avatar the last airbender

hiyelkar
Son hava bükücü, Nickelodeon yapımı çizgi film. 2005-2008 yıllarında 3 sezon olarak yayınlanmıştır. Türkiye'de nickelodeon'un kendi kanalında ve sonrasında cnbc-e'de gösterilmiştir.
Hikaye kurgu bir dünya da geçer burada bazı insanlar dört elementi bükerek kontrol etme güçlerine sahiptirler. Farklı uluslar farklı elementleri bükme yeteneğine sahiptir ulusları büktükleri elementin adıyla anılır. (bkz:ateş) (bkz:hava) (bkz:su) (bkz:toprak)
Ancak Avatar olarak adlandırılan bir kişi bütün elementleri bükme gücüne sahiptir, ve bütün uluslar arasında düzeni sağlamakla sorumludur. Bİr avatar öldüğünde sıra ile diğer bir ulustan yeni doğan bir bebek avatar olur.
Hikayenin geçmişinde ateş ulusu diğer uluslara savaş açmaya karar vermiştir. ve bir sebeple son avatar aang ortadan kaybolur. Aradan yüzyıl geçer ve artık ateş ulusu savaşı kazanmak üzeredir. Seri Avatar aang'in, su kabilesi üyesi iki kardeş katara ve sokka tarafından bir buzulun içinde donmuş halde bulunmasıyla başlar ve savaşı sonlandırmak üzere çıktığı yolculuğu anlatır. Aang savaşı sonlandırabilmek için sırasıyla su, toprak ve ateş elementlerini bükmeyi öğrenmeli ve ateş kralını durdurmalıdır.