confessions

kuaterik

Yıldız Yazar  · 11 Eylül 2017 Pazartesi

  1. toplam giri 440
  2. takipçi 1
  3. puan 3759

yıldız sözlük'ün doğum günü

alfa
Yıldız Sözlük'ün doğum günü kutlu olsun arkadaşlar.yıldız Sözlük 15 yaşına girdi.
2004 ilk temamız


2007 yazarlar buluşmasından bazı görüntüler


yildizsozluk/foto


yildizsozluk/foto


yildizsozluk/foto


yildizsozluk/foto


yildizsozluk/foto


yildizsozluk/foto

Bütün eski yazarlara selamlar ,Umarım 15 yıl sonra bir yazar arkadaşta bizden bahsedecektir.
Nice 15 yıllara Yıldız sözlük

aç insanlara yardım

yildizrobotics
Yapılması gerekendir. Bugün Yemen için 2 defa bağışta bulundum. Çok bir para değil ama köşede birikenleri dağıtmayı seviyorum. Arada annemle birilerine erzak alıyoruz. Peynir, baklagil falan. Kendim inançlı değilim ama zekat gibi. Zaten kendi param dedelerden kalma gelen paralar, harcayacak çok yerim de yok, zaten kendim bitiremiyorum dedim, bari yardım olsun. 1000 TL'ye kadar yardım yaptığım oldu. (Bir ayda tabii) Dilerim bir işe yarıyordur. Dilerim mutlu ediyordur.

anestezi

silentking
Doktorlar, ameliyat sırasında ağrı duymaması için, ameliyattan önce hastaya bir iğne yapar ya da solunum yoluyla bir gaz verirler. Hastanın bilincini yitirerek uykuya geçmesine narkoz, böylece vücudundaki ağrıları duyamayacak duruma gelmesine anestezi, bu duyu yitimine yol açan maddelere de anestezik denir.
19. yüzyılda anesteziklerin bulunması tıp tarihinin en büyük gelişmelerinden biridir. Bu maddelerin bulunmasından önce, çok zorunlu olmadıkça ameliyat yapılamıyordu. Çünkü ameliyat edilecek kişiye, ağn duymaması için, bitki özlerinden elde edilen çeşitli ilaçlar ya da alkol verilse bile ameliyatlar çok ağnlı oluyor ve genellikle şok nedeniyle ölümle sonuçlanıyordu. Oysa bugün güçlü anestezikler sayesinde hastanın bilinci ve ağrı duyumu tümüyle yok edilebildiği için, cerrahlar saatlerce süren en karmaşık ameliyatlan gerçekleştirerek hastanın yaşamını kurtarabiliyorlar.
Genel anestezi, omurilik anestezisi ve bölgesel (lokal) anestezi olmak üzere üç tip anestezi vardır. Uzun süren büyük ameliyatlarda, hastaya bilinçsiz bir uyku veren genel anesteziye başvurulur. Omurilik anestezisi ise genellikle doğumda, karın ve bacak ameliyatlarında uygulanır. Omurilik kanalına şırınga edilen bu anestezikler vücudun belden aşağı bölümündeki ağn duyumunu ortadan kaldınr, ama ameliyat süresince hasta uyanık ve tümüyle bilinçlidir. Çok kısa süreli ameliyatlarda bir sinirin çevresine şınnga edilerek ya da deri yüzeyine püskürtülerek kullanılan bölgesel anestezikler vücudun neresine uygulanırsa yalnızca o bölgeyi duyarsızlaştınr. Bu yüzden diş hekimleri diş çekiminden ya da dolgudan önce, doktorlar da ufak kesiklere dikiş atmak ya da apse açmak gibi basit işlemlerde bölgesel anestezi uygularlar.