biyokimya

spencereid
canlı kimyası
bizler kompleks organizmalarız, vücudumuz izotermal bir sistemdir. dolaşım sistemleri, solunum sistemleri vs organlarımızın hizmet ettiği sistemlerdir. organlarımız ise bağ doku gibi dokulardan oluşur. bu dokular hücrelerin birlikte çalışmasıyla oluşur. bir insan hücresine bakacak olursak, çekirdek sitoplazma mitokondri golgi er vs bulundurur. bunlar organeldir, yapılarını açacak olursak moleküllerin birbirleriyle yaptığı etkileşimler sonucu bir dizi kimyasallardan oluşuruz ve bu diziler her insanda ortak olup, her insanı birbirinden farklılaştıran kimyasallardır.
böyle aşık oluruz ve bu kimyasallarla düşünürüz, bu kimyasallarla görürüz.
güneşten gelen bir foton eşyaya çarptığında kimyasal tepkimeler sonucu gözlerimiz , oluşan bu tepkimeleri beyinde kimyasal olarak algılar ve kimyasallarla beynimize kaydolur.
nelerden var olduk?
hücre diyorduk, çekirdek diyorduk. bir insana atom nedir desek, atom en küçük yapı taşımızdır diyebilir mi? şöyle ki azot karbon hidrojen oksijen, bizim genetik kodumuzdur.
adenin timin guanin sitozin urasil; yapılarında bu elementleri bulundurur. bir insanın genetik kodunun okunması, yazılması bu elementlerin oluşturduğu moleküllerin etkileşimleriyle oluşur.
bir insan nelerden var olduğunun hep farkındadır fakat anlamlarının farkında değildir. tıpkı ağzımızdan çıkan kelimelerin gücünün farkında olmadığımız gibi. oradadırlar, varlar. ve hiç irdelenmezler.
bugün size bir çok şey imkansız gibi görünebilir, imkanı bilgi kılar. bilinç dediğimiz kimyasal mekanizmayı, bir insanın doğduktan sonra kimyasal yapısı ve herhangi bir yaştaki kimyasal yapısı tamamen farklı olmakla birlikte bizleri biz yapan bilincimiz bu kimyanın en farklı olduğu kısımdır. güneşteki fotonların çarptığı ve kimyasal olarak kaydı tutulduğu her kareyi yaşıyoruz. bugüne kadar yaptığımız her şey kendi yansımamızdır, bundan sonra olacaklar ise bu yansımaların birleşmesidir.
ortak yansımalarla kültürleri, dinleri, kısaca ihtiyaçları ortaya koyduk. hepimiz ortak dalda insanız ve temellerimiz hepimizin ortak.
*yaşamın her anında bunun bilinciyle yaşayın*