nükleer savaş sonrası dünya

umbrella
thomas malthus, dünyadaki kaynaklar aritmetik hızla artarken dünyadaki insan nüfusunun geometrik olarak arttığından bahseden bilim insanı. ((bkz:cesur yeni dünya)).

peki bu oranlar ne anlama geliyor? şu anlama geliyor;

kaynak sıkıntısı baş göstermeye başladığında olası bir üçüncü dünya savaşının çıkacağını, nüfusun kaynaklar insan sayısına yeteceği kadar kişi kalana kadar yok edileceğini gösteriyor.

yüksek ihtimalle nükleer savaş,
sonraki düşük ama sıfır olmayan ihtimaller ise su savaşları, bakteriyel salgın, kıtlık.

peki bu durumda ne olacak? şunlar;

nükleer savaş sonrası nüfus azalacağı, insan türü tehlikeye gireceği için kadınlar hayatta kalmak, çocuğunun ve kendi yaşamının geleceğini garanti altına almak için fiziksel kanunlara göre kendi yaşamlarını idame ettirebildikleri doğada çocuk bakmak, hamile kalmak, fiziksel olarak dezavantaja sahip kadın, %20 oranında bulunan en güçlü erkek ile birlikte olacak. fakat kadınların çoğu güçlü erkek isteyecek çünkü orman kanunları işliyor (briffault kanunları). güçlü erkek güzel kadını haremine aldığı gibi güzel ve doğurgan olmayan kadın da %20 oranında bulunan, azınlık güçlü erkek ile birlikte olacak. böylelikle doğada %80 oranındaki erkek hiçbir kadınla birlikte olamaz, soyunu devam ettiremez iken %20 oranında bulunan alfa erkek (ortalama) 4 kadın ile soyunu devam ettirecek (pareto prensibi). olası bir nükleer savaş durumunda insan sanayi devrimi ile bozulmamış fabrika ayarlarına geri dönecek. hiç de uzak görünmeyen bir senaryo...

şirinler köyünde de bu yüzden şirine dışında hiç kadın yok. bu yüzden şirine kadın olarak aralarına katıldığında erkek şirinler birbiriyle kavgaya tutuşup işlerini savsaklamaya başlıyorlar. kaosun düzeni kadının soyunu devam ettirmek için doğal olarak ortamdaki en güçlü erkeği seçmesiyle başladı.

ilgili filmler dr strangelove, mad max.

einstein'ın "üçüncü dünya savaşı ne ile yapılacak bilmiyorum ama dördüncüsü taş ve sopa ile yapılacak" sözü doğrulanacağa benziyor...