confessions

kuaterik

Yıldız Yazar  · 11 Eylül 2017 Pazartesi

  1. toplam giri 422
  2. takipçi 1
  3. puan 4467

gece

kuaterik
Geçen seneki yaşadığım kafayı anımsamak için bir senedir sıkmadığım parfümümü sıktım havaya
Ama ne hisler canlandı ne düşündüklerim puslu anılar, çöp hayaller, körlükler yalnızca aklımda
Gerçeği hissetmekten öte bilmek çok daha önemliymiş kararımca
İnsanlar ölür ve kişilerden bıraktıları şarkılar kalır yansır tavrına.

uçuk

kuaterik
Allahın belası beni bu saatte uyutmamış virüstür. İnsana bir kere bulaştı mı kurtulmanız mümkün değildir. Stresten kendini gösteriyor diyorlar da hikaye galiba. En son ne zaman stres olduğumu bile bilmiyorum. Bak herpes simpleks midir kimdir bilemem madem dudağımda savaş başlattın ve bu bir hafta içinde geçip bitecek. Her seferinde kaybedeceksen neden vücudumdan defolup gitmiyorsun ki?!

takım elbise karizması

kuaterik
İş, düğün veya konferans olmadıkça "Bugün de şöyle giyinip çıkayım" diyenini görmedim. Halbuki bir aralar sokaklar bu şekildeymiş.

yildizsozluk/foto

Ayrıca


yildizsozluk/foto

edit: Liseler de bir aralar böyle idi. Kravat ceket zorunluydu. Kravattan sıkılıp gevşetiyorduk. Kravatı olmayanları sınıfa almıyorlardı. İlla boğaza kadar çekiceksin diyen hocalar da olurdu. Bazen özlüyorum

kilo vermenin kısa yolu

kuaterik
Vücut sahip olduğu kiloyu her zaman korumak ister. Anoreksiya felan değilseniz tabii. Zamanında "abi o son lokmayı yemeyecektim, balon gibi şiştim." tarzı cümleler kurulduğunda şişliği dindirmek adına mide genişler. Zamanla hacim arttığı için doyma hissine geç ulaşırsınız ve daha fazla yemek yemiş olursunuz. Bu da kilo yapar. En genel kilo alma yöntemi bu. Az yiyip çok kalorili yiyecekler yemek de kilo aldırır. Şekerli yiyeceklerin doymayı geciktirdiği hakkında bir bilgi olması lazım. En güzeli karın "yemek yolla" diye bağırdığında. "Kes sesini seni balon! ilk önce sön sonra doyururum." demek yani kendinizi bir süre aç bırakmak işe yarayacaktır. Midenin çok büyümesi halinde bu işlem işe yaramaz ve ameliyat olmanız gerekir. En etkili tedavi gastrik bypass. Şu tlc deki obezlere doktor nowzaradan tarafından uygulanan işlem. Kuzenim bu yöntemle 130 kilodan 63 e düştü.(Boy 167 cm)

ülkede fakir insan olmaması

kuaterik
Ülke İstanbul'dan ibaret değil. Anadoluyu bir gez, çiftçinin halini sor. Halk ne durumda bir daha düşün. Taze soğan 18 lira. Şimdi herkes çakma hayatlarını instagramdan paylaşıyor o cafe benim şu cafe senin. Arabanın kaputuna yaslanarak pozlar , evden hikaye atmalar, barlarda takılmacalar tabii tozpembe bir algı oluşur ama ne yazık ki öyle değil. Bir kişi rahat durumdaysa onu gören 100 kişi o durumda olamayan insanlar. Sonra "ama ben de öyle bir hayat istiyorum algısı " gelişiyor, özentilik başlıyor ama durum yok. Kredi çekiliyor yıllarca ev araba taksidi ödeniyor. Trafikte gördüğün arabaların durumu ondan. Tıpkı memur maaşıyla geçinen ailede çocuğa 6000-7000 tl lik telefon alınması gibi...
1

egonun işleyiş prensipleri

kuaterik
Ego bir ucunda rahatlık içindeki tembelliğin diğer ucunda özentiliğin durduğu tahterevalli gibidir. Gözler kendi türünü izler kopyalar ve vücudu tembelliğe iter. Bir tembellik bir özentilik arasında inip kalkma sürecinde de insan yaşadım der. İlk özentiliğimiz anne ve babamızın hareketlerini ve dilini kopyalamaktır. Çocukluk çağında da devam eder ama araya kendi yaşımızdaki ya da yaşımıza yakın olan bireylerin davranışları girer.O çocuklarda davranışlarını ailelerinden kopyaladıkları için toplumun içgüdüsel gerçekleşen kültürü yeni nesile aktarılmış olur. Bu sefer onlar kopyalanır. Kişilikler kopyalandık, ergenliğe girildikten sonra yeterli sinir bağlantılarına sahip olanlar bu davranışları yok etmeye ya da daha da güçlendirmeye çalışırlar ve erişkinliğe kadar devam eder. Erişkinlikte var olan davranışlar vücudun rahatını sağlayabilmek için kısayollar arar. En kısa ve en yararlı olan şey vücut için "zevkli" kabul edilir. Bu kısa davranışlar bir süre sonra tekrara bu da yeniliğin ölümüne sebep olur ve tembellik başlar. Çalışan makine durduktan sonra bir şey onu çalıştırmadıkça ömür geçer ve ego ölür. Buna da insanlar hayat der. Örneklendirme :
Çocuk doğdu ve anne babasını taklit etti, arkadaşları olmaya başladı. Arkadaşlarının sahip olduklarını istemeye başladı (araba, kalem, saç tokası vb.). Sinirler arası bağlantıların yeniden düzenlendiği ergenlikte çocuk bu işleyişe müsait bir çevrede ise fikirleri oluştu. Sorguladı ve cevapladı. Oluşturduğu ya da referans aldığı fikirlere sahip olan insanların hayatlarını kopyaladı. Zamanla onlar gibi yaşadı ve öldü. Çocukken yaşadığınız çoğu şeyi, erişkinliğe geçtikten (iş hayatı evlilik ve sonrası) hatırlamıyor oluşunuzun sebebi egonun çok kısıtlı çalışıyor olmasıdır. "Neler yaşadım?" sorusu direkt egoyu ilgilendiren sorudur ve cevap için egonun varlığı önemlidir. Bu dönemlerde tüm hareketler neredeyse ben merkezli yapı olmadan kontrol edilir. Uyanmak , yemek yemek , konuşmak, hayatını idame ettirmek... Egonun varlığı yalnızca karar anında görülebilir.

snooker

kuaterik
22 topla oynanan bir bilardo türüdür. 15 kırmızı 7 renkliden oluşur. Her kırmızı toptan sonra bir kırmızı hariç bir renkli top vurulur. Kırmızı bir , sarı iki , yeşil üç, kahverengi dört , mavi beş , pembe altı ve siyah yedi puandır. Yapılabilen maksimum seri 147 dir. Hedef top cebe gönderilmediyse oynama sırası karşıya geçer. Gelen kişi kırmızı ile başlar. Faul olmadan oynama sırasının karşıya geçmesiyle oyuncu hedef topu vuramayacak konumdaysa buna snooker bıraktı denir. Bu alemin kralı ronnie o'sullivan dır.

dolgu

kuaterik
bugün dişime uygulanan diş tedavisi. Çürük denilen şey bakterilerin diş minesini yok etmesidir. Yok edilen bu yer doldurulur. Bir aletle çürüğün olduğu bölgeye kadar dişi açıyorlar biraz acıtan kısım da bu. Dondurmayı ısırarak yediğinizde beyninize vuran o acıyla aynı sadece daha uzun sürüyor. Dört çürüğümden biri halledildi şimdi üç tane kaldı. Kalanlar sinirlere yakın bölgeye kadar çürüğü için iğne yiyeceğim acısını tadınca editlerim.


edit: iğnenin girdiğini bile anlamadım. Sadece sıvıyı enjekte ederken yayılan o hissizlik vardı. Canınız kıymetliyse iğneden korkmayın yaptırın. Hissiyatı üzerine yattığınız kolun uyuşması neyse o
0 /