william shakespeare

anjinapektoris
16. yüzyılda yaşamış , mariana çukurundan daha derin şair ve oyun yazarıdır. zaman değişir , şartlar değişir , yüzler değişir , ama insana dair şeyler , insani duygu ve düşünceler kısmen şekil değiştirse de aynı kalır. shakespeare insana dair her noktayı çok iyi okumuş , tüm bu duyguları zamanın söküp atamayacağı çivilerle insanlığın hafızasına çakmıştır. iş bu yüzden , yolu şiirle , oyunla kesişen her insana bir noktada mutlaka ilham kaynağı olmuştur. oyunlarının almanca çevirilerinin çok iyi olduğu söylenir , fakat türkçe çevirileri için aynı şeyi söylemek zordur. can yücel'in çevirileri tavsiye olunur.
dmytrochygrynskiy
(bkz:Hamlet)Rönesans döneminde İngiltere'de Spenser gibi yazarlarla şiirde ve dramada bir devrim başlatmıştır. İngilizlerin en iyi oyun yazarıydı vakt-i zamanında.Ayrıca, William Shakespeare yalnızca kendi tiyatro şirketi için oyun yazardı ve oyunlarının büyük bir bölümünü ilk kez Globe Tiyatrosu'nda sahnelerdi. Yalnızca oyun yazmaz, bazılarında da rol alırdı.

(Oyunlara giriş ücreti ayakta izleyenler için bir penny, oturanlar için iki penny'di ancak konumuz bu değil.)ayrıca;(bkz:Richard ii)

(bkz:Twelfh Night)
PARS
Aslen "Şeyh Pir"dir ve gizli müslüman'dır!!

Ciddileşmek gerekirse;

Gelmiş geçmiş en yüksek sözcük dağarcığına sahip bir dahidir. Kendisinin tanrıtanımaz olduğuyula ilgili makaleler mevcut olsa da tartışmalıdır.

"Wendy" ismi günümüzde ara ara kullanılır lakin gerçekte bu isim uydurmacadır. tahmin edilebildiği gibi bu ismi Shakespeare bir şiiri için uydurmuştur.