fazıl say

annayasuo
dünya görüşlerimiz arasında 180 dereceyi barındırsa da, çok çok büyük saygı duyduğum sanatçı, türk klasik batı müziği piyanisti ve bestekar.üstüne serenad bağcan gibi sinir ve stresten arındıran o muhteşem ses ile öyle bir harmanlanışı vardır ki, öf dedirtir!
NecDeath
2011 yılında crr'de konser vermişti. O gün 11 şehidimiz vardi ve onların anısına kara toprak adlı eserini çalmıştı (programda bu eser yoktu). Canlı dinlemek gerçekten farkli. Kendisini sevmeseniz dahi herhangi bir dinletisine katılmanızı tavsiye ederim.
josef k
gurur duymamız gereken bir müzik dehası. fazıl say'a politik olarak mesafeli olan insanlara bir önerim var. bırakalım siyasi gözlüklerimizi bir kenara, bu adamın müziğine karşı hissiz kalmak mümkün değil, bu hazdan, bu erdemden kendimizi mahrum etmeyelim. bazen siyasi ve ideolojik ön yargılarımız o kadar çok şeyi ıskalamamıza neden oluyor ki hayıflanmamak çok güç.
'gelme artık neye yarar' diyen necip fazıl'ı,
'seni düşünmek ümitli şey' diyen nazım'ı,
'saçma ey göz eşkden gönlümdeki odlara su' diyen fuzuli'yi,
' her yer karanlık pürnur o mevki, mağrip mi yoksa makber mi yarab' diyen abdülhak hamit'i
yahut onu pirüpak seslendiren hafız burhan'ı
ve pianoya ruhunu katan fazıl'ı politik gözlükle okuyan, dinleyen insanın vay haline...

ayrıca fazıl say'ın sadece türkiye'nin değil, bu coğrafyanın müziğine yaptığı katkı göz ardı edilemeyecek düzeyde. 'istanbul senfonisi', 'mezopotamya senfonisi', 'hazerfen ney konçertosu' gibi bir çok bestesiyle bu coğrafyanın kadim ezgilerine getirdiği katkı saygıyı hak eder nitelikte.

not: sözüm ona sitemim ,bu başlıkta fikir beyan eden yazarlara yönelik değil -zaten buna yönelik bir girdi de bulunmamakta- şahsi gözlemime konu olan insanlaradır.

Edit: piano dehası olarak tanımlamıştım, farkettim ki bu dehayı piano ile sınırlamak ona haksızlık olacak.