tatmin edemeden ölücem. İşte bunu bilmek bir ızdırap. Bunu bildikçe depresyona giriyorum.
Biz tüm insanları gerçek anlamıyla yaşayan değil de hayatın kıyısında dolaşan, zamanını meşguliyetleriyle dolduran insancıklar olarak görüyorum.

ödül mü yoksa ceza mı bilmediğim şu farkındalık durumum olmasaydı mutlu olabilirdim belki.

Ee ne demişler?

ignorance is bliss

starbucks

umbrella
tüm gün oturur internetinden yararlanır, ders vs çalışırsınız kimse bir şey demez. bu açıdan iyi fakat sırf bu yüzden savunmayı gerektirmez. aynısını yapabileceğiniz lokal kahveciler de mevcut.
insanları sokakta bardağın içindeki kahvesi bitmesine rağmen 100 km peşleri sıra ellerinde taşıdıklarını görünce üzülürsünüz.

(bkz:küresel kapitalizm)

küfür etmemek için nedenler

umbrella
İnsanlar birbirlerine kötü bir şey söylemek istediklerinde küfür ederler. Çünkü küfürde geçen sözlerin kötü olduğunu düşünürler. Oysaki küfürlerin hepsi kadını aşağılayan, cinsellik temalı sözler. Cinselliği Tabu olarak görmeyen bir insan küfür etmez. Birliktelik neden birisine sinirlendiğimizde söylediğimiz kötü bir kelime olsun ki? Kadınları bedeni üzerinden neden aşağılayalım ki?

pars

umbrella
Oldukça bilgilendirici entryler giren, mimarlık okuduğunu bildiğim yıldızsözlük moderatörü.
Ben onun Kim olduğunu bilmememe rağmen o benim kim olduğumu twitter hesabımdan dolayı biliyor. Bunu nasıl yaptığına dair bir fikrim de yok, ilk farkettiğimde tüylerim diken diken olmuştu.
Aklıma geldikçe editlerim.

edit: biyolojik yaşın bi önemi olmadığı için zihinsel yaşına değineceğim. bana kendisinin zihinsel yaşının 30-35 olduğunu düşündürecek kadar bilgili ve genel kültürü yüksek bir yazardır. bununla kalmayıp bildiklerini sözlükteki diğer kişilerle paylaşması ve öğretici bir şekilde açıklayarak yazması ise takdir edilesidir. umarım bu tarz yazarlar çoğalır.

sözlükte bir iki kişi kendisini sevmediği için @evrenos ile beraber sorgusuz sualsiz süresiz banlanmıştır. fakat nasıl oluyorsa başka yazarlar neler neler yazmasına rağmen bir türlü süresiz banlanmıyorlar. ilginç bir durum...

ignorance is bliss

umbrella
Türkçesi 'umursamazlık mutluluktur.' Olan söz.

cesur yeni dünya'daki beta, delta ve epsilonların hallerinden memnun ve mutlu olmaları ve nedense en çok alfaların varoluşsal yönden huzursuz olmaları tesadüf müdür?

Cehalet gerçekten mutluluk mudur? Mutlu olmanın tek yolu cehaletten mi geçer? Cahil olmayanlar mutlu olamaz mı? Babam böyle pasta yapmayı nerden öğrendi? kafamda deli sorular.

(bkz:matrix)

aleyna tilki

umbrella
Klip bir adet pedobear ile harikalar diyarında tek başına yaşayan, koca boyuna rağmen 5-6 yaş çocuk pijaması giyip çocuksu davranan, öte yandan makyaj yaparak ben aslında çocuk değilim, gelsene imajı veren bir arzu nesnesi içeriyor.(...

Klipte gördüğümüz dekor bir yetişkinin odası değil, hala oyuncaklarla, taçlarla oynayan bir kız çocuğu odası.
Üzerindeki pijama bir kız çocuğu pijaması, uyku esnasında yaptığı hareketler düpedüz motor gelişimini tamamlamamış bir çocuğun hareketleri.

Klipteki subliminal semboller, renkler, penise benzeyen oyuncaklar, pedofil sembol kolyeleri, pedofil arzuya seslenen kız çocuğu çığlığı ve uzun kaçış sahnesi gibi ayrıntılı ve tartışmalı iddialar da var.

Tüm bu iddiaları bir dedektif gibi değerlendirmemiz, konsipiratif mi, gerçek mi, abartı mı vs bilebilmemiz oldukça zor. Özel bir uzmanlık gerektirmekte. Ancak şurası kesin ki Aleyna Tilki vakıasında, çok belirgin bir çocuksulaştırma ve üstüne bunu erotize etme vardır.

İşin aslı bu sıradışı bir vaka değil, moda dünyasından müzik, film endüstrisine vitrini ciddi biçimde doldurmaya başlayan, erotize edilen çocuk, çocuksu kadın ya da kadınsı çocuk trendine oldukça uyumlu görülmektedir.

Toplumsal cinsiyet rol ve değerlerinde, çocuksu-kadın imgesinin, aseksüel, saf, koruyucu-kollayıcı sevgili/koca/erkek şefkatine hazır bir duruşu hep varolmuştur. Bilirsiniz, koca koca kadınların 5 yaşındaki bir kız çocuğu gibi konuştuğu o tuhaf hayat sahneleri...

Ama burada temelden farklı bir durumdan bahsediyoruz. Çocuksuluğun, masumluk, aseksüellik, korunmaya muhtaç bir şey olması değil; aksine çocuğun seksi, arzulanır bir olguya, artık bir cinsel fetişe dönüştürülmesidir gündemde olan.

Kuşkusuz, çocuk yüzü ve ona uygun olarak çocuk bedeni yeni bir keşif değildir.

Bir kadında olması arzulanan; pürüzsüz bir tene, hiç yaşlanmayan veya düşünürken alnını hiç kırıştırmayan çocuk görünümlü bir yüze ancak çocuk görünümlü bir vücudun eşlik etmesi gerekir. İdeal bir kadın yüzü, erkeklerde çokça hayranlık duyduğumuz karakter, bilgelik ve tecrübe izlerine kesinlikle sahip olmamalıdır.

Bir dönemin adına Lolita-type denilebilecek bir cinsel nesneleştirmesi artık özel dünyalara, duygulara değil sınırları aşarak herkese hitap etme çabasındadır.

Cinsel nesneleştirme, erkeğin kurgu yazarı olduğu tüm pornografi kültürünü, bakan, izleyen, hazza odaklı gözü anlatır. Pornografide kurgu, kişisel olandan ayrılır ve her şey taşlaşıyor gibi donar, bağlam yok olur.

Cinsel fantazileri sorulduğunda birçok erkek bir bütün oluşturmayan, yüzü bulunmayan, hiçbir kişiye ait olmayan beden parçalarından, göğüslerden, vajinalardan, kalçalardan oluşan pornografik sahnelerden söz etmeye başlar.

Çocuğun cinsek fetişleştirilmesi burda çelişki oluşturmaz.

Çocuğun cinsel fetişleştirilmesi ile kadınların anoreksiyaya uzanan eser ölçüdeki vücut varlıkları, kıvrımların yok olması, memesiz ve artık kemikleri sayılan kadınların podyumlarda sunulması aynı süreçtir. Ve hepsi, arzu nesnesini unufak etmek; tümüyle incinebilir, kolayca yok edilebilir varlıklara indirgemek isteyen sadistik bir 'bakan gözün' unsurları gibidir.

Öyle ki moda ve pornografi unsurlarında, minimalizm ve androjeni akımıyla yalnızca kemikleri sayılabilir değil, 'eroin şıklığı' denilen solgun, kötü, sağlıksız görünüşlü kadınlar boy gösterilecektir.

Bunlar uzak diyarlardaki modacıların fantazileri olmaktan çıkmıştır. 17 yaşındaki Aleyna Tilki'nin erotizm için (!) 5-6 yaşındaki bir çocuğa dönüştürülmesi hemen burnumuzun dibindeki örnektir. Üstelik çocuk fuhuşundaki utanç verici yükselişi biçimde yakından izleyen ülkemizde bu kültürel bombardıman, ideolojinin bulutsu katmanlarından değil; bizatihi kahredici gerçeklerden, sayılardan beslenmektedir.)

İlerihaber Alıntısıdır.

bipolar bozukluk

umbrella
Halk arasında Manik depresif de denir. Manik dönemde normal insanlardan kat kat mutlu, yaratıcı, olumlu, yapıcı, kendilerine güvenli, enerjik olurlar. Uyku ihtiyacı hissetmezler. Büyüklenirler. Depresif dönemdeyse tam tersi; huzursuzluk, aşağılık duygusu, kendini hiç kimseyi ya da hiçbir şeyi haketmiyormuş gibi hissetme, çaresizlik, artan hassaslık ve duygusallık, karamsarlık, çok fazla uyuma isteği, paranoyalar.

Bipolar kişiyle yaşamak biraz zordur. Ancak sevdiklerinin koşulsuz desteği, ilgisi ve sevgisiyle, ilaçlarını düzenli kullanarak ve psikoterapi alarak çok büyük oranda düzelebilirler.

#30276 nolu entrye ithafen edit insanlardan kat be kat gözleri kara olabilir. sonuçlarını hesaplamadan çok yüksek tehlikede işlere kalkışabilirler. Depresif dönemde intihar etme olasılıkları normal insanlara göre kat be kat fazladır. Bipolarlardaki intihar oranı istatistiği de mi yalan? Lütfen bilmediğiniz konularda atıp turmayı bırakın artık.

edit 2: bipolar kişinin yakınları da zor durumlar yaşar. bipolar yakınıyla beraber olduğu için bir süre ciddi anlamda depresyona girenler mevcuttur. kaynak yakın bir arkadaşım.

frida kahlo

umbrella
sürrealist değildir çünkü kendi gerçekliğini resmetmiştir. diego rivera’nın eşidir. diego onu öz kardeşiyle aldatmıştır. geçirdiği tren kazasından sonra sakat kalmıştır. gerçekten üzücü bir hayat hikayesi vardır. 1959’da intihar etmiştir.

(resim

(resim

(resim

(resim

(resim

gereksiz başlık

umbrella
üstteki entryleri gereksiz buldum. yıldız sözlük yazarları yıldız sözlük kurallarını ihlal edecek sakıncalı içerikler hariç istedikleri konularda, istedikleri kadar başlık açabilirler ve bunun için birinden izin almak zorunda da değiller.

amerika başkanları

umbrella
George Washington (1789-1797)
John Adams (1797-1801)
Thomas Jefferson (1801-1809)
James Madison (1809-1817)
James Monroe (1817-1825)
John Quincy Adams (1825-1829)
Andrew Jackson (1829-1837)
Martin Van Buren (1837-1841)
William Henry Harrison (1841)
John Tyler (1841-1845)
James Knox Polk (1845-1849)
Zachary Taylor (1849-1850)
Millard Fillmore (1850-1853)
Franklin Pierce (1853-1857)
James Buchanan (1857-1861)
Abraham Lincoln (1861-1865)
Andrew Johnson (1865-1869)
Ulysses Simpson Grant (1869-1877)
Rutherford Bichard Hayes (1877-1881)
James Abraham Garfield (1881)
Chester Alan Arthur (1881-1885)
Grover Cleveland (1885-1889)
Benjamin Harrison (1889-1889)
Grover Cleveland (1893-1897)
William Mckinley (1897-1901)
26 Theodore Rosevelt (1901-1909)
William Howard Taft (1909-1913)
Thomas Woodrow Wilson (1913-1921)
Warren Gamaliel Harding (1921-1923)
30 John Calvin Coolidge (1923-1929)
Herbert Clark Hoover (1929-1933)
Franklin Delano Roosevelt (1933-1945)
Harry S Truman (1945-1953)
Dwight David Eisenhower (1953-1961)
John Fitzgerald Kennedy (1961-1963)
Lyndon Baines Johnson (1963-1969)
Richard Milhous Nixon (1969-1974)
Gerald Rudolph Ford (1974-1977)
Jimmy Carter (1977-1981)
Ronald Wilson Reagan (1981-1989)
George Herbert Walker Bush (1989-1993)
William Jefferson Clinton (1993-2001)
George Walker Bush (2001-2009)
Barack Obama (2009-2017)
Donald Trump (2017-)

(bkz:amerika)

ekilmek

umbrella
Hayatta en tahammül edemediğim durum buluşmada ekilmek. Etken kişi edilgen kişiye karşı saygısızlığı ve umursamazlığıyla çıldırtır, saç yoldurur. Her kim ektiyse o kişiyle ilişkiyi bitirmek gerekir (en azından kendi açımdan).

telegram

umbrella
Web sürümü varmış. Uygulamayı telefonunuzda yer kaplamasın istiyorsanız gayet kullanışlı. Telefon numaranızı henüz vermek istemediğiniz biriyle konuşmak için güzel, kullanıcı adıyla ekleyip konuşabiliyosunuz. Puanım 9/10.

ayak fetişizmi

umbrella
Bir fetiş türü. Diğer el, bacak, kalça, göğüs fetişi gibi içlerinden bir tanesi.

Geçenlerde twitterdan dm yoluyla biri kölem olmak istediğini söyledi. Evet köle. Gerçekten çok şaşırdım ama dalgasına ve evet dediğimde ne olacağına dair merağımdan dolayı kabul ettim. Ve 'madem kölesin, emrediyorum banka hesabıma para (50 tl) yolla' deyip iban yolladım. Nasıl olsa birazdan görürüz bu çakma köleyi dedim. 'Yarın öğleden sonra yollayabilirim lütfen affedin' dedi. Ben de affettiğimi söyledim. Ve gerçekten de ertesi gün yolladı... küçük bir miktar (50 tl) ama olsun. İnsanlar bu devirde birbirine bedava günahını bile vermiyor. Sonra da kendisinin yalnızca ayağımın fotosunu atarsam mutlu olabileceğini söyledi. O an hala şaşkınken attım. Gerçi hala da şaşkınım. 50 tl yollattığım için kendimi biraz kötü hissettim ama geçti. Sonuç olarak rızasız bir durum değil.

Bu ara meslek olarak acaba ayak modelliği mi yapsam diye düşünmüyo değilim.

Edit karşılığında kölem olarak kalacağını ve istediğim zaman eft ile para havalesi yapacağını söyledi. Ama yapamiyicam. Bi insanı kendime köle yapıp üstüne parasını alamam :/ bunu kendisi istese bile.

Bu da böyle bi anımdır.

Edit2parafili" class="abkz" href="/arama/?b=ayak fetişisti'>parafili" title="ayak fetişisti'>parafili">. Beyinde cinsellikle ilgili olan alan en çok ayaklarla ilgili olan alana yakın olduğundan, (gizli oldukça pasif, köle ruhlu, edilgen, mazoşist olurlarmış (istatistik).
Kaynak evet.

persepolis

umbrella
İran devrimini anlatan fransız yapımı film. Şeriatı eleştirir, çizgi film şeklinde sunar (Büyüklerin izleyebileceği bir çizgi film, küçüklere göre değil). Eğer böyle devam ederse gelecek Türkiye'yi anlatır.