one piece

Sherlock
Ana öğesi korsanlar olan ve bolca fantastik şey içeren bu anime şahsen benim favori animemdir. Konusuna gelirsek, korsanlar kralı gol d. Roger bu dünyadaki herşeyi elde eder ve idamından önce servetini Grand line'a sakladığını haykırır. (Bu arada serveti hakkında bilgi belirsiz, sadece para ve altın olarak düşünmemek gerek.) Bu haber yayıldığında birçok insan denize açılır ve korsanlar çağı başlar. Lakin grand line a girmek çok zor iken orada hayatta kalmak imkansız gibidir.

Önce mangası daha sonra animesi yayınlanan one piece şu ana kadar yaklaşık 800 küsür bölüm yayınlamıştır. Bu zamana kadar yolda yürüyen, savaşlarda gördüğümüz figuran karakterleri saymazsak 1000'den fazla karakter tanıtılmıştır. Hikayeyi kurgulayan tek bir kişi vardır o da Eiiciro Odadır. Muhteşem bir yetenek bence. Sonunu getirmeden birşey olmasa bari adama. Yarım kalırsa naparız biz sonra.

Animenin içeriğinden bahsetmeye devam edersek şeytan meyvesi adlı bazı özel meyveler bulunur. Bunlar kişiye ekstra özellik kazandırır, kahramanımız Monkey D. Luffy 'ye olduğu gibi (lastik meyvesi, gomu gomu no). Lakin kötü tarafı yiyen kişiler denizde yüzemez ve batarlar sonuç olarak boğulurlar. Bir korsanın yüzememesi ne kadar acı, tahmin edersiniz.

İnternette çeşitli bilgileri bulabilirsiniz ya da teorileri. Daha önceleri iki güçlü aile olduğu söylenir birisi D. Ler diğeri Z. Ler. Dünya düzeni değiştikten sonra bu insanlar kimliklerini belli etmezler lakin soyları sağlamdır yani. Eski korsanlar kralı ve baş kahramanımız luffy de bu soydan gelmektedir ve iki soy birbirine düşmandır. Animedeki dünya üzerinde çeşitli ülkeler ve krallıklar bulunmaktadır, izlerken zaten yavaş yavaş hepsini görüyoruz. Tüm dünyada korsanlar gibi karşılaşacağımız bir topluluk daha var onlarda Dünya hükümetidir. Bunların askeri kolu denizciler ise korsanlarla çarpışmaktadır sürekli. Denizciler arasında rütbeler ayrılmaktadır ve luffy'nin dedesi garp da üst rütbeli bir amiraldir lakin fazla gösteriş sevmediğinden rütbesini pek önemsemez işlerini kendi halleder. Bir diğer topluluk ise Devrimcilerdir. Başlarda öğrendiğimiz kadarıyla devrimcilerin lideri de Dragon dur yani luffy nin babasıdır. Aile her koldan iyi yerlere gelmiş anlaşılan.
Türlü güçlere sahip çeşitli rütbe ve görünüşe sahip karakterler barındırır bu 3 grup. Bunlar dışında shichibukai olarak adlandırılan korsan ama denizciler tarafında olanlar, yonkou denen denizlerin en güçlüleri, birbirinden değişik ve güçlü tayfalar, ve başka türden canlılar bulunmakta. Hepsini tek tek vermek mümkün değil ayrıca spoiler zevkinizi kaçırır. izledikçe ne cengaverler tanıyacaksınız.

Ama bizi ilgilendiren kısım olan hasır şapka korsanlarından (mugiwara kaizoku bahsedebiliriz. Tahmin edebileceğiniz gibi tayfanın bayrağı ve ismi de luffy'nin hasır şapkasından gelmektedir. Bu anime de eşyaların bile bir hikâyesi vardır. Şapkanın sahiplerini izlerken öğrendikçe gaza geliceksiniz zaten. Devam edelim sıradan:

Monkey. D. Luffy: Tayfanın kaptanı ve en haylaz üyesidir bence. Söz konusu dostları olduğu zaman hiçbir şekilde geri adım atmaz ve çoğu zaman ölümden dönmüştür onlar için. Mihawk onun için, geçtiği heryerde kendine dostlar ediniyor. Herkes onun müttefiki oluyor. Denizlerdeki en güçlü adam bu olmalı demişti Marinaford savaşında. Lastik şeytan meyvesini yemiştir ve bu sayede uzayabilir ve büyüyebilir. Aynı zamanda haki kullanıcısıdır. Haki ayrı bor güç diyelim herkeste bulunmayan. İzleyince anlarsınız zaten.

Roronoa Zoro: Tayfanın ilk üyesi ve kılıç ustasıdır. Benim favori karakterimdir aynı zamanda. Hayali en iyi kılıç ustası olmaktır ve 3 kılıç kullanır. Bir şeytan olduğu bile söylenir çünkü iradesi ve acımasızlığı yani görev adamı oluşu onu gaddar gösterir. Kaptanına bağlılığı sorgulanamaz bile.

Nami:Rotacıdır ve hazineleri çok sever yani iyi bir hırsızdır aslında ama iyi niyetli diyelim. Hayali tüm denizlerin haritasını çizmektir.

Sanji: Tayfanın aşçısıdır aynı zamanda tekme ile dövüşür ve sigarası ağzından düşmez. Kadınlara hayranlığı ile bilinir. Zoro ile sık sık tatlı bir şekilde kapışırlar. Hayali all blue denen tüm denizlerin birleşimi olan yeri bulmaktır.

Usopp: Tayfanın nişanlıcısıdır. Biraz korkaktır ve böbürlenmek için yalana başvurabilir, tabi bu tayfaya kritik anlarda zaman da kazandırmıştır. Kendini ara sıra tayfanın kaptani olarak tanıtır.

Chopper: Bir geyiktir ama yediği meyve sayesinde insana benzer. Tayfanın evcil hayvanı sanılır ama büyüyebilme özelliği sayesinde çok güçlüdür aslında. Tayfanın doktorudur ve hayali şifalı bitkiler ile herkesi iyi yapacak bir doktor olabilmekti sanırsam. Biraz nazik ruhludur.

Franky: Bir cyborg dur ve geminin tamiratı ve tayfanın mühendislik işlerinden sorumludur. Sürekli giydiği don onun bir parçası haline gelmiştir. Kendini duruma göre düzenleyebilen iyi bir savaşçıdır ama bu yönüyle ön plana daha az çıkmıştır. Kolayı çok sever dipnot.

Robin: bir arkeologtur ve aslında hikayenin gidişatında bu yetenegi çok önemli olacak çünkü izledikçe bazı şeylerin farkına varacaksınız. Şeytan meyvesi yemiştir ayrıca ve bu sayede istediği yerden istediği kadar kolunun kopyasını çıkartabilir.

Brook: Tayfanın müzisyenidir. Meyvesi ölümsüzlükle alakalı idi, lakin eski tayfasıyla birlikte öldürülünce ruhu bedenini ararken biraz zaman geçti ve o sırada sadece kemikleri ve sacları kaldı. O haliyle tayfanın bir üyesidir ve kılıç kullanır. Aynı zamanda meyvesi yüzünden yüzmede bir problemi yoktur çünkü hafif olduğu için su üstünde koşar.

Burada hepsini paylaşmak uzun olacağı için ve spoiler derecesini arttıracağı için dileyen bakabilir, diğer aile üyelerine, arkadaşlara, diğer korsan gruplarına, denizcilerin amirallerine ve bağımsız karakterlere. Ayrıca yine aynı siteden luffynin şapkasından tutun zoro'nun kılıçlarına kadar herşey hakkında bilgi bulabilirsiniz. Tabi bunları izledikçe öğrenmek daha güzel. Ben bu siteleri teorileri tartışmak için kullanıyorum şu anlık.

İzleyip geri dönün bu başlığa, lakin 800 küsür çıktı ve bu bile uzun iken daha yüzde 60-65 i tamamlanmış durumda, varın diz düşünün önümüzdeki yolu.