confessions

kuaterik

Moderatör  · 11 Eylül 2017 Pazartesi

  1. toplam giri 388
  2. takipçi 1
  3. puan 3156

determinant

kuaterik
Birinci dereceden eşitliklerin köklerini bulurken kolay hafızada kalsın diye gösterime sokulmuş cebirsel işlemdir. İki boyutlu uzayda iki vektörün oluşturduğu paralel kenarın alanını bulmaya çalışırken de karşınıza çıkar.

bira

kuaterik
İçimi diğer içkilere göre daha rahat olan alkollü içkidir. Götüyle içen eleman bulunan ortamlarda birlikte tüketilmesi daha kontrollüdür çünkü kolay kolay sarhoş olamazsınız. Soslu fıstıkla müthiş bir ikilidir.

zeki olmak

kuaterik
Zeka= Problem çözme hızı çarpı yaratıcılıktır
Mesela bilgisayarlar soruyu çok hızlı çözerler ama ne çözdüklerini bile bilmezler, yeni çözüm yöntemleri oluşturamazlar o yüzden 0 a yakın zekaları vardır. Kurallara ve geleneklere bağlı yaşayan insanların da yaratıcılığı yoktur o yüzden çoğu ortalama ya da düşük zekalıdır. Uğraştığınız problem bir beste oluşturmaksa misal çok güzel bu besteyi 10 senede yaratıcı şekilde tamamlamanız zekanızın orta veya düşük olduğunu gösterir ama o besteyi 3 ay gibi bir süre içinde besteleseydiniz müzik dehası olurdunuz. Kısa sürede çok ürün ve kalitelidir kısacası.

edit: sosyal zeka da bu formüle uyar. Ortam oldu ve anlaşmazlık çıktı. En etkili çözümü kısa sürede bulmanız gerekir. Sosyal zekanın fazlası yöneticilik getirir. Kitlelerin problemlerini görür ve istediğiniz şekilde yönlendirirsiniz. Küçük çaplı ortamlar içindeki karar veren kişi de olabilir cumhurbaşkanı da.

rüya

kuaterik
Rüya gün içerisinde çözemediğiniz problemlerin çözümünü gösterecek mekanizmadır. Araba sürmeyi öğrenirken, rüyanda arabada kaza yaptığını görürsün veya çalıştırırken görürsün. Sınav öncesi çözemediğin sorular varsa rüyada çözerken görürsün. Sevgilinle bir problemi çözemiyorsan ya da güvenmiyorsan seni aldattığını görürsün. Hem uyarır hem öğretir. Günlük bilgileri alır harmanlar ve izletir.

ytü davutpaşa kampüsü tünelleri

kuaterik
Bizans döneminden kalma diye biliyorum. Askeri kışla iken birkaç askerin girdiği ve içerideki hava yüzünden zehirlendiklerini de duymuştum. Duvar örülerek yolların kapatıldığı söyleniyor. Geçen sene bu boşluklar yüzünden ortabahçede çöküntü meydana geldi.

sünnet

kuaterik
Bilimsel açıdan değerlendirmeye gerek kalmadan Allah'ın yarattığını bozma, deforme etme, geri döndürülemeyecek şekilde zarar verme yüzünden zaten yanlıştır. Kuran'ın hiçbir yerinde geçmez. Ayrıca prostat salgısının (bkz:zevk suyu) görevlerinden biri de deri ile penis başının cinsel ilişki sırasında birbirine yapışmaması için kayganlaştırmaktır. Deriyi ayırmak için bile görevli bir yapı hazırlanmışken çıkıp "Allah bizi bununla sınıyor.", "Her müslümanın yapması gerekir" gibi dogmalarla iş yapmak akıl karı değildir. Öldüğünüz zaman hesabını verirsiniz. Saç ve tırnak örnekleriyle kesilmesini söyleyen bireylere kökten kestirmelerini öneriyorum. Ayrıca çoğu erkek çocukken sünnet edilir. İnsan haklarına aykırı bir durumdur. Akıl edemeyecek, kimliğini belirleyemeyecek yaştaki veledi kurbanlık koyuna götürürmüş gibi gidip kestiriyorlar.

edit: 95/TÎN-4: Doğrusu, biz insanı en güzel bir biçimde yarattık.
Sünnetin İslam yokken bile var olduğu biliniyor.
“ Ana Britannica'ya göre uygulamanın kökeni bilinmemekte, fakat etnik bakımdan yaygın bir tören olması ve bu iş için başlangıçtan beri metalden çok taş bıçakların kullanılması nedenleri ile, sünnetin tarihi çok eski çağlara dayanmaktadır. Tarihçilerin babası sayılan Herodotos tarafından “dünyanın bilinen en eski ameliyatı” olarak tanımlanan sünnet, bazı tarihî bilgi ve belgelere göre ilk kez Mısır ile Habeşistan'da görülmüştür ve milâttan üç bin yıl önceden beri uygulanmaktadır. Ancak tarihî kayıtlar sünnetin, her ikisi de çok eski uygarlıklar olan Mısır ve Habeşistan'dan, önce hangisinde başladığını kesin olarak bildirememektedir. Herodotos'un, bir çok ulusun sünnet geleneğini Mısır'dan aldığı yolundaki ifadesine itibar edilecek olursa, sünnetin kaynağı Mısır olmaktadır.
Eski Mısırlılar, soylarını sürdürmek için kendilerine bahşedilmiş olan cinsel organlarını (erkek-dişi fark etmez) kutsal sayıyorlar, dinsel törenlerinde cinsel organ resimlerini şatafatla taşıyorlar ve bu kutsal organlarının bir parçasını da tanrılarına kurban olarak sunuyorlardı. Buna benzer uygulamaların daha sonraları da yaygınlaşarak devam ettiği görülmektedir. Nitekim yakın doğu tanrıçası Kybele'nin rahipleri kendilerini hadım ederek, Avrupalıların Afrika kıtasının içlerinde karşılaştıkları ilk topluluk olan Koikoiler (İnsanların insanları) ya da sonradan Afrikanerler tarafından türetilen isimleriyle Hotantolar da benzer şekilde testislerinden birini çıkartıp tanrılarına kurban ederek, cinsel organları sakatlama uygulamasını sürdürmüşlerdir.

Bazıları, sünnetin, milâttan önce ikinci bin yıl başlarında yaşamış olan İbrahim peygamber ile başladığını ve sonradan Mısır'a yerleşen İbrani soyu ile Mısır'a geçtiğini ileri sürmektedir. Ancak, Yusuf peygamber öncülüğünde Mısır'a yerleşen İbranilerin o zaman için azınlık oldukları hatırlanacak olursa, azınlığın çoğunluğu etkileyip sünnetin İbranilerden Mısırlılara geçtiğini söylemek, zayıf bir ihtimali öne sürmek anlamına gelir. Bilakis, azınlık olan İbranilerin, egemen Mısırlılardan etkilenmiş olma ihtimali daha isabetli görünmektedir.

Yukarıdaki teze karşılık, İbrahim peygamberin sünneti Mısır'a ilk uğradığı dönemde almış olabileceğini de iddia edenler vardır. Bu iddiaya benzer şekilde, İskenderiyeli Klemens (Titus Flavus Clemens), Pythagoras'un Mısır'da olduğu dönemde rahiplerin gizli ayinlerine katılabilmek için kendisini sünnet ettirmek zorunda kaldığını nakletmektedir. Ancak Mısır'da uygulanan sünnet ile İbrahim peygamber tarafından İbrani soyuna (İsrailoğullarına) emredildiği tahrif edilmiş Tevrat'ta söylenen sünnet, amaçları itibariyle birbirlerinden farklıdır. Dolayısıyla bu iddia da kabul edilebilir olmaktan uzaktır.”

aşk-ı memnu

kuaterik
Aşk üzerine birkaç şey düşünürken aklıma gelen imgelerden biri de Bihter idi. Ölmesi onu Bihter yapan özelliklerden biri bana kalırsa. Aşkta nefret, uzaklaşma, geri dönme, pişmanlık, özlem, lanetlenme gibi hisleri olmuyorsa basit bir ilişkiye dönüşüyor,sıradanlaşıyor. Erkek vücudu için evrimin bize yüklediği bu aşk denilen şeyi köküne kadar yaşamanın olmazsa olmazı bahsettiğim duygular çünkü çoğu şey gibi aşk şizofren işi ve olmazsa olmazı kendi yarattığımız halüsinasyonlara inanmak. Uzun süre birlikte olduğum kişiyle belirli periyotlarla kavga ediyorduk. Bir süre uzaklaşıyorduk ki tekrar birbirimizi isteyelim, özleyelim, pişman olalım. Özlemeyi özler hale geliyorduk yani. Sonradan anladım. Heyecanlı duygular tükenmeye, sıradanlık gelmeye başlayınca ilişki ölüyordu.Zaten sıradanlık aşkı öldürmeseydi herhangi birini gördüğünüzde sıradan şeyler hissedeceğiniz için herkese aşık olmanız gerekirdi. Velhasılıkelam Bihter Behlül ile yurt dışına kaçsaydı bir süre sonra klasik Ali ile Ayşe'nin aşkına ve hayatına dönüşecekti. Bihterin aşkı öyle yoğundu ki yaşanabilecek en tepe noktada kendi hayatına sona erdirdi. Aşkının bittiğini görmemek için öldü.

gıdaya paranın yetmemesi

kuaterik
Ev geçindirmeyi düşünenler için insanların parayı ayırdıkları kira, borç vs gibi bölümlerden biri de mutfak ve maaşınızın büyük bölümü buraya gidiyor. Dışarıya çıkıp yemeyi saymıyorum bile sırf ev yemeği yeseniz bile kaliteli ürünler tüketmeniz için çok para harcamanız gerekiyor.
“Evde zeytin yok zeytin”
0 /