para

PARS
Çoğunlukla odun ya da metalden üretilen geçmişte çok farklı varyantlarının da olduğu kavram. Günümüzde plastik ve şeffaf olanlarının üretimi yaygınlaşmaktadır.

Para burada hem tek bir tanesini hem de genel bir durumu ifade etmek için kullanılabilir. 5 param var demekle çok param var demek gibi.
Tarih kitaplarında ilke kez Lidyalılar'ın bulduğu söylenen para aslında birbirinden farklı olarak bir kaç defa bulunmuş (farklı yerlerde) ve bir kaç defa da tedavülden kalkmıştır yakın zamanda bile (en güzel örneklerinden bir tanesi 1929 bunalımında Almanya'da insanlar ısınmak için Alman Marklarını sobaya atıp yakıyordu)...

Günümüzde para sahibi olmakla güç sahibi olmak sosyolojik anlamda yakın kavramlar olmaya başlamıştır.
Drummer Bunny
En sevilendir. 3 milyon Euro benim için doyum sınırı. 10 milyon Euro ise daha fazlasını kesinlikle istemeyeceğim bir miktar. Yine de görece nezih bir yerde, görece iyi bir evim olsun isterim, olacak gibi de, aylık karın doyurucu vakıf paralarım var, prim günlerimi de saydırmaktayım. Şimdi çalışmaya kalksam ancak devlete KPSS ile girerek işimi görecek bir miktar alabilirim. Hoş, bir ömür bu parayla geçinebilirim aslında. Eğer özele girersem ne mi olur? Bakın ortalamam 2.2 - 2.3 arasında okul bitecek, stajlar vasat yerlerden olacak, proje yok, çalışma yok, aktif kulüp katılımı yok, yok, yok. Kendi edindiklerim dışında tecrübem yok. 9 ders ve 1 tezim kaldı. (Bu dönem 6 ders ve 1 tez aldım, geriye bence 3 ders kalacak, onların hepsini de güz döneminde alabiliyorum) Bana verseler verseler en fazla 2000 TL verirler. E devlete giremezsem de çalışmam açıkçası. Niye eziyet çekeyim? Okuduğum her sene haram oldu, yazıklar olsun bana. Şimdi belki de, evli mutlu ve çocukluydum. Okumak hayatımı kararttı.

Neyse, babadan da bir şeyler kalacak, onunla da bir ev daha alırım, oturduğum evi de kiraya veririm, o da bir ek gelir daha olur. Para önemli ama köpek yerine koyulmanın vereceği üzüntünün yanında (Mühendislik yapmaktan bahsediyorum, benim için) hiçbir önemi yok. Devlete gir, temiz paranı al.

Edit: Stajları iyi yerden yapmaya çalışacağım, tezim iyi bir şey olursa referans gösterebilirim. Bir de sitem var.
Beylerbeyi
Parayı severim, çok severim. Jeff Bezos bir günde 12 milyar dolar kazanmış tek insan. (Milyon dolar demedim) Bizim 12 milyon dolarımız olsa bile çok şey değişir. Benim maksimum hedefim günlük 2000 dolar. Dilerim başarabilirim. Parayı seviyorum, yalan yok.Stajlar bir nevi naylon oldu. (Üstteki yoruma ithafen) Tez güzel oldu ama referans gösterilecek kadar değil, aslında seri üretime geçilecek ama biraz görünümü değişecek. (Bayağı değişecek, yoksa kodlar benim alt yapıma ait)
yildizrobotics
Çok mutlu edendir ama kazanması herkesin harcı değildir. Hesaplarıma göre arzuladığım asıl para (10 milyon dolar ve üstü) tüm dünyada 1 milyon kişide ancak var, ki o da underground kitle dahil. E insaf, 7700 kişiden biri neredeyse. Türkiye'de şartlar yine yakın ama kazanması bir AB ülkesine göre daha zor. Belki 15000 kişide vardır. (Etkilenen 45000 kişi) Yazdıklarımı tekrar ve tekrar düşününce bu uç noktalı tavırlarımın aslında bipolar kimliğimden kaynaklı olduğuna karar verdim. Çok para istiyor muyum? En azından sağlam bir kulaklık arşivi ve sistemini istiyorum. Başka ne istiyorum? İyi yemek istiyorum ama bunu karşılaması daha kolay. Aylık 5000 TL yeterli, restoranda yemeyi çok sevmem zaten. Haftada bir görece lüks restorana gitsem yeter. İyi giyinmek önemli ama Gucci falan gereksiz. Araba? Arabalardan anlamam bile. Birkaç model ismi biliyorum, o kadar. Düşünüyorum da bir Mini yeterli. Ev olarak 125 metrekarenin üstünü kesinlikle istemem ama nezih yerde olsun. Bunu da bir sahil kentinde (Güvenli olmalı) isterim. Yani buna da çok para gerekmez, hazırda para da var. Bu bağlamda aylık 5000 dolara ulaşmam benim için yeterlidir, üstüne çok da gerek olmadığı şartlarımca aşikar. Lakin maaşla bu miktar da zor. Google Play uygulamaları, şirketler için Elektronik tasarım projeleri, belki de üniversite öğrencilerinin projeleri ve tezleri yapılabilir. Şimdilik aklıma gelenler bunlar. Maaş olayını da düşüneceğim ama freelance daha iyi. Belki 2-3 yıl uygun maaşlı bir yerde çalışırım, yine de en az 3000 TL vermeli. Düşüncelerim bunlardan ibaret.

Edit: Yazı değiştirildi. Bazen coşuyorum ama paranın bir ferah sağladığı aşikar. Parasızlık zor şey ve insanı depresif yapıyor. Kazanamamak, kazanmaya kalkınca düşük ücretlere çalışmak en kötüsü. Sizler de paranın değeri hakkında düşünce belirtebilirsiniz. Bu devirde değerli olandır, aşırısı zararlı olabilendir. (Ego, etrafında düşman edinme, parayı dengeleme stresi, sürekli risk almak vesaire)