bitcoin

yıldız sözlük
internetin para birimi, kısaca teknolojiye ve alım-satıma göre düşüş veya artış yapıyor.

1 bitcoin şuan 16 bin tl civarı. 2 ayda 8000'den 16000'e yükseldi.

Böyle bir yükseliş yaşayan başka para birimi yok.

Yatırım yapanların risk aldıkları ortadadır
PARS
Bundan yıllar evvel okuduğum bir makaleye göre, ilk dönemlerinde pek de başarılı bir girişim değilmiş.

İlk bit'çiler bunu kendi aralarında kullanmışlar sadece. Sonraki yıllarda yavaş yavaş ülke sınırlarının dışına taşar ve belli bir sosyetenin ilgi alanına girer. Mesela 2005 yılında bitcoinleriniz ile kara borsa ürünler; yasadışı silahlar, uyuşturucu, çok lüks bir restorandan yemekler alabilirdiniz.

Asıl patlama 2012 yılında, çin halkının bu para birimini keşfetmesiyle yaşanmıştır. Bir anda pek çok insan bitcoin milyoneri olmuştur.
(resim

Günümüzde bu para birimi biraz değer kaybetse de gücünü dalgalı olarak sürdürmektedir.
evrenos
2009 yılında Norveçli üniversite öğrencisi Kristoffer Koch, hocasının ödev vermesi üzerine sınıfta bitcoin'i tanıtan bir sunum yapacaktır. Bunun için 150 Norveç Kronu yani yaklaşık 27 dolarlık parası ile 5 bin bitcoin almış ve sonra da sunumunu yapmıştır.2013 yılında bitcoin'in değerinin fırlaması üzerine yaptığı yatırımı hatırlar fakat hesap şifresini unutmuştur. Bir süre uğraştıktan sonra şifresini bulur ve 27 dolarlık yatırımının 900 bin dolara ulaştığını görür.(bkz:köşeyi dönmek)ayrıca bkz.

https://www.google.com.tr/amp/s/webrazzi.com/2016/05/27/bitcoinden-zengin-olanlarin-listesi/amp/
alfa
borsa spekulatörleri keşfettikten sonra uçuşa geçmiştir.sonrasında düşüşü normaldir.borsa spekulatörlerinin olduğu yerde kazanç olmaz ,uyarmadı demeyin.bundan sonra bir uçar bir düşer , zarar eden bitcoine güvenen dürüst yatırımcılara olur .
alfa
Çiftlik banktan tek farkı tosun'un aklına gelmemiş olmasıdır. Bitcoin tarih boyunca en büyük dolandırıcılık yöntemidir hem katılım hem de finansal büyüklüğüyle