türkiye'deki siyaset anlayışı

ideaswonderland
türkiyede seçim kazandıran yöntem verdiğiniz vaatlerin tutarlılığı ve cazipliği değil rakiplerinizi akla bile gelmeyecek şeylerle suçlayıp karalamaktır. kısaca türkiyede sadece çamur siyaseti yapılmaktadır. ve bu siyaset türü hafızası bu kadar zayıf olan bir toplumda gayet de güzel işler. türkiyede insanlar gördüklerine, duyduklarına, okuduklarına inanmaz ama birinin söylediklerine inanır. 2 gün arayla tamamen zıt açıklamalar bile yapılsa bu millet ikisini de haklı görecektir. bunun en güzel örneği mavi marmara söylem dönüşüdür. israil tazminat ödemeyi kabul edince söylem "izni ben veriyorum"dan "giderken bana mı sordular"a evrilmiştir. başka bir örnek de mevcut adalet bakanı bekir bozdağın fetö elebaşı hakkındaki mecliste yaptığı güzellemelerdir. günümüz siyasetinde liderler asla tv karşısında karşı karşıya gelmemektedir. halbuki bizde daha çok yeni yitirilen bu eylem ileri demokrasilerin hepsinde halka karşılaştırma imkanı sunmak amacıyla yapılmaktadır. ülkede her veri gidişatın iyi olmadığını gösterse, milletin ağzı açlıktan koksa bile sorunu çözmekten ziyade sık sık gündem değiştirilerek olayları geçiştirmek tercih edilir. çünkü oy toplayabilmek için sorunlara ihtiyaç vardır. bu ülkede soruna çare bulan siyasetçi sevilmez ama sorun yaratan siyasetçi el üstünde tutulur.
SabutayTürk
Türkiye siyaseti işine geleni yapmaktır. Rantın, yolsuzluğun, adaletsizliğin, hainliğin yanında olmaktır. Milletin duygularını sömürmek, komşusu açken tok yatmaktır. Kısacası aklımıza gelen her türlü karaktersizliği üzerine taşır Türkiye siyaseti.
Smart_devil
Maalesef din oldukça fazla malzeme olarak kullanılmaktadır. Sadece muhafazakar partiler değil, sosyal demokrat olduklarını ileri süren sol tendanslı partiler de din üzerinden siyaset yapmaktadırlar. Ama biri dini hayatın içine empoze ederek; diğeri ise dini, sosyal hayatla hiç alakası yokmuş gibi davranarak kullanıyor. Biri daha çok prim kazanırken diğeri ise ülkemizde yüzde 60'lık muhafazakar tendanslı seçmen kitlesinden dolayı yarardan çok zarar görüyor. Bu arada olan dine oluyor.
beardman
idris küçükömer okunabilir, güzel analizleri vardır ama yanıldığı noktalar da vardır. klasik mottosu şudur:

sağ soldur, sol sağdır.

dediğim gibi bu söylem dışında çok sağlam gözlemleri vardır türk siyaseti hakkında.
Atomkarınca
Net bir şekilde "birazda biz yiyelim" anlayışıdır. Ve tamamiyle planlanan zaman zarfı için geçerlidir. Eser,miras bırakma gibi(kendi soyları hariç) kimsenin bir derdi yoktur.