istanbul

Bilimist
vedat türkalinin şiirinde geçtiği gibi "kavgamızın şehri". Peki nedir bu kavga? bu kavga tophanenin karanlık sokaklarında koyun koyuna yatan çocukların kavgası.
PARS
Eğer dünya tek bir ülke olsaydı, başkenti kesinlikle İstanbul olurdu.
Napolyon Bonapart
Türkiye'nin başkenti tartışmasız Ankara'dır. Ne var ki İstanbul'un eşsizliğini yukarıdaki söz özetlemiştir.
sigma
Dünyanın en güzel şehri olabilir İstanbul.

Sırasıyla Roma, Bizans ve Osmanlı egemenliği altına girerek, farklı kültürlere ev sahipliği yapmış, tarihi, sosyolojik, kültürel açıdan benzersiz değerlere sahip şehirdir.Tarihi yarımadası, boğazı, 7 tepesi ile benzersizdir.
george costanza
şu an resmi rakamlara göre nüfusu 15 milyon olan şehir. ancak öğrenciler, ikametgahı başka şehirde olanlar ve iş amaçlı şehre sık sık gidip gelenler ve tabii ki suriyelilerle birlikte 18-19 milyon olduğu tahmin ediliyor.zaten istanbul sürekli büyüyor. 2. köprü ve otoyol yüzünden 1980'li yıllarda kuzeye doğru büyüdü ve çekmeköy, sancaktepe, sultanbeyli gibi yerleşim yerleri ortaya çıktı. 2. köprü(1988) ve anadolu otoyoluyla(1984) birlikte yaklaşık 10 yılda nüfusu ikiye katlandı. ( 5,8 milyondan 9,2 milyon)son 15- 20 yıldır da doğu-batı yönünde büyümektedir. bugün şehrin merkezi olarak lanse edilen avcılar'da 25 sene evvel ancak kurtlar yaşardı. beylikdüzü, başakşehir mi? güldürmeyin beni.akp hükümetinin süper mega ultra projeleri 3. havalimanı ve 3. köprü, bunun yanı sıra kuzey otoyolu istanbul'un yine kuzeye doğru genişlemesine neden olacak. yeni yerleşim yerleri doğacak. 2030 senesinde istanbul nüfüsu resmi rakamlarla 25 milyona yaklaşacaktır. gayri resmi rakamlara 30 milyonu bulacaktır.at fava bekle. (copy paste değil, alın teri)
yazarımsı
ya cok sevdiginiz ya da nefret ettiginiz bir sehir. kendimi bildim bileli buradayim hic eh iste diyenini duymadim.

biraz optimist yaklasilirsa gozunuzde kat kat guzellesecek bir sehirdir. zira buyuk metropol sehirlerinin kaderidir trafik nufus vs
0 /