confessions

bezelye

Yıldız Yazar  · 26 Temmuz 2017 Çarşamba

  1. toplam giri 98
  2. takipçi 4
  3. puan 2826

bezelye

bezelye
Yaklaşık 4 saat zırladıktan sonra kıpkırmızı gözlerle kafa dağıtmak için sözlüğe girdikten sonra en başta kendi nickiyle bir başlık görünce hafiften bir gülümseyip başlığı açan arkadaşa sarılmak istiyor insan.
Sarıldım sana.

abhaza

bezelye
Mensubu olduğum etnik köken. Abhaz ya da abaza diye de anılırlar. "Abazanlık" ile sık sık karıştırılan etnik köken ismidir aynı zamanda. Kafkasya'dan -Abhazya gibi güzel topraklardan- zor şartlar altında Anadolu topraklarına göç etmek zorunda kalmışlardır. Kefken, Düzce, Bolu ve Sakarya'da yoğunluk gösterirler. Yemekleri, dansları harikadır. Geleneklerine ve tarihlerine bağlıdırlar. Evleri ve evlerinin çevresi/bahçesi her daim düzenli ve bakımlıdır. Vücut ve yüzlerinin bazı karakteristik özellikleri vardır; sivri çene, ince burun, beyaz ten, kumral saç, ince vücut yapısı gibi... Bir de bu Kafkas halklarının genel özelliği sanırım: dik dururlar.Özellikle doğaya, kampa, fotoğrafa meraklı arkadaşların Abhazya'yı bir araştırmalarını öneririm. Gitmek biraz sorunlu. "Aramızda sadece Gürcistan var, nesi sorunlu olabilir?" demeyin. Gürcistan üzerinden Abhazya'ya gitmek isterseniz hapse atılabilirsiniz.

müftülere resmî nikah kıyma yetkisi verilmesi

bezelye
Hâlâ laikliği anlamayan arkadaşlar var. Laik devletlerde hukuk dinlerden izoledir. Hiçbir din ayrıcalıklı bir şekilde herhangi bir konuda baz alınamaz.Yani sen din adamını medeni kanunun herhangi bir unsuru haline getiremezsin. He yok illa böyle bir bok yiyeceksen bütün inançlara eşit yaklaşmak zorundasın; yani sadece müftülere değil, Türkiye'de yaşayan bütün dinlerin din adamlarına bu yetkiyi vermeyi tartışmaya açacaksın.Laik bir devlette hiçbir dinî grup ayrıcalıklı hâle getirilip, devlet bir dinin mensubu olmaya sürüklenemez.Anlayın artık. Laikliğe sizin de ihtiyacınız olacak: Sizin bildiğinizden bambaşka bir İslam'ı size dayattıkları zaman...

tanımadığı insanlara gülümseyen insan

bezelye
Bu insanlardan biri de benim. Dışa dönük olmak ve özgüvenin yerinde olmasıyla alâkadar olduğunu düşünüyorum... Bir de mizaç ve içinde yetişilen aile ile tabii ki.Bu insanlar kendi kendine mutlu olmak için küçücük bir sebep yaratır aslında. Tanımadığı birine gülümseyerek onun da yüzünde bir tebessüm oluştururlar, o yüzdeki tebessümden de biraz mutluluk nemalanırlar, bu küçük mutluluklar da daha çok gülümsemelerine sebep olur.. böyle güzel bir döngü devam eder. Bu döngüye katılan herkes bin yaşasın!

keşkek

bezelye
Bolu taşkesti'de buğday dövülerek ve tavuklu yapılır. Üzerine kıyma kavrulup dökülür. Yanında da fırında pişirilmiş yufka ıslatılarak yenir. Buralarda herkes müptelasıdır. Her bayram mutlaka pişirilir; birçok insanın bayram tatilinde tatile çıkmayıp memleketine gelmesinde büyük payı vardır.

tanışılan gün sosyal medyadan ekleyen insan

bezelye
"bugün seni sevdim ve hayatımda bir yerlerde bulunmandan memnun olurum" demek isteyen, bunun üzerinden saçma sapan hesaplar peşinde koşmayan ve coolluğuna zeval getirecek davranışlarda bulunmaktan kaçınmayan samimi insanlardır diye düşünüyorum.

Sadece size kanı ısınmış, sizi merak etmiş, biraz tanımak istemiş bu kadar. Sadece bir gün, kısacık bir zaman diliminde size birazcık olsun değer verip zamanını ayırıp ego hesapları yapmadan eklemiş, ne var bunda?
0 /