confessions

marifetsiz kazanova

Yıldız Yazar  · 29 Haziran 2017 Perşembe

  1. toplam giri 342
  2. takipçi 9
  3. puan 9327

ytü ders seçimi

marifetsiz kazanova
YTÜ LISANS PROGRAMLARINDA KAYITLI ÖGRENCILERIN DERS KAYIT ISLEMLERI KILAVUZU
(2018-2019 EGITIM-ÖGRETIM YILI GÜZ YARIYILI) içindir .her yıl editlenecektir .Ders kayitlarinin yapilmasina iliskin Ders Kayit Takvimi, ders kayitlarinda uyulmasi gereken kurallar asagida verilmektedir.

1. DERS KAYIT TAKVIMI ve KAYIT ISLEMLERI

Katki Payi - Ögrenim Ücreti Ödeme : 10-19 Eylül 2018

Ders Kaydi : 16-21 Eylül 2018

Bağimsız Ders Kaydı : 20 Eylül 2018 (ayrintili bilgi asağıda yer alan randevu takviminde yer verilmistir.)

Kapanan Derslerin Tespiti ve Ilan Edilmesi : 21 Eylül 2018 (ayrintili bilgi ilerleyen sayfalarda verilmistir)

Kapatilan Dersin Yerine Yeni Ders Seçimi : 21 Eylül 2018 (ayrintili bilgi ilerleyen sayfalarda verilmiştir)

Güz Yariyili Derslerinin Baslangıcı : 24 Eylül 2018
sizleri derin sıkıntılara sokacak bölüme geldik .tam da burayı geçerken ben neden ytü'yü seçtim , bu usisi bana dayatanların benimle ne alıp veremedikleri var diyeceksiniz .usis çileniz sürerken ben neden doğdum da diyebilirsiniz.kısa tutayım devam ,

Ders kaydinizi üniversitemizin web sayfasında (www.yildiz.edu.tr) bulunan Uygulamalar basligi altindaki USIS simgesi (http://usis.yildiz.edu.tr/main.jsp) tıklandiktan sonra gelen arayüz üzerinden sahibi oldugunuz Kullanici Adi ve Sifre ile giris yapmaniz gerekmektedir.


şifre kaybi veya unutulması durumunda Bilgi Islem Dairesi Baskanligi web sayfasinin (www.bim.yildiz.edu.tr) sol panelindeki Formlar dan "Ögrenci sifre talep formu" doldurunuz ve ögrenci kimlik fotokopisini de ekleyerek Davutpasa Kampüsü, Kisla Binasi, B-Blok, B 1006 no.lu odasina veya Yildiz Kampüsü, B-Blok, 4. Katta bulunan Bilgi Islem Dairesi Baskanligi'na sahsen veya [email protected] e-posta adresi üzerinden online ulastirabilirsiniz.

* Randevulu ders seçim islemleri, Bilgi Islem Daire Baskanliginin görüsleri dogrultusunda Ders Kayit Kilavuzunda belirtilen takvime göre yürütülür. Ders kayitlari, 16-21 Eylül 2018 tarihleri arasinda USIS sistemi üzerinden randevulu olarak yapilacaktir. Bu tarihler arasinda almak istediginiz derslere mutlaka kaydolmalisiniz. Ders kayitlari, asagida belirtilen tüm randevu günlerinde saat 08:00 itibariyle baslayacaktir.

Randevu Günü ve Saati Sinif/Yariyil

16 Eylül 2018 4.sinif ögrencileri

17 Eylül 2018 2.sinif ögrencileri

18 Eylül 2018 3.sinif ögrencileri

19 Eylül 2018 1.sinif ögrencileri

20 Eylül 2018 Bagimsiz Ders Kaydi (Bu tarihte tüm grup kriterleri kaldirilacak(I. Ögretim ögrencilerinin II. Ögretimden ders almasi hariç) ve tüm ögrenciler ders seçimi yapabileceklerdir.2. KATKI PAYI -ÖGRENIM ÜCRETI ÖDEMESI (10-19 Eylül 2018)

- Katki Payi ve Ögrenim Ücretleri Hakkinda bilgilere http://www.ogi.yildiz.edu.tr adresinde GÜNCEL DUYURULAR basliği altindan ulasilabilir.

- Ödemeniz Gereken Katki Payi - Ögrenim ücretinizi herhangi bir T.C. Ziraat Bankasi ATM'lerinden T.C. Kimlik Numaraniz ile ödeyebilirsiniz.

- Yurt Disi ögrenci statüsünde gelen USIS otomasyon sisteminde Y.U. numaralari yer alan ögrenciler Y.U. numaralari ile Y.U. numaralari bulunmayan ögrenciler ise 987 ile baslayan YÖKSIS numaralari ile ödeme yapabilirler. YÖKSIS Numaralari Davutpasa Kampüsü Kisla Binasinda yer alan Yurtdisi Ögrenci Koordinatörlügüne, [email protected] e-posta adresi ile veya 0212 383 5548 no'lu telefon ile veya sahsi olarak ulasilarak ögrenilebilir.

- Katki payi ödemesi gerekenlerin sistemde ders kaydi yapilabilmeleri için Katki Payi-Ögrenim Ücretini en geç 19 Eylül 2018 tarihinde ilgili bankaya yatirmalari gereklidir. Aksi durumda sistem ders kaydina izin vermemektedir.

- 2547 Sayili Kanun'un 46. maddesinin (g) bendinde katki payi/ögrenim ücreti ödemeyen ögrenciler, ögrencilik haklarindan yararlanamayacagindan, bu durumdaki ögrencilerin Saglik Hizmetinin üniversitesi tarafindan karsilanmayacagina, askerlikle ilgili islemlerde Askerlik Subesine durumun bildirilmesine ve bu dönemler için Ögrenci Belgesi verilmemesi hususlarina yer verilmistir. (Yüksekögretim Kurulu Baskanliginin 12.07.2011 tarih ve 029023 sayili yazisi)

Bulunduklari Sinifta ilk %10 a Giren Ögrencilerin KATKI PAYI Ödemesine Iliskin Açiklamalar;
1) Hazirlik sinifi hariç, her bir yariyil için, bulunduklari programin ögretim planinda yer alan tüm derslerden basarili olan ve yariyil sonu itibariyle yapilacak siralamada ilk yüzde ona giren II. ögretim ögrencileri, bir sonraki yariyilda birinci ögretim ögrencilerinin ödeyecekleri ögrenci katki payi kadar ögrenim ücreti öder.

2) %10 uygulamasinda, program süresini doldurmamis ögrenciler (en geç 7. yariyil sonu itibariyle) dikkate alinir.

3) %10 hesabinda yalnizca güz ve bahar yariyillarinda alinan dersler hesaba katilir. Ögrenimleri süresince, bir dersi Yaz Okulunda alan ve basarili olan ögrenciler %10 siralamasinda degerlendirmeye alinmaz.

4) %10 siralamasi, sorumlu olunan ögretim planina göre ögrencinin bulundugu yariyila kadar almasi gereken derslerden saglamis oldugu ANO üzerinden yapilir, üst yariyillardan alinan dersler ANO hesabina katilmaz.

5) Ögretim planinizda olup ilgili yariyilda açildigi halde almadiginiz bir ders nedeniyle, Kurumiçi yatay geçis, çift anadal basvurusu ya da ikinci ögretim ücreti yerine birinci ögretim katki payi ödemeye hak kazananlarin tespiti için yapilan %10 siralamasinda magdur olmamaniz için, bölümünüz ögretim planini da bölümünüzden (ya da internet üzerinde web sayfasi olan bölümler için, web sayfasindan) almalisiniz.

6) %10 siralamasi hakkindaki esaslara ve siralama listelerine, www.ogi.yildiz.edu.tr adresinde sol sütunda bulunan "% 10 Siralama" basligi altindan ulasabilirsiniz.


3. DERS KAYITLARINDA UYULMASI GEREKENLER

* Kayitli oldugunuz bölümünüze iliskin haftalik ders programlarini bölümünüzün web sayfalarindan temin ediniz. Almak istediginiz derslere göre bir program yapiniz. Bu programda dersin kodu ve grup numarasini belirleyiniz.

* Servis derslerinin (Matematik, Lineer Cebir, Diferansiyel Denklemler, Fizik, (Genel) Kimya, Ingilizce, Atatürk Ilkeleri ve Inkilap Tarihi, Türkçe, Enformatik dersleri ve Sosyal Seçimlik dersler) haftalik ders programlari dersi veren Bölüm Baskanliginin web sayfasindan ya da kayitli oldugunuz Bölüm web sayfalarindan görülebilir.

* Ders kaydi yapacak birinci sinif ögrencilerimizin öncelikli olarak bölümlerinin ders planindaki ilgili yariyildaki derslerin tamamina yazilmalari önerilmektedir. Diger ögrencilerimizin ise öncelikli olarak varsa bulunduklari yariyildan daha alt yariyillardaki derslere, sonra bulunduklari yariyillardaki derslere ve daha sonra isterlerse kredi siniri asilmamak üzere üst yariyillardaki derslere yazilmalari önerilmektedir.

* Ders çakismasi durumunda çakisan dersler beraber alinmaz. Bu durumda çakisan dersi (ders esdegerlilik esaslari çerçevesinde) baska bir bölümden veya baska bir Yüksek Ögretim Kurumundan Özel Ögrenci statüsünde almak için kayitli oldugunuz Bölüme dilekçe verebilirsiniz.

YTÜ Ders Kayit ve Seçim Islemi Esaslari" uyarinca;

* 1.sinif ögrencileri, 3. ve 4. siniflardan, 2. Sinif ögrencileri ise 4. Siniftan ders alamazlar.

* I. Ögretim ögrencileri sadece I. ögretime açilan dersleri; II. Ögretim ögrencileri, II. ögretimden veya ilgili Bölüm baskanliginin uygun görmesi durumunda I. Ögretimden de ders alabileceklerdir (*). Ancak II. Ögretim için açilan bir ders grubuna ait ögrenci sayisinin 10 kisinin altinda (9 ve asagisi) kalmasi durumunda, bu gruptan ders alan II. Ögretim ögrencilerinin I. Ögretim için açilan ders gruplarina yönlendirilerek ders almalari saglanacaktir.

* Tüm ders kontenjanlari, dersi açan ilgili bölüm/program baskani tarafindan belirlenir ve dersin kontenjanini sadece o dersi açan bölüm/program arttirabilir. Ders kaydi yapan ögrenciler, bir sorunla karsilastiklarinda bu dersi açan Bölümün web sayfasinda duyurulan Ders Kayit Görevlileri ile (e-posta yolu ile) iletisimde bulunabilirler. Ögrenci Isleri Daire Baskanliginin açilan dersler ve kapasite sorunlari ile ilgisi bulunmamaktadir.

* Ögrenci, teorik derslerin en az %70'ine, teorik ders disindaki her türlü uygulama çalismasinin en az %80'ine devam etmek zorundadir.

* AGNO'su iki yariyil üst üste 2.0'nin altinda olan (5.yariyildan itibaren) Lisans ögrencileri, bulunduklari yariyil ve üst yariyillardan ders alamazlar. Bu ögrenciler, alt yariyillarda alip basarisiz kaldiklari dersler ile alt yariyillardan daha önce almadiklari dersleri alabilirler.

* Ögrenim sürelerine bakilmaksizin tüm ögrenciler, bir yariyilda derslerin çakismamasi kosulu ile en fazla 25 kredilik ders alabilirler. AGNO'su 3.00 ve üzerinde olan ögrenciler 28 krediye kadar ders alabilirler. Üniversitemize yeni baslayan birinci sinif ögrencileri en fazla 25 kredilik ders alabilirler.

* Ders tekrari, not yükseltmek veya basarisizlik nedeniyle zorunlu veya seçimlik kategorisindeki bir dersin, tekrar alinmasi durumudur.

* Tekrarlanmak istenen ders (zorunlu veya seçimlik) ayni kodlu ise, ögrenci otomasyon sistemi, otomatik olarak saydirma islemi yapar.
* Ancak, daha önce alinan bir seçimlik ders yerine baska bir seçimlik dersin alinmasi durumunda, sistem saydirma islemini otomatik olarak yapmadigindan ögrencinin kendisinin, ders kaydi sirasinda sistem üzerinden saydirma islemini yapmasi gerekir.
Tekrar alinan dersin daha önceki basari notu, dersin tekrarlandigi yariyilin AGNO hesabina katilmaz, tekrarlanan dersin son basari notu geçerlidir.

ÖNEMLI NOT: Ögrenciler, öncelikle bulunduklari sinifin alt siniflarindaki alip basarisiz olduklari ve daha önce hiç almadiklari dersleri almak zorundalardir. Bu sarti saglayan ögrenciler, is bu esaslarda belirtilen ders kredi sinirini asmamak kosuluyla bulunduklari sinif ve üst siniflardan da ders alabilirler. Bu uygulamaya 2019-2020 Egitim-ögretim yili güz yariyilindan itibaren baslanacaktir.

* Uzaktan Egitim ile Alinabilecek Dersler: Uzaktan egitim yolu ile alabileceginiz derslere iliskin tüm bilgilere UZEM web sayfasindan www.uzem.yildiz.edu.tr ulasabilirsiniz. Uzaktan egitim ile alinan tüm dersler, ücretlidir. Hangi ders için ne kadar ücret ödemeniz gerektigi bilgisini, yine UZEM web sayfasindan ögrenebilirsiniz.

* Not Ortalamalari (AGNO, YANO, ANO) Hesabi:

Agirlikli Genel Not Ortalamasi (AGNO), Yariyil Agirlikli Not Ortalamasi (YANO) ve Agirlikli Not Ortalamasi (ANO), G notu hariç, her dersten alinan notun o dersin yerel kredisi ile çarpimindan elde edilen degerlerin toplaminin bu derslerin yerel kredilerinin toplamina bölünmesiyle elde edilen degerdir. Elde edilen bu deger, virgülden sonra iki haneye yuvarlanarak gösterilir.

AGNO, ögrencinin ögretim planindaki almis oldugu tüm dersler dikkate alinarak her yariyil sonunda hesaplanir.

YANO, ögrencinin ögretim planindaki aldigi derslere göre yariyil bazinda hesaplanan agirlikli not ortalamasidir.

ANO, ögrencinin ögretim planindaki sorumlu oldugu derslere göre hesaplanan not ortalamasidir. Ilk yüzde ona giren ögrenci siralamasinda ANO kullanilir. ANO hesabina yaz okulunda alinan dersler etki etmez.

* Ögrenciler, kayit olduklari tüm dersleri, kendilerine açik olan "Ögrenci Ders Bilgisi Görüntüleme" modülünden görebilirler.

* Bu kilavuzda açiklanmayan bir sorunla karsilastiginizda sorunun çözümü için öncelikle http://www.ogi.yildiz.edu.tr web adresinde yer alan Yönetmelik, Yönerge ve Esaslari varsa bölümlerce yayinlanan kilavuzlari inceleyiniz; cevap bulamazsaniz kayitli oldugunuz bölümünüze basvurunuz.

5. KAPATILAN DERSIN YERINE YENI DERS SEÇIMI (21 Eylül 2018)

* Derse yazilimlar 20 Eylül 2018 tarihinde sona ermektedir. Yeterli sayida ögrenci yazilmadigindan dolayi kapatilan dersler 21 Eylül 2018 tarihinde, Bölüm Baskanliklarinca tespit edilerek en geç saat: 12.00'ye kadar bölüm web sayfasinda ilan edilecek ve kusak seklinde açilan derslerin grup dagilimlari yapilacaktir. Saat: 14.00 itibari ile tüm ögrencilere, kapatilan dersin yerine ders seçmek de dahil olmak üzere (maksimum kredi siniri içerisinde olmak kaydiyla)USIS üzerinden SADECE ders ekleme hakki verilecektir. Bu islem yapilirken alinan dersler kesinlikle silinemeyecektir.

6. MAZERET DURUMUNDA KAYIT YENILEME
YTÜ Önlisans ve Lisans Egitim-Ögretim Yönetmeliginin 20/c maddesinde "c) Mazeret durumunda kayit yenileme; kayit yenileme süresi içerisinde hastalik, dogum, dogal afetler, tutukluluk, mahkumiyet ve askerlik gibi önceden öngörülemeyen mazereti nedeniyle katki payini yatirmayan ve ders seçimi yapamayan ögrenciler, yariyilin ilk iki haftasinin sonuna kadar ilgili bölüm baskanligina yazili olarak basvuruda bulunurlar. Mazereti uygun görülen ögrencilerin ilgili yönetim kurulu karari ile ders kayitlari kabul edilir." ifadesi bulunmaktadir.
DIKKAT !!! 05 Ekim 2018 tarihinden sonra her ne sebeple olursa olsun ders kaydi yapilamayacaktir.
7. ÇIFT ANADAL ÖGRENCILERI VE DERS SEÇIMLERI
* Çift anadal ögrencileri, bu kilavuzda yazili tüm ders kayit ve seçim esaslarina tabidir.
* Çift anadal ögrencilerinin, birinci lisans programindaki ögrenci numaralari ayni zamanda çift anadal programindaki ögrenci numaralaridir.
* Çift anadal ögrencileri, birinci lisans programindaki sifre ve kullanici kodunu kullanarak, birinci lisans ve çift anadal programlarinda alacaklari derslere ayni kayit takviminde internet üzerinden kayit olacaklardir.
* Çift anadal ögrencileri, maksimum kredi siniri asilmamak kaydiyla her iki daldan ders alabilirler.
* Çift anadal ögrencileri, aldiklari derslerin çakismasi durumunda bölümlere dilekçelere vererek ilgili fakülte yönetim kurulu karariyla I. ve II. ögretimden de ders alabilirler.

8. BASKA ÜNIVERSITELERIN ÖNLISANS, LISANS POGRAMLARINDAN ÖZEL ÖGRENCI STATÜSÜNDE DERS ALABILME
YTÜ Özel Ögrenci Yönergesinde belirtilen kurallar dahilinde diger Yüksekögretim Kurumlarindan da "özel ögrenci" olarak ders alinabilir. Ayrintili bilgiye konuya iliskin hazirlanan kilavuzda yer verilmistir.

9. LISANSÜSTÜ PROGRAMLARDAN DERS ALABILME

Lisansüstü programlardan ders alinabilmesine iliskin sartlari saglayan ögrenciler Üniversitemizin Lisansüstü programlarindan da ders alabilirler. Ayrintili bilgiye konuya iliskin hazirlanan kilavuzda yer verilmistir.

10. KURUMIÇI YATAY GEÇIS (Bölüm Degistirme), MERKEZI YERLESTIRME PUANI ILE YATAY GEÇIS ve ÇIFT ANADAL

* Kurum içi Yatay Geçis, Merkezi Yerlestirme Puani ile Yatay Geçis ve Çift Anadal ile ilgili tüm basvuru kosullarina Ögrenci Isleri Daire Baskanligi web sayfasindan (http://www.ogi.yildiz.edu.tr) ulasabilirsiniz.

11. BITIRME ÇALISMASI

* Bir ögrencinin bitirme çalismasi alabilmesi için, ögretim planinda yer alan toplam kredinin en az %75'ini karsilayacak sayida dersten basarili olmasi ve AGNO'sunun en az 2.00 olmasi gerekir.
* Bu kosulu saglayamayanlarin sistem ders seçimine izin verse bile bitirme çalismasini almamalari gerekmektedir.
* Kosulu saglamadigi halde bitirme çalismasi alan ögrenciler Bilgi Islem Daire Baskanliginca tespit edilecek ve Ögrenci Isleri Daire Baskanliginca silinecektir.


12. ADRES DEĞİŞİKLİKLERİ

Adres degisikligi olan ögrencilerin yeni adreslerini Ögrenci Isleri Daire Baskanligina (Davutpasa Kampüsü Kisla Binasi A-1015 no'lu oda) bildirmeleri, sonradan dogabilecek olumsuzluklarin önlenmesi açisindan önemlidir.