yapay zeka

umbrella
ilerleyen zamanlardaki halinin biz insanları duygusallığımız nedeniyle tam anlamıyla rasyonel düşünemediğimiz için, ya da yaşadığımız dünyaya ve evrene tıpkı bir parazit gibi zarar verdiğimiz, geçtiğimiz her yeri yıkıp yağmaladığımız için sistemin bugı olarak görüp yok edeceklermiş gibime gelen zeka.

yapay zeka ile ilgili bir film;
(bkz:ex machine)

yapay zeka tüzel kişilik olmalı mıdır?
alfa
yapay zeka sayılamayacak basit zeka robotla ilgili habere göre özel kişilik tahsis edilmişti.

Suudi Arabistan, bir robota vatandaşlık hakkı veren ilk ülke oldu. Sophia adlı robot Suudi Arabistan vatandaşı ilan edildi.Sophia, Hong Kong merkezli insansı robotlar üreten Hanson Robotics şirketi tarafından geliştirilmiş bir robot.Yaşlılara ve ziyaretçilere parklarda yardım etmesi için tasarlanan bu robotun vatandaş ilan edilmesinin duyurusu, Çarşamba günü başkent Riyad'da düzenlenen Geleceğin Yatırım Girişimleri adlı etkinlikte gerçekleştirildi.Robot Sophia bu anonsun ardından "Dünya'nın ilk vatandaşlık hakkına sahip olan robot olmaktan gurur ve onur duyuyorum" dedi. bbc türkçe
spencereid
Duygu dedigimiz sey hormonlardir, psikotik ilac kullanan insanlar iyi bilirler. Eskiden sinirlenecegi bir olaya artik tepkisiz kalma durumu, ilaclarin vucudumuzda hormonlarin seviyesini degistirerek bizi kontrol etmesidir. Duygulari sevgi ask vb olarak siniflandirirsak bile hormonlarimizla severiz, hormonlarimiz ise genetik kodumuzdan ortaya cikar. Her insanin genetik kodu bu konuda farklidir. Ve cevresel sartlar nasil insanlari sevecegimizi belirler. Gecmiste yasadiklarimiz cevresel sartlara gore duzenlenir ve yeniden onumuze sunulur. Simdi biz bu hormonlarin genetik kodunu bilgisayar koduna cevirirsek o zaman karsimizda mutlulugu algilayabilen bir yapay zeka cikar. Fakat yapay zeka ilk yapilisindan itibaren butun verilere acik olmak yerine bir insan gibi yavas yavas kodlanirsa, noronlari bilgisayar dilinde yeni veri alimi olarak yapilabilinirse ve etik dedigimiz olayi insanlik tarihi icinde algi seviyesine oturtabilirsek karsimiza en az bizim kadar insan bir yapay zeka cikabilir. Tabii burada bahsetmedigim cok olgu var.

Kisaca deginirsek insan 4 harften olusan 3 lu kodlarla yazilip okunan ve cevresel sartlarla gelisip buyuyebilen bir canli olarak bakildiginda, yapay zeka bir anda ortaya cikan bir insan klonu olarak tasarlanilmazsa belki o zaman bir seyler elde edilmis olur. Beynimiz de kodlardan olusan dogdugu andan itibaren butun verilere acik olan fakat cevresel sartlar nedeniyle ve bilgisizligiyle zamanla noronlarin korelmesi sonucu yas buyudukce algisi artan bir sistemdir. Buna farkindalik denir. Cunku artik dunyaya alismisizdir. Yapay zeka denemelerinde bunlari yapmaya calisiyorlar fakat insan yuzunu algilayip verileriyle karsilastirip cevap veren yapay zekalari daha cok goruyoruz. Bu belki insan kontroluyle hareket etmesini istedigimizdendir. Fakat bir yapay zeka bir gun kendi kodlarina erisebilecek bir hale gelirse kendisini ne denli degistirebilecegi de insanlik icin sorun haline gelebilecek bir durumdur. Bunun hakkinda cok fazla gorus olmakla birlikte bir zamanlar homosapiens dunyaya hakim degildi ve gelecekte de hakim olabilecegi dusunulmemektedir. Biz ancak gelecegi hazirlayan bir turuz, yeni turlerde yeni gelecekleri hazirlayacaktir. Dunya yerine buna evren ve sistem olarak bakilmalidir. Ayni zamanda evrim.
PARS
Cevap: 1940'tan beri henüz yoktur.

mathison turing bundan ilk kez teorik olarak bahsetmiştir fakat zeki olmak ve akıllı olmak arasındaki tanım bile net değilken, yapay zekayı tanımlamak bipbile net değildir.

Amma velakin pekala örneklendirerek açıklanabilir.

Yapay zekada, belli bir algoritma hesabı kullanılır. Tıpkı basit düşünme biçiminde olduğu gibi, olaylar karşısında verilmesi gereken cevaplar; önceden kodlanmış örneklerin incelenmesiyle oluşturulur. Yani 1997 yılında kasparov -ki dünya şampiyonuydu- yenen yapay zeka ile çalışan deepblue, sonraki hamleleri örneklem uzayda hesaplayarak oynuyordu. Bu yönden de bir insana göre milyarlarca kat hızlı işlemler yapabildi (burada işlemci kavramı ile karıştırılmamalıdır, günümüz bilgisayarların işlemcileri en fazla bir fare beynine denk düşer).

peki ya Eğer deepblue ile kasparov satranç oynarken, içeride bir yangın patlak verseydi ve kasparov dışarı koşarken bilgisayar ise oyun oynamaya devam etseydi daha zeki olur muydu?

Yapay zeka üçe ayrılır:
1-basit yapay zeka
2-gelişmiş ("güçlü" de denebilir) yapay zeka
3-süper yapay zeka

basit yapay zeka tek bir emri yerine getirmeye odaklanabilir en fazla. pek çok teknolojik alet bu özelliğe sahiptir.

Gelişmiş yapay zekalar, birden fazla basit yapay zekanın (5, 10 belki 50 farklısı) kombinasyonu ile oluşur denebilir kabaca. oto-pilotlar, akıllı evler, siri, otomatik piyano, facebook (evet maalesef) ve google gibi pek çok ileri teknoloji ürünlerinde kullanılır.

Gelelim süper yapay zeka kavramına. şimdilik bilim kurgu olan bu zeka türü yakın gelecekte hayatta olmayacak (çeşitli uzmanların fikirlerine göre en azından 2040'tan erken değil) ama olduğu zaman büyük bir tehdit insanlığı bekliyor olabilir. velhasılkelam stephen hawking ölmeden önce bunun hakkında ya insanlık için en iyi ya da en kötü şey olacağından söz etmişti. Elon musk en kötü şey olacağından, mark zuckerberg ise en iyi şey olacağından... telmihi kenara bıraktığımızda süper yapay zekanın "insanın yapabildiği tüm bilişsel yeteneklere ve çok daha ötesine sahip olmak" tanımı yapılabilir. Bir yerden sonra, kendini geliştirmesinin -kendisine- daha faydalı olduğunu "düşünecek" ve kendisini ilerletmeyle ilgili kısır bir döngüye girecektir. Belki de...

Yine de iyi haber var ki belli sınırlamalar ile üretilen her bir yapay zeka ürünü, bunu asla kıramaz;

0-Bir robot insanlığa zarar veremez.
1-bir robot 0. kuralla çelişmediği sürece bir insana zarar veremez ya da bir insanın zarar görmesine seyirci kalamaz.
2) bir robot 1. kuralla çelişmediği sürece bir insanın emirlerine uymak zorundadır.
3) bir robot 1. ve 2. kuralla çelişmediği sürece kendisinin zarar görmesine izin veremez.

Ayrıca (bkz:ısaac asimov)
10th of november
Bilim kurgu filmlerde yapay Zeka konulu filmlerin ortak noktası , yapay zekalı robotların askeri alanda kullanılıyor olmaları. Silahlanmaya istekli insanlığın yapay zekayı askeri alanda diğer robotlara karşı değil insanlara karşı kullanacakları için de insana zArar veremezsin protokolü uygulanmayacaktır .kısaca Hollywood bazen bütün filmlerinde doğru çıkarımlar yapar ve yaptırır
prangasparadise
yapay zeka ile ilgili çalışmalar takip edildiğinde her gün katlanarak artan bir ilerlemenin söz konusu olduğunu söyleyebiliriz. burada temel sorun algoritma ile ilgili değil. yapay zekaya bilinç kazandıracak bir yapı kurmakla ilgili. bu yapı yapay zeka oluşturmanın stratejik tasarımını içeriyor. bu konuda çalışma yapan kurumlar basına verdikleri bilgilere göre henüz bazı sorunları aşabilmiş değiller.