huawei'in google desteğini kaybetmesi

alakalı biri
bir sürü şey söyleniyor, özellikle Türk haber sitelerinde çokça yanlış şeyler yazılıyor onların hepsini toparlayıp tamamen doğru bir şekilde aktarmak için bu yazıyı yazıyorum. Öncelikle Huawei Android ile olan erişimini kaybetmedi. Huawei sadece Google servisleri ile olan bağlantısını, yani Google desteğini kaybetti.

1) Bundan sonraki Huawei telefonlarına ne olacak?
-Bundan sonra çıkacak hiçbir Huawei marka telefonda Google servisleri desteği bulunmayacak.
-Android ile çıkabilir bu kendi seçimleri.

2) Şuanki telefonlara ne olacak? Güncelleme alacak mı?
-Bu konu tamamen Huawei'ye kalmış. Eğer telefonlara güncelleme verirse bu telefonlar Google servisleri desteğini kaybedecek.
-Eğer güncelleme vermezse yani aynı Android sürümünde kalırsa Google servisleri çalışmaya devam edecek.
-Fakat resmi açıklamaya göre Huawei Android "güvenlik güncellemesi" desteğini devam ettirmeyi, yani Google servisleriyle bağlantıyı kesip Android'i güncellemeyi göze almış gibi. Resmi açıklamayı eklere ekliyorum. Fakat burada cevabını kimsenin bilmediği bir başka soru ortaya çıkıyor. Huawei sadece "güvenlik güncellemesi" mi verecek? Özellik güncellemesi almayacak mı? Bunu şuanlık kimse bilmiyor.

3) Peki Google servisleri olmamasının zararları neler?
-Öncelikle Huawei'nin Çin versiyonu telefonlarında bilindiği gibi Google servisleri zaten yok. Kendi App Store'ları + kendi uygulamaları vs. var. Fakat bunların hepsi Çin'de çalışması için ayarlı ve bunu globale taşımak oldukça zor. Diğer bir husus ise global kullanıcıların hayatının neredeyse her alanında Google servislerini kullanması. YouTube, Maps ve diğer birçok servis telefonlarımızda önyüklü olarak geldiğinden herkes bunları kullanmaya alışık ve kullanmasa bile zamanla kullanmaya başlamış.

-Bu konuda bir diğer husus ise üçüncü parti uygulamaların çalışma sıkıntıları. Örneğin kullandığınız banka uygulaması telefonunuzun rootlu olup olmadığını veya o an lokasyonunuzun nerede olduğunu öğrenme gibi işlemleri Google Servisleri üzerinden yapabilir. Eğer cihazınızda Google Servisleri yoksa (ki olmayacak) bu tür veya buna benzer işlerini Google servisleri ile halleden uygulamalar hata verebilir ve uygulama sahiplerinin/geliştiricilerinin bunu güncellemeleri gerekir.

4) Huawei bilgisayarları
-Huawei'i yalnızca Google banlamadı bildiğiniz üzere. Bu bir Amerika hükümeti yasası olduğu için Intel, Nvidia ve Microsoft da Huawei'i banlayanlar arasında. Bildiğiniz gibi Intel büyük bir chipset, Nvidia çok büyük bir ekran kartı, Microsoft da Windows'un sahibi. Dolayısıyla Huawei'nin bu üçüne sahip olmadan bilgisayar departmanı komple bitmiş gibi gözüküyor. Ek olarak Intel Huawei'i server işlemcileri konusunda da desteklemeyi kesti. Kendi uygulama merkezlerini ve serverlerini kurmaya çalışacak olan Huawei'nin böyle şeylerden mahrum kalması da elbette ki ayrı bir sıkıntı.

5) Diğer çinli markalar bundan etkilenecek mi?
-Bu soruya kesin bir cevap kimse veremez ama benim fikrimce: Hayır, etkilenmeyecekler. Sebebi de Amerika tarafından banlanan iki Çinli (Huawei ve ZTE)'nin banlanma sebepleri ağ üzerindeki çalışmaları. ZTE'nin 5G çalışmaları riskli ve ülkeyi tehdit ettiği için banlanmıştı zaten takip edenler bilir. Huawei'nin de genel banlanma sebebi bu. Diğer firmaların bu konuda bir çalışması olmaması ve neredeyse bütün network çiplerini Qualcomm & Broadcom ikilisinden alması dolayısıyla bunun olacağını düşünmüyorum.
marifetsiz kazanova
huawei kendi işletim sistemini yapabilir . bu noktada sorun yok fakat amerika patentli , google destekli ,facebook,whatsapp, instg vb. kült uygulamaların desteği vermemesi zaten o işletim sistemini çöp edecektir.zaten yapabilseydi samsung yapardı ve onca piyasada cihazı varken google 'a boyun eğmezdi .marketi zenginleştirmek malesef cok uzun yılları alacak ve alışılmışı değiştirmek neredeyse suan için imkansız
atını bayıltan kovboy

Huawei Kurucusu Ren Zhengfei Çin medyasına konuyla ilgili yaptığı açıklamada şirketin tüm senaryolara hazırlıklı olduğunu ve erteleme kararını önemsemediklerini belirtti. Ren " ABD hükümetinin attığı adımlar bizi hafife aldıklarını gösteriyor" ifadelerini kullandı. ABD'nin aldığı kararların Huawei'nin 5G alanındaki çalışmaları etkilemeyeceğini belirten Ren "Hiçbir rakibimiz önümüzdeki 2-3 yılda 5G'de bizi yakalayamaz" diye konuştu.

amerika ve çin savaş salvolarını teknoloji şirketleri üzerinden sürdürüyor .çin bu noktada amerikan şirketleri tekelini kırabilir mi ,zaman gösterir ama eğer kırabilirse yeni dünya düzenine hazır olmak gerekir.