confessions

marifetsiz kazanova

Yıldız Yazar  · 29 Haziran 2017 Perşembe

  1. toplam giri 335
  2. takipçi 9
  3. puan 9069

kedi maskotu

marifetsiz kazanova
Amasya'da soğuktan donmak üzere olan ve korunmak için yaklaşık 3 ay önce adliye binasına giren bir kedi, binada görev yapanlar tarafından sahiplenildi. Zamanla binaya alışan ve çalışanlar tarafından "Adalet" ismi verilen kedi, serbestçe koridorlarda geziyor, koltukların üzerinde uyuyor. Kedideki rahatlık beni benden aldı. biz insanlar olarak o kadar rahat giremiyoruz. yada koltukta yuvarlanamıyoruz.

böğür

marifetsiz kazanova
eski türkçede oldukça yaygın bir kelimedir. anlamı ise böbrek demektir. halk dilinde bu böğür olarak kalmıştır. ''böğrüm ağrıyor '' diye cümle içerisinde de kullanılmaktadır. ayrıca göğüs anlamıda vardır. '' böğürmek'' tabiride burdan gelmektedir. avası çıktığı kadar bağırmak,göğsü çıkacak kadar bağırmak anlamında da kullanılmaktadır.

maya takvimine göre ölmüştük

marifetsiz kazanova
Aslında bir yıl 365.25 günden onbir Dakika ve birkaç saniye daha kısadır. Bu yüzden de zaman içinde takvimle mevsimler arasında bir ayırım ortaya çıkmaktadır. 1582 yılında takvimi aydönümüyle aynı konuma getirmek için Papa 13. Gregory, fazladan on günü bulunan bir takvim bastırdı. Julian takvimini yeniden düzenleyerek bir yüzyıl kapayan ve 400′e bölünemeyen yıllar sıradan yıllar olacak ve artık yıllar sayılmayacaktı. Bu Gregorian sistemine göre 1600 ve 2000 (400′e bölünebilen) yıllar artık yıllarken, 1700, 1800 ve 1900 böyle değildir. Bugün bu sistemi kullanmaktayız

kilo vermenin kısa yolu

marifetsiz kazanova
Basit şeker ve basit şeker içeren besinlerin tüketiminin sağlık için zararlı olduğunu artık bilmeyen yok. Elinizden geldiğince şeker tüketiminizi azaltmaya ve mümkünse sıfırlamaya çalışın. Tatlılarınızı şeker yerine meyve püresi veya meyve suları ile yapabilirsiniz.

peçeteyi en çok kullanan ülkeyiz

marifetsiz kazanova
Peçete ve tuvalet kağıdı geçen yıla göre yüzde 40'ın üzerinde fiyat artışıyla kağıt ürünleri kategorisinde fiyatı en çok artan ürünler oldu. yakında nefes almak da parayla olacak. teknoloji neden geri dönüşümlü yada kendi kendini temizleyen peçete üretilmesine olanak sağlamıyor? aslında kişisel ihtiyaçların yoğunlukta olan metaryallerde düzenleme yapılsa dünya daha yaşanılır bir yer olur.

palu ailesi rezaleti

marifetsiz kazanova

2 haftadır dizi gibi izlediğiniz palu ailesinin gizemi çözülecek elbet. akabinde yüksek cezalar verilecek ki vicdanlarınız soğusun. sizler zafer kazandığınızı düşünürken nice palu ailesinde gencecik çocuklara tecavüz edilecek, öldürülecekler. şu anda bile x bir köyün x bir hanesinde kendi yerel mesihliğini ilan etmiş, bütün köyü avucuna almış bir cani yaşıyor olabilir. belki tam şu an bir çocuk gördüğü işkenceden kurtulup bir devlet kurumuna sığındı ve yarın aynı eve iade edilecek. hani diyorlar ya “böyle bir ihmal varsa ilgililer hesabını verecektir.” ne zaman verdiler sanki. bakın bunları yazmak suç, o ihmali yapıp çocukları o kansızlara teslim etmek suç değil.

neyse ne işte ahali. sizin bu okuduklarınızın benzerlerini, belki daha da kötülerini duymuş/yaşamış binlercesi vardır etrafınızda. yani siz görmediğiniz için hiç varolmamış olmuyor bir şeyler. palu ailesiyle de ilgisi yok; koca bir çark, içinde ufacık bir zerre bunlar, dişli bile değil.

ne olursa olsun cehalete teslim olma türkiye, ne diyeyim.

namaz

marifetsiz kazanova
müslümanım diyenin günde 5 vakit kıldığı , islamın farzlarından biridir. Son günlerde vakit namazlarında cami nüfusunun arttığını gözlemliyorum .
namazın insan ruhunda temizlik yaptığına inanılır . psikolojik sorunları olanlar için dini reçetedir.patolojik derecede ruhi bunalıma girenlerin bile namaz kılmaya devam ettiklerinde hiç ilaç almasalar bile düzeldiklerine inanılır .yan etkisi yoktur .
son günlerde sözlüğe yazamıyor olsam da takip ediyorum

memur kafası vs tüccar kafası

marifetsiz kazanova
riski sıfıra yakın hayat yaşamak isteyen memurlarla ,sürekli kazanma duygusuyla bol riskli hayat tercih eden tüccar versusudur.
memur ailesi parası hazır koltuk takımını almak için bile 50 mobilya mağazası gezer fakat tüccar ilk mağazada çatır çatır pazarlık ederek koltuğu eskitmeye başlar . bana göre memurluk daha zordur .garantici davut işidir. ticaret ise zevkli ve heyecanlıdır .

the handmaid's tale

marifetsiz kazanova
damızlık olmaya zorlanan kadınların dramı ,romanını okurken ağlayanların dizisini izlerken ağlamadıklarını gözlemledim .
gilead adında bir ülke anlatılıyor .gilead tevrat'ta geçiyor. kendilerine yakub'un çocukları adını verdikleri dindar bir ayrıcalıklı zümre yönetimdedir. her totaliter rejimde olduğu gibi ilk başta doğum politikası izleyerek , doğurgan olan kadınlar ,damızlık olarak ayrılıyor. doğum oranı yüzde dörtlere kadar düşmüş.

kadınlar farklı sınıflara ayrılıyor.. marthalar, jezebeller, damızlıklar. en çok sevilmeyen topluluk bu damızlık kızlar. kitapta bu çok daha baskın. bir de ekokadınlar var ki dizide sadece bir yerde geçiyor. alt sınıf olsalar da kocaları ve çocukları ile yaşayabiliyorlar. ama bir kadın evlilik dışı ilişki yaşarsa , homoseksüel ise ya da ikinci evliliği ise bunlar damızlık olabilir .zira ilk evlilik kutsal . june evli bir adamla birlikte olmuştu , onun ikinci eşiudş zira.

bunun dışında kadınların kendi isimlerini kullanmaları yasak. offred gibi isim alıyor damızlıklar her defasında . fred'inki , mehmetinki gibi . bana bu hüseyin'in bitanesi yazan , ya da evlenir evlenmez nikahtan sonra soyadını değiştiren genç kızlarımızı hatırlattı. senin ismin benliğin hiçe dönüşüyor.

dizinin en orijinal karakterlerinden biri serena ki kitapta çok daha yaşlı ve farklı bir kadın olarak geçiyor. serena bu sistemin kurucularından. kocasından çok daha taşaklı bi abla olmasına rağmen onun iktidarını kabullenir hale geliyor , benliğini unutuyor. toplumsal cinsiyet dediğimiz şeyi hala erkek üzerinden yürüten kadınlar var malesef , kendilerini yok saymak pahasına . bunun hezimetini yaşıyor ama . kızlar size diyor : bu sistemi yürütmeye devam ederseniz yok olursunuz.

neyse kitap birinci sezonu anlatıyor , ikinci sezon iyi bir senaryoydu. darısı üçüncü sezona .
0 /

Eski Kafa Eğitim