confessions

hiyelkar

Yıldız Yazar  · 12 Nisan 2018 Perşembe

  1. toplam giri 48
  2. takipçi 0
  3. puan 1596

yıldız teknik üniversitesi " ytü "

hiyelkar
Türkiye'nin kalburüstü üniversitelerinden birisidir. Bünyesinde makina mühendisliği fakültesi barındırır. Kaldırma iletme makinaları sektöründe İTÜ ile birlikte en iyisidir

2018 Türkiyesinde makina imalat sektöründe faaliyet gösteren kobilerdeki 40 yaş üstü makina mühendislerinin galiba üçte biri bu okuldan mezundur. 4-5 yıldır otuz yaş altı yıldız mezunu makina mühendisi de hiç görmedim

cinsiyetin faydaları ve zararları

hiyelkar
Bildiğiniz üzere ilk canlı dişidir. Bu dişi canlılar bir süre sonra ayak işlerini yaptırmak üzere erkeği icat etmiştir. Ama daha iyi avlanabilsin diye atik ve güçlü tasarlanan erkek bu gücü dişilere karşı da kullanmaya başlamış ve ortalık toza dumana boğulmuştur. Günümüz homo sapiens dünyasında cinsiyetin pek faydası kalmamıştır. sadece haz duygusuna yönlendirerek üremeye katkı sağlamaktadır. robotların sayısının artması ve aile yapılarının kaybolmasıyla birlikte cinsiyet denen hede tamamen yük haline gelecektir. homo sapiens türünün yapay bir evrimle cinsiyetsiz hale gelmesi faydalı olacaktır.

eski yıldız sözlük

hiyelkar
yaklaşık on yıl öncesinde tayyipist vs antitayyipist kavgalarından dolayı son derece gergin dönemler yaşarken ciddi trol saldırılarına uğramış ve hızlı günlük tekil girdi kaybı yaşamış sözlük oluşumu. facebookun günden güne artan popülerleşmesiyle bütün sözlük ve forumları vuran kasırga ise son darbeyi vurmuştur.

bir de bundan önce ytüsözlük gibi bir şey vardır ki yaşamı bir kaç ay sürmüştür.

goodreads

hiyelkar
Merkezinde kitap bulunan sosyal ağ olarak tarif edilebilir. https://www.goodreads.com/ adresinden ulaşılabileceği gibi mobil uygulamalarla da kullanılabilir.

Okumakta olduğunuz okumayı düşündüğünüz kitapları ekliyorsunuz ve nihayetinde size benzer kitaplar tavsiye ediyor. Tavsiye kısmının türkçe okuyan kullanıcılar için pek uygun olmadığını söyleyebilirim keza bana ne türkçeye ne ingilizceye çevrilmemiş kitapları sıklıkla öneriyor.

okuduğunuz kitaplara yorum yazma ve yazılan yorumları okuma özelliği yine okuma listenizi geliştirmenize olanak sağlıyor. Beğendiğim yorumları yazan insanların okumadığım kitaplar hakkındaki yorumlarını okuyarak kendime yeni tavsiyeler alıyorum.

Diğer bütün sosyal ağlardaki sisteme benzer şekilde diğer kullanıcıları arkadaş olarak ekleme, grup oluşturma gibi özellikler mevcut.

bursa'daki magandaların serbest bırakılması

hiyelkar
Ülkemizde bu tip davalar genellikle magandaların mağdurlara bir miktar tazminat ödemesiyle ve hapis ve benzeri cezalar almaması ile sonuçlandığı için şaşırtmayan bir durumdur. Tazminattan kasıt hastane masrafları ve eğer varsa işe gidememekten kaynaklı maddi kayıplardan ibarettir.
Mesela bu olayın tüm türk halkının zihin sağlığına verdiği zarardan ötürü hiç kimse suçlanmaz ve tazminat ödemesi söz konusu edilmez. Buradan bu suçlamanın yapılabilmesi için gereken yasaları yapan kişilerin halkın zihin sağlığının bu şekilde zarar görmesini istedikleri de düşünülebilir.
edit: imla

tarih

hiyelkar
"Tarih, geçmişte yaşamış insan ve insan topluluklarının bütün faaliyetlerini yer ve zaman göstererek, sebep-sonuç ilişkisi kurarak, belge ve bulgular ışığında inceleyen bilim dalıdır." şeklinde tanıma sahip bilim dalı.
Bu tanımda "bütün faaliyetler" ifadesi dikkat çekicidir. Keza tarih deyince milli eğitim bakanlığının aklına gelen şey savaşlar tarihidir; yine tanımda bulunan sebep-sonuç ilişkisi de savaşlar arasında intikam ilişkisi kurmaktan ibaret gibi görünmektedir.
Ayrıca (bkz:Türk Tarih Kurumu)

türcert

hiyelkar
kendi web sitelerinde notified body numaralarını görünebilir bir yere koymayan ürün belgelendirme firması. Ayrıca nando'nun sitesinde de ilgili firmanın ismini göremedim. Bu durumda sanayi bakanlığı tarafından yetkilendirilmemiş olmaları ve ürün belgelendirme yapamıyor olmaları gerekir. Muhtemelen diğer firmalara iş paslayıp komisyon alıyorlardır ya da yetkinlik gerektirmeyen (alması da zorunlu olmayan sadece reklam amaçlı kullanılan) belgelendirme işini yapıyorlardır.
Not: gördüğüm kadarıyla herhangi bir alanda türkak akreditasyonları da yok. Yasal zorunluluk olmasa da belgelendirme firmaları işlerini iyi yaptıklarını göstermek için türkak'tan akreditasyon alırlar. Akreditasyon alanlara bu siteden ulaşabilirsiniz.