the handmaid's tale

sillyon
Margaret Atwood'un aynı isimli kitabından uyarlanan dizi. Başrolde Elisabeth Moss muazzam oyunculuk sergiliyor. Türk dizi sitelerinde telif yediği için pek meşhur değildir henüz; lakin baya kaliteli bir dizidir. Ödüller falan almıştır. An itibariyle 2 sezondadır. Zamanla popülerleşecektir. Konusu şeydir: distopya, hükümetin devrildiği terör düzeniyle işleyen bir toplum. Sebep de kısırlığın fazlaca artmasından dolayı, yeni düzende kısır olmayan kadınların, nüfuz olarak çok güçlü olan bakan-komutanlara çocuk doğursun diye komutan komutan damızlık olarak kullanılıp çocuk vermesine çalıştırılmasıdır. Haliyle olaylar psikolojik sonuçları ve dramasıyla akışına geçer. Dini ritüeller, toplum düzeni, insansılık gibi birçok kavramı iliklerinize kadar işler. +21 derim. puanım: 8,2
umbrella
günümüzde de kadına damızlık gözüyle bakılıyor. margaret atwood bu romanıyla kadın erkek eşitsizliğine de atıfta bulunmuştur.
marifetsiz kazanova
damızlık olmaya zorlanan kadınların dramı ,romanını okurken ağlayanların dizisini izlerken ağlamadıklarını gözlemledim .
gilead adında bir ülke anlatılıyor .gilead tevrat'ta geçiyor. kendilerine yakub'un çocukları adını verdikleri dindar bir ayrıcalıklı zümre yönetimdedir. her totaliter rejimde olduğu gibi ilk başta doğum politikası izleyerek , doğurgan olan kadınlar ,damızlık olarak ayrılıyor. doğum oranı yüzde dörtlere kadar düşmüş.

kadınlar farklı sınıflara ayrılıyor.. marthalar, jezebeller, damızlıklar. en çok sevilmeyen topluluk bu damızlık kızlar. kitapta bu çok daha baskın. bir de ekokadınlar var ki dizide sadece bir yerde geçiyor. alt sınıf olsalar da kocaları ve çocukları ile yaşayabiliyorlar. ama bir kadın evlilik dışı ilişki yaşarsa , homoseksüel ise ya da ikinci evliliği ise bunlar damızlık olabilir .zira ilk evlilik kutsal . june evli bir adamla birlikte olmuştu , onun ikinci eşiudş zira.

bunun dışında kadınların kendi isimlerini kullanmaları yasak. offred gibi isim alıyor damızlıklar her defasında . fred'inki , mehmetinki gibi . bana bu hüseyin'in bitanesi yazan , ya da evlenir evlenmez nikahtan sonra soyadını değiştiren genç kızlarımızı hatırlattı. senin ismin benliğin hiçe dönüşüyor.

dizinin en orijinal karakterlerinden biri serena ki kitapta çok daha yaşlı ve farklı bir kadın olarak geçiyor. serena bu sistemin kurucularından. kocasından çok daha taşaklı bi abla olmasına rağmen onun iktidarını kabullenir hale geliyor , benliğini unutuyor. toplumsal cinsiyet dediğimiz şeyi hala erkek üzerinden yürüten kadınlar var malesef , kendilerini yok saymak pahasına . bunun hezimetini yaşıyor ama . kızlar size diyor : bu sistemi yürütmeye devam ederseniz yok olursunuz.

neyse kitap birinci sezonu anlatıyor , ikinci sezon iyi bir senaryoydu. darısı üçüncü sezona .