kız kulesi

dmytrochygrynskiy
Batı dillerinde, Hero ve Leandros isimli kavuşamayan sevgilileri anlatan eski bir Yunan mitinden hareketle Leandros Kulesi olarak bilinen yapıdır. Kayalık üzerindeki ilk yapı 12. yüzyılda İmparator 1. Manuel Komnenos tarafından inşa edilen ve o tarihlerde Damalis Kulesi olarak bilinen bir yapıdır. İmparator Komnenos, buradaki kayalıktan Topkapı Sarayı'nın sahil kesimindeki Mangana'ya kadar çektiği zincir ile Boğaz'ı istediği zaman trafiğe kapatabiliyordu. Kule bir dönemler mahkumiyet ve mahrumiyetin simgesi gibi duran bir yapı idi.
alfa
kral'ın kahini koşarak gelir
-kralım çok feci bir şey söyleyeceğim size
-söyle kahin nedir ?
-efendim kızınızın ölümünü kürede gördüm ,kızınızı yılan sokacak ve çok yakında ölecek .
kahine güvenen kralın uykuları kaçar ,kızını bu felekatten nasıl koruyacağını düşünür,vezirlerini ve ülkenin ileri gelenlerini çağırarak bu duruma çözüm bulunmasını emreder.bulunan çözüme göre prenses bir adada yaşayacak böylece yılan ona zarar veremeyecektir.
hemen prenses için denizin ortasında kayalıkların üstünde bir yapı inşa edilir.prenses için yapılan bu yapı kız kulesidir.

bilmeyenlerden merak edenler olabilir ,prenses yine de ona gönderilen bir sepet üzümün içinde gizlenen yılan tarafından sokularak ölecektir.