confessions

House of Rising Sun

Yıldız Yazar  · 3 Eylül 2017 Pazar

  1. toplam giri 139
  2. takipçi 2
  3. puan 3512

anakart

House of Rising Sun
Bir bilgisayarın çevre birimlerinin üzerine takılı olduğu ana devre. Bazen işlemci, ekran kartı ve RAM gibi bileşenleri dahi üzerinde barındırabilir. Bu tarz bileşenlere "onboard" denir. Onboard olan parçalar genellikle onboard olmayanlardan daha güçsüz durumdadır ama yeterince güçlü olup onboard olan parçalar da vardır.

Kendi ASUS X550JX bilgisayarımın anakartı için;

(resim

Not: GTX 950M'in GPU'sun VCC bacağı kısa devre yapmaya başladı, ben de onu mikro lehimle lehimledim. Emin olacağınız üzere ilk halinden daha iyi çalışıyor. Sorunun neden olduğunu anlamam genelde pek sürmüyor.

Edit: Bu bir notebook anakartı. Çoğunun görüntüsü böyledir.

msi vs monster

House of Rising Sun
Monster MSI çakmasıdır, inanın daha kısa bir özeti olamaz. 12 yıldır bu işin içindeyim, o zamanlar bazılarınız anaokuluna gidiyordu, dolayısıyla ne dediğimi gayet iyi biliyorum.

Monster notebook'un avantajı görece daha uygun fiyatlara gelmesidir. Freedos sayesinde bu uygunluk arttırılabilir. Zaten işletim sistemine fazladan para verilmemelidir derim. MSI ise daha pahalıdır ama "bence" çok daha stabildir. Monster notebook bilgisayarın parçalarını değiştirmeye ve içini açmaya da garanti verir. Hatta bütünlüğü bozmaması durumunda yeni bir vida girişi dahi açabilirsiniz.

Seçim sizin. Monster alınabilir. MSI'ın birebir kopyası olduğu için alınması sorun olmaz. Ekran kartında en az GTX 1050 Ti almaya bakın.

Edit: Kasaları MSI kadar sağlam olmuyor, onu da ekleyeyim. Notebook ekran kartlarında marka yoktur.

asus

House of Rising Sun
Pek çok teknolojik ürünü üreten firma. Ürettikleri arasında bilgisayar parçaları (Anakart gibi), notebook, telefon sayılabilir."Republic of Gamers" adı altında GTX 1060'dan başlayıp SLI versiyon GTX 1080 Ti'ye kadar pek çok ürüne sahip cihazları mevcuttur.2 - 2.5 senedir kullandığım notebook'un markasıdır. Vaktiyle sırf i7 4720HQ, GTX 950M ve SSD var diye 2700 TL verdim ama şu anda dökülüyor. Elimle dikkatlice kaldırmazsam plastiği ve bu sebeple pili oynadığı için bilgisayar kapanıyor.Notebook alacaksanız bir kere paraya kıyın ve en az N serisi alın. X serisi pişmanlıktır, kısmen.

tübitak ulusal bilim olimpiyatları

House of Rising Sun
İçeriğinde Matematik, Bilgisayar, Fizik, Kimya ve Biyolojinin de bulunduğu alanlara yönelik yapılan sınavların bütününü içeren olimpiyat türü.

Zamanında Tübitak Kimya Olimpiyatlarına girmişliğim vardır. 10 sıra ile ikinci aşamayı kaçırdım. Fizik hocamız iyi niyetli biri olsaydı, Fizik Olimpiyatlarına girebilir ve belki de şu anda bambaşka bir hayatım olabilirdi. Kimya Olimpiyatları sonucumdan sonra (Lise 3'ün ortaları denebilir) ders çalışmayı bıraktım maalesef.

Örnek bir soru;

(resim

Edit: Çözümü de sizler için yazdım, merak etmeyin, cevap anahtarına bakmadan önce çözdüm.

(resim

8 eylül 2017 ders seçimi

House of Rising Sun
"Parti başlıyor" dedirten başlık. Size tavsiyem yine de 00[abkz]00'da bir kontrolünüzü yapın. Eğer açtılarsa seçin. Dersinizi silemezler, rahat olun, zira kendileri açıyor ve silinmesi gibi bir sorumsuzluk yapamazlar. 08:00'a kadar açmamaları durumu olabilir, siz yine de mümkün mertebede uyumayın.Bu dönem 5 ders seçiyorum. Mikrodalga 1, Mikrodenetleyiciler, Görüntü İşleme, Hareketli Hücresel Haberleşme Sistemleri 1 ve İleri Elektronik Uygulamalar. Basit dersler işte. Belki Mikrodalga 1 biraz zorlar. Gelecek döneme de bunları vermem durumunda tam 5 dersim kalıyor, 1 de tez. Tez alımını 1 ders farkla kaçırdım. İçimden bir ses bu sene gerçekten mezun olacağımı söylüyor. Gerekirse 10'u da DC gelsin ve toplamda 20 DC notum olsun. Öyle ya da böyle bitecek. (2.25 ortalama elde ediyorum bu durumda[/abkz]

dindarların iq ortalamasını düşürmesi

House of Rising Sun
Acımasız bir gerçektir.

(resim
(resim
(resim
(resim

Edit: Benim var oluş teorisiyle falan işim yok, benim bir tanrı yargısı ile de işim yok. Tanrı var olabilir de, olmayabilir de ama İslam "kesinlikle", "şüphesiz ki" yalan.

Edit 2: IQ bütünüyle doğuştan gelmez. Bunu bilemeyecek kadar cahil olanlara ne denir, biliyoruz. Zeka geliştirilebilir. Zeka fazlasıyla geliştirilebilir. Ayrıca kişinin zekasına bağlı olarak sorgulama yeteneği de orantılı olacaktır, yani bütünüyle kişisel tercih diyemezsiniz.

Edit 3: Aferin evladım, saçma sapan videolarımı koyarak ego tatmin et. Şimdi sana özelden ulaşıyorum Bu arada iyi ki diğer videolarımı tamamen sildim/sildirdim. Aman ha, bir de onlarla uğraşamazdım.
0 /