atlas

PARS
Kardeşlerinin en kuvvetlisi o'dur. Mitolojiye göre titanların savaşına önderlik eder ve kaybeder. Olimposlu tanrılar da onu korkunç bir cezaya çarptırır.

(resimtıpkı bir insanın tüm yükleri omuzlarında taşıması gibi. Değil mi?
vivian
ilkokulda çantada olması gereken kitaplar arasında atlas muhakkak bulunurdu.

tanım olarak atlas ;haritalar içeren kitaptır.harita kitaplarına ''atlas '' adı ,16.yüzyılın sonlarına doğru verilmeye başlandı.,çünkü çoğunun başında dev atlas'ın resmi bulunmaktaydı. 1556-75 yıllarında ,lafteri atlası diye bilinen iyi bir italyan harita derlemesi oluşturuldu.beliçikalı ünlü haritacı mercator 1585 'te bir atlas çıkardıdaha sonra hollandalılar atlas çıkaracaklardır.hepsinin kapağına eski yunan mitolojilerinde bahsedilen tanrılardan alas'ın bir resmi bulunurdu.

eski yunan'da alatılan öyküye göre atlas bir zamanlar dünyayı yöneten titanlar'dan biriydi.zeus ve öbür tanrılar titanları yenerek dünyayı yönetmeye başladılar.zeus

atlas'ı savaş sonrasında dünyanın batısına geçerek göğü omuzlarında taşımakla cezalandırdı.
umbrella
atlas, yunan mitolojisinde en güçlü titandır. dünya'yı omuzlarında taşımaktadır.

ayn rand'ın atlas shrugged (atlas silkindi) kitabının kapağında sembolik olarak geçer. çünkü bu düşünceye göre dünya'yı kapitalist insanlar sırtlarında taşımaktadır (bak sen) fakirler ise tembel olduklarından dolayı fakirdir. bir gün zenginler çalışmayı bırakır ve dünya kaosa girer! edebiyat, sanat, bilim yapılmaz olmuştur! hepsi ve daha fazlası için okuyunuz.