dünyanın toplama kampları

vivian
insanlığın büyük ayıplarından biri olan toplama kampları ile ilgili bir araştırma makalesi hem de bir alman tarafından yazılmış. insanlığın ne denli kötü olabileceğini de gözler önüne seriyor ve insan olanın içini acıtıyor.Almancadan çevirimin kusurlarına bakmayın ,ileride editlemek üzere toplama kampaları araştırma makalesini paylaşıyorum
Toplama kampları bir ikinci Dunya savasi icadi değildir. Güney Afrika'da Ingilizler, ayaklanan Boerler'in ailelerini gaz altinda tutmak icin kamplar kurmuslardi,
Carlik rejiminden miras kalan Sibirya'ya sürgün, 1917 devrimi'nden sonra Rusya'da sistemli bir duruma getirildi ve stalinci rejime muhalefet edenler icin bircok kamp kuruldu. (-» GULAG.)
Savasta özellikle Almanlar ile isbirligi yaptığından süphelenilen ya da böyle bir isbirligi yaptigi bilinen azınlıklara karsi, bastirma önlemlerinde bir siddetlenmeye yol acti.
ikinci Dunya savasi, oteki hukumetleride, hatta demokratik hukumetleri bile, ya savasa karsi cikan veya dusman ulke kökenli olan yurttaslarını ya da ulkeye yerlesmis dusman uyrukluları gaz altinda tutmak amaciyla kamplar kurmaya yoneltti.
örnegin Fransa, baslangicta cumhuriyetci ispanyol ordusundan sag kalanlan, ardindan kapatilan komunist parti uyelerini, en
Vichy doneminde yabanci Yahudiler'i gaz altinda tutmak uzere Gurs kampini kurdu. 1942-1945 arasinda ABD'de, Japon ya da japon kokenili amerikalı yaklasik 110 000 kisi, ordu gozetimindeki kamplara yerlestirildi.
nazi kampları
— Nazi partisi iktidara gelir gelmez, mart 1933'te Dachau
kampi, ardindan Oranienburg kampı kuruldu. 1939'da, aralarında Buchenwald ve Mauthausen kamplarının da oldugu 6
kamp vardi. Bu kamplar, adı suçlardan hukum giyenleri, ancak ozellikle nazi karsiti komunist, sosyal demokrat, yahudi, katolik, protestan Almanlar'i yeniden eğitmek icin kurulmuslardı. çok gecmeden bu kampların gozetimi SS'lere birakildi ve
1938'den baslayarak tutuklamalarını kararlastirma yetkisi yalniz Gestapo'ya verildi.
Savaş ve Avrupa'nin bir bölumunun Wehrmacht isgaline girmesiyle birlikte,nazi toplama kampi sistemi uluslararasi
nitelik kazandi. Polonyalilar'in, Rusya'nin imzalamadigi Cenevre Konvansiyonu tarafindan korunmayan rus savas tutsaklarınin ve isgal altindaki turn uluslardan "Nacht und Nebel" (Gece ve sis) kararnamesinin uygulanmasiyla surulen direniscilerin tiklim tiklim doldurdug'u kamplanrın amaci, yalnizca dusmani goz altinda tutmak degil, özellikle alman ekonomisi yaranna tepe tepe ve tukenene kadar kullanilmaya elverisli. kölelestirilmiş is gucu saglamakti. Bu "calistirarak kökunu kazima" yöntemine, "asagi irklar"olarak adlandırılan insan gruplarının sistemli bir bicimde yok edilmeleri eklenerek "kesin cozum" cezasina carptrılan çingeneler ve ozellikle Yahudiler, gaz odalarına ve ölü yakma fırınlarına gönderildi.
•Toplama kamplanna gonderilen insanlar, aynca SS hekimlerinin, tifus kısırlastırma ve duşuk ısılara dayaniklilik gibi tibbi deneylerine kobay hizmeti de gorduler.
• Kamplar.
çogu Polonya (Majdanek,Auschwitz, Birkenau, Stutthof) ve Almanya'ya (Dachau, Buchenwald, O.-anienburg-Sachsenhausen, Flossenburg, Bergen-Belsen, Ravensbruck, Dora Neu Bremm, Neuengamme), ayrıca Avusturya (Mauthausen), Bohemya CTheresien stadt), Alsace (Natzwiller-Struthof) ve baltık OIkelerine (Kaunas, Riga) de dagitilmi;
olan yirmi kadar buyuk kamp, her boydan
yuzlerce gecit calisma grubunu yöneterek gaz altina almada ve iste yararlanmada buyuk bir bolumlenmeye olanak sağlıyordu.
Kapali dunyalar olusturmadan genişleyen
kamplar, cogu tahtadan ve yaklasik 50 m
kadar uzunlukta, 7-10 m genislikte, elektrik verilmis dikenli tellerle cevrili, gozetleme kuleleriyle gozetim altinda tutulan, bazen anıtsal kapılarla suslenmis bir bloklar toplulugu olarak duzenlendi. Sabah yoklamaları, genel infazlar genis bir toplanma alaninda yapiliyor, calisma grupları bu meydandan hareket ediyorlardi. çevrede kilometrelerce uzanan bir alanda, SS'lerin aileleriyle birlikte oturdukları villalar yer aliyordu.
• Kampların yönetimi.
Kampların en buyuk yoneticisi, SS'lerin basi olan Himm-
ler'di. Kampların genel denetmeni Pohl gibi Himmler de, kamplan sik sik ziyaret ediyordu. Denetimleri altindaki her kamplar bir Kommandantur, tutuklulann dosyalarınin korundugu bir siyasal bolum, iktisadi servisler, bir Revier (revir), bazen bir kadinlar evi ve bir de zindan vardi. Tutuklulardan dogrudan dogruya sorumlu olan SS'lerin sayisi (kadin kamplan ya da kadin bloklan icin kadin SS'ler vardi), goreli olarak azdi. On binlerce tutukluya, birkaç yüz SS duşüyordu, Ancak kampların yonetimi bazen de komunist Almanlar'dan olusan en eski tutuklulara cogunlukla da adi mahkumlara olmak uzere, kamptaki tutukluların kendilerine birakiliyordu. "•
Aslinda yalniz tutukluları bolerek daha iyi yonetmek degil, aynca insanlik dokuntulerinin boyundurugu altina konan siyasal hasmi kendine iliskin her turlu deger bilincinden yoksunlaştirmak da amaclaniyordu. Kampin ic yonetiminin basinda, SS'lere tersi tutuklu kutleden sorumlu olan bir kidemli bulunuyordu. Sekreterlik ise yoklama listeleri ve bloklar icindeki görevlerle ugrasiyor. bloklarin her biri bir lockaltester tarafından yönetiliyor, gozetmen ve kapolar bu yoneticiye yardim ediyorlardi.

Kamplardaki tutuklu yasamı

izin saati 4-5, kış aylarında çalışmalar ise 17 saat ,yazın ise 20 saati buluyordu

Kapolan zorbalığı, ancak SS'lerin zorbaligiyla sinirlaniyordu tutukluyaysa, iki kara N harfiyle isaretleniyorlardi.
Tutuklular arasinda milliyet ya da siyasal partilerine gore topluluklar kurulabiliyordu. Ancak kampin yonetimi icin "siyasiler" ve adi suclular arasinda genellikle klyasiya bir savasim veriliyordu. Buchenwald vs Sachsenhausen kamplan uzun zaman, kornunist ''terinagir ''bastiklan "uluslararasi komiteler" tarafindan yonetildi.
Gruplar arasinda rekabete, yaygin guvensizlige, gitgide insanliktan cikanlmaya ve sert yasama savasimina ragmen, kamp icinde böylece dayanisma ve haberlerin yayilmasindan gizli siyasal toplantilara ve silahli kurtulus gruplan kurma girisimlerine kadar giden bir tur direnis orgutlenebiliyordu.
• Nazi toplama kampları, totaliter bir ideolojiye dayanan irkci ve siyasal bir goruse bagli bir sistemin en korkunc ve insanlik disi uygulamasini ortaya koydu. Bu sistem milyonlarca tutuklunun bedensel tukenme, tifus salgini ya da iskence, idam ve gaz odasi yoluyla ortadan kaldırılarak yok edilmesi yöntemiydi.