ülkede fakir insan olmaması

yildizrobotics
Varsa da ben göremiyorum. Her şey bir yana elbette fakir insan var ama çoğunlukla oranı düşük, az. Kriz olabilir ama zenginler halen cirit atıyor. Ben mesela, fakir sayılırım ama nadir örneklerdenim. Binlerce liralık kulaklık almak için bile birkaç ay para biriktirmem gerekiyor. Bunun dışında diğer insanlar ise istediği vakit 30000 TL'lik bilgisayar toplayabiliyor, en kötü ihtimalde bile Audi A5 alabiliyor. Otoyollar tıkış tıkış, Audi'ler, Mercedes'ler, BMW'ler trafiği doldurmuş vaziyette. Elbette daha kötü arabalar da var veya bahsettiğim markaların hepsi son model değil ama sonuçta milyonlarca lüks araba trafikte. Porsche bile çok ha, Ferrari ve Lamborghini gördüğümüz zamanlar da oluyor.

Kısacası kim açlık çekiyor veya zor durumda bilemem ama bu ülkede haddinden fazla zengin insan da mevcut. Maaşla olmak zor, toprak zenginliği veya miras da olabilir, ya da ticaret ve proje zenginliği de olabilir ama çok ama çok zengin var. Kriz varsa var, hatırı sayılır derecede zenginin varlığı devam ediyor.

Ben inanmıyorum, öyle diyeyim. Asgari ücretle geçinenlerin bile mirası veya ek gelirleri var. Ülke belki Avrupa ve ABD vesaire kadar zengin değil ama halen çoğumuz zenginiz. Fakirlerin oranı az, çok az. Eğer zengin değilsek bana bu kadar lüks dairelerin nasıl bu kadar tıpış tıpış satıldığını, oto yolların milyonlarca lüks arabayla nasıl sıkıştığını açıklasın. Saatlerce, belki de gün boyu aşırı yavaş hareket eden trafikler var bu ülkede ve karşımızda lüks arabalar.

Bazılarımız lüks araba almanın zenginlik olmadığını söyleyebilir, haklı da olabilir ama bu biraz da gerçekten zengin olduğumuzu kanıtlar. Bu sebeple aç kalan veya borcu olan varsa suçu biraz da kendinde arasın. Satılmadık daire kalmadı. Hepsini de Araplar vesaire alacak değil, kusura bakmayın.

Edit: Ayrıca ülkede satılan tek şey daire ve araba değil. En basitinden arsa sahibi olanlar veya şirket sahibi olanlar. Sayısız örnek daha mevcut. Ülkemizde zor durumda olan insanlar olabilir ama ne yalan söyleyeyim, çok fazla zengin insan da var.
kuaterik
Ülke İstanbul'dan ibaret değil. Anadoluyu bir gez, çiftçinin halini sor. Halk ne durumda bir daha düşün. Taze soğan 18 lira. Şimdi herkes çakma hayatlarını instagramdan paylaşıyor o cafe benim şu cafe senin. Arabanın kaputuna yaslanarak pozlar , evden hikaye atmalar, barlarda takılmacalar tabii tozpembe bir algı oluşur ama ne yazık ki öyle değil. Bir kişi rahat durumdaysa onu gören 100 kişi o durumda olamayan insanlar. Sonra "ama ben de öyle bir hayat istiyorum algısı " gelişiyor, özentilik başlıyor ama durum yok. Kredi çekiliyor yıllarca ev araba taksidi ödeniyor. Trafikte gördüğün arabaların durumu ondan. Tıpkı memur maaşıyla geçinen ailede çocuğa 6000-7000 tl lik telefon alınması gibi...
1