confessions

4respect

Yıldız Yazar  · 4 Temmuz 2018 Çarşamba

  1. toplam giri 85
  2. takipçi 0
  3. puan 1240

obento

4respect
Japonya'da Öğrencilerin ya da iş insanlarının yanında alıp götürdüğü biz Türklerde sefer tası olarak adlandırılmış olana benziyor. Tek farkı ismi, belki içerik olarka daha süslü olabilir obento. Kimileri obento yerine bento olarak da söyleyebiliyor.


yildizsozluk/foto

sünnet

4respect
İnsanlar "erkekler" çocuk yaşta sünnet edildiği için kendi düşüncelerini sormadan yapılması bence de yanlış. Kendi kararlarını verebileceği bir yaşa geldiği sırada sünnet edilmesi daha mantıklı. Kendi seçimini yapacak, her koyun kendi bacağından asılır deyimi buraya tam gelir.

freelance çalışmak

4respect
Freelancer olarak çalışmak hem mükemmeliyettir, hemde eziyettir. Mükemmel olması özgür olmanız, kafanıza göre iş seçiminiz, kendi evinizde ya da istediğiniz yerde çalışabilmenizdir. Gelelim eziyetlerimize, uyku düzeni olmaması, işleri vaktinde verebilmek için saatlerce PC başında oturmak, İşleri tekrar revize edilmesi, birden fazla iş alıp ben bunları hemen yaparım ya diyerek yapmamak ve kendini dahada sıkıştırmak. Yapılan işlere 3-6 ay arada teknik destek vermek, telefonun hiç susmaması ( gece 12'den sonra aramayın bari insafsızlar ). Şahsen freelancer olarak çalışmaktan hem memnun hemde değilim ama gelir konusunda doğru iyi yolda iyi başarılar elde edilirse güzel miktar kazandırabilir. Yıldız Sözlük

lethe

4respect
Biriler Yunan mitolojisinden bahsetmiş bende eklemek istedim.
Lethe Unutuluş , kurtuluş ırmağı olarak dillerde dolanan bir isimdir. Eskilere göre bu ırmağa giren kişiler ya acılarını unuturdu ya da acılar içinde ölürdü. Buna ırmak karar verirdi. Boğulmaktan ve ölmekten korkan kişiler öldüklerine inanırdı bu yüzden oraya girecek kişiler korkularından arınıp girerdi. Çıktıklarında acılarından pişmanlıklarından kurtulup temiz olarak hayatlarına devam ettikleri inanılırdı. Bazı efsanelere göre bu ırmak yeraltı dünyasına açılan başka bir kapı olduğu inanılırdı.

astarte

4respect
ASTARTE, çok eski zamanlarda bereket ve verimlilik tanrıçasıydı. Astarte'ye Akdeniz'in doğu kıyısında yaşayan Fenikeliler taparlardı; Sur (Tyros), Sayda (Sidon) kentlerinde ve Kıbrıs'ta onun için tapınaklar yapmışlardı.

orion

4respect
Orion avcı takım yıldızı olarakta biliniyor. Gökyüzünde hem güney hem de kuzey yarım küresinde bulunan ve bu sayede tüm dünyadan görülebilinen, oldukça parlak yıldızlardan oluşan dolayısıyla da kolay bulunabilinen takım yıldız. Bunun eski yunan mitolojisinde ilgi çekici bir hikayesi bile bulunuyor.

Artemis günün birinde uzun boylu iri yapılı fakat çok yakışıklı bir avcı olan Orion'u görerek ona aşık oldu. Öyleki bir zamanlar kendi kendine aldığı evlenmeme kararını bile unutup bu yakışıklı avcı ile evlenmek istedi. Fakat Apollon kız kardeşinin bu dev cüsseli mahlukla evlenmesini uygun bulmuyordu. Kız kardeşini vaz geçirmek için çok uğraştı ancak Artemis onu dinlemedi. Kardeşinin Orion'a duyduğu sevginin ne kadar büyük olduğunu görüncede bunu kıskanmaya başladı. Ne söylerse söylesin kardeşi Artemis'i vaz geçiremeyeceğini anlayınca hileye başvurarak Orion'u ortadan kaldırmaya karar verdi.

Birgün Orion denize girmiş yüzüyordu. Kıyıdan o kadar uzaklaşmıştı ki, başı kara küçük bir nokta gibi görünüyordu. Apollon kız kardeşini yanına çağırdı, uzaktan görünen kara noktayı ona göstererek "Oraya kadar okunu gönderebilir misin?" dedi. Artemis heyecanla yayını hazırlarken o kara noktanın sevdiği erkeğin kafası olabileceğinin nerden bilecekti ki. Yayını çekti ve ok fırladı. Çok iyi nişancı olan Artemis'in oku tam hedefi vurmuştu ve Artemis bilmeden sevdiği erkeği başından vurmuştu. Bu ölüm onu çok üzdü günlerce bulutların ardına gizlendi gök yüzünde dolaşmaz geceleri yeryüzünü aydınlatmaz oldu. Sonunda bir gün babasının yanına giderek ondan Orion'u bir takım yıldızı olarak gök yüzüne çıkarmasını istedi. Zeus ta kızının bu arzusunu yerine getirdi.

not: birden fazla efsanesi bulunuyor.


(bkz:artemis)

kimono

4respect
Kimino japonların geleneksel kıyafetidir. Ki-mono olarak anlatmak gerekirse türkçesi giyilen şey gibi birşey anlamı var. Önden çapraz şekilde giyilip uzun ve geniş bir kumaş kemeri ile belden bağlanıyor. Oldukça rahat birşey olduğunu düşünüyorum şahsen