confessions

terelelliden halliceyim

Yıldız Yazar  · 24 Haziran 2017 Cumartesi

  1. toplam giri 129
  2. takipçi 0
  3. puan 3762

final portrait

terelelliden halliceyim
geoffrey rush ve armie hammer'ın başrollerini paylaştığı, stanley tucci'nin yazıp yönettiği, 2017 yapımı biyografi filmi. isviçreli heykeltıraş ve ressam alberto giacometti'nin amerikalı yazar james lord'u, portresini çizmek üzere, "birkaç saat içinde biter." diyerek ikna etmesinin ardından uzayan, önce saatlere sonra günlere yayılan süreci, izleyeni yer yer strese sokup yer yer güldürerek anlatır.

kağıt kesiği

terelelliden halliceyim
90'lar pop müziği tadında, levent dörter şarkısı. sözleri şöyledir:

ne çok kayıp verdim
akın akın içimde savaşan ordumdan
şartlar ağır, dayan be sol yanım, dayan
bilmez misin ağarmaz hiç bir gün kararmadan
usul usul soyunsam üzerimdeki karanlığı
gülerek karşılasam bari gelecek yazı
hiç olmamış kadar unutulsam olmaz mı
kaderin ağlarına salıncaklar kurup sallanmasak mı?
yorgun adım gidelim, elini ver
koklayalım güneşi, bana yeter
kağıt kesiği gibi hayat çok acıtır, bir anda geçer
yorgun adım gidelim, elimi tut
düşeriz peşi sıra neredeyse umut
gözyaşlarım sevinçlerim için sana emanet
çok uzun sürmez yakında sen sağ ben selamet

bilim aslında çok eğlencelidir

terelelliden halliceyim
cambridge'de fizik doktorası yapan ben miller'ın ntv yayınları'ndan çıkan kitabı. "ben bilimden anlamam. fiziği, kimyayı en son lisede gördüm. hiçbir şey de hatırlamıyorum." diyenler için yazılmıştır adeta. kara delik, dna, büyük hadron çarpıştırıcısı, higgs bozonu ve dahası, en temel anlatımıyla bu kitapta yer alıyor. başlangıçta anlatım, hiç bilmeyenler için sahiden anlaşılır düzeydeyken derine inip terimler çoğaldıkça karmaşık bir hal alabiliyor.

her kelimenin son harfini en az iki defa yazma akımı

terelelliden halliceyim
dönemsel olarak ortaya çıkıp virüs gibi yayılan akımlardan biri. bundan yıllar evvel, telefonlarda internet bağlantısı yokken ve bir sms iki kontöre tekabül ederken, "bir mesaja ne kadar çok kelime sığdırabilirsem kardır." mantığıyla kelimelerden ünlü harfleri çıkararak yazma akımı doğmuştu. o karanlık çağın geride kalışına şükrederken her kelimenin son harfini 2-3 defa yazma illeti çıktı. yazılanı okurken insanın dikkati dağılıyor.

başlarda, "harfe yanlışlıkla fazladan basıyorlar herhalde." diye düşündürürken, maruz kalınan örnek sayısı arttıkça yaygın olarak genç kızların kullandığı dikkati çekmiştir. bir dönemin sesi incelterek ve aksanı bozarak, bebek gibi konuşarak sevimli olmaya çalışma modasının sanal muadili olabilir bu.

vertigo

terelelliden halliceyim
hatırlanamayan bir kaynağa göre bir hastalık değil, semptom. insana asansörden inip uçağa, ondan inip kayığa, ondan inip yeniden uçağa, sonra yeniden asansöre binmiş hissi yaşatan, lanetli baş dönmesi. sıradan bir baş dönmesi gibi değildir. kendisine korkunç bir kulak çınlaması ve denge kaybı eşlik eder. ataklarda, gözünüzü hareket ettiremez, iş göremez, düz çizgide yürüyemez, hatta ayakta duramaz hale gelebilirsiniz. stres, uykusuzluk, üzüntü, (çoklu ekran takibinde olduğu gibi) seri göz hareketleri, önemli atak tetikleyicilerdir.
0 /