ateizm

OssuranPattes
ateizmin tam olarak tanimi teizm in karsiti. yani hicbir dine inanmayan. bu budizm,islam,gok tanricilik ne olursa olsun kesinlikle hicbir dine inanmamaktir.
ateizm'in en carpici ozelligi monolitik olmasidir. yani ateist olmanin tek sarti bir dine inanmamaktir. bu baglamda herkesin kafasindaki ateizm farklidir, herkesin kendi yorumudur.

ateizm iki anlama gelir. bu anlam karmaşasının nerden kaynaklandığını anlamak için “ateizm” kelimesinin sözlük anlamına ve etimolojisine bakmak gerekir.ateizme baktığımızda (çoğu zaman) “tanrının var olmadığına inanma” şeklinde tanımlandığını görürüz. yunanca köklerine baktığımızda ise “a”, yani “değil, -sız” ve “theos” yani tanrı köklerinden oluştuğunu görürüz. buna göre ateizm, “tanrının varlığına dair bir inanca sahip olmama” durumudur.ikiye ayrılmasının sebebi budur ve gerekli bir ayrımdır. “x’in var olmadığına dair bir inanca sahip olma” ve “x’in var olduğuna dair bir inanca sahip olmama” oldukça farklı iki durumdur. “tanrı vardır” önermesine p diyelim. sözlük anlamına göre bir ateist p’yi reddeden, p’nin doğruluk değerinin “yanlış” olduğuna inanan kişidir. yunanca köklerine göre ise bir ateist p’ye inanmayan, inanmak için yeterli sebep olduğunu düşünmeyen ya da p inancından yoksun olan kişidir. bir tarafın belirleyici özelliği var olan bir inanç (tanrı yoktur), diğer tarafın belirleyici özelliği ise bir inancın eksikliğidir.yani kisaca ateizm "tanrının var olmadığına dair bir inanca sahip olma", diger ateizm ise "tanrının var olduğuna dair bir inanca sahip olmama" şeklinde tanımlanır.

antropolojik ateizme göre tanrı, aslında insanın kendi kişiliğini, aklını kendisinden çıkarıp dışlaştırarak onu yüceltmesinden doğmuştur. yani tanrı'yı insan kendi suretinde yaratmıştır. ama bunu yapmakla kendisindeki özellikleri tanrı'ya atfetmiş, böylece kendi özüne yabancılaşmıştır.* çünkü insanın kendi gücüne inanması yerine, "kul acizdir, her şey tanrı'nın elindedir." düşüncesini getirmiştir. (feuerbach).psikanalitik ateizme göre ise, dinler insanları huzurlu kılmak yerine korkutmaktadır, günlük yaşam üzerinde baskı yaratmaktadır. bu sebepten din ve tanrı'dan kurtulunmalıdır.(freud)
stackover
Kendini pragmatist olarak tanımlayanların asla yönelmeyeceği ideoloji. İnanmanın getirisi olabilecekken neden inanmama yolunu seçeyim dedirtiyor. Hiçbir getirisi olmayan ateizme yönelenlerin sağlıklı düşünemediği kanısındayım.
stackover
@paperman, tabiki de ikna olduğum için inanıyorum. Vurgulamak istediğim, ikna olamayanların bir tarafı seçecekse mantıklı olanı seçmesidir. Kalbinde en ufak bir inancı dahi olan cennete girecek sonuçta.
üü_ytü
Hep şunu düşünmusumdur, dünyada yaşarken inanmamak guzel, lan ya varsa ahiret, o zaman ne olcak diye düşünmez mi insan, yoksa namaz kılan en fazla günde bir saatini kaybetmiş olur, ama varsa ateist olan...
OssuranPattes
"inanmamaya inanmak diye bir felsefe olmaz"?felsefe nedir?kelime anlamını bir kenara bıraktıgimizda kisaca nedir? sorusudur.insan ne oldugunu dusunup tasindiktan sonra neye inanacagini seçmiştir.tanrı ile inanc arasinda fark vardır.tanriya inanmıyor diye bir seye inanmamasi mumkun değildir.Herkes bir seye inanir onlarda tanriya inanmamayi seçmiştir.
üü_ytü
İnsanın fıtratı gereği kendinden üstünlüğe inanmak vardır. Bu insanın kendi içindeki sorulara cevap verebilmesi açısından da önemlidir. Zorda kaldığında el açıp dua etme isteği gibi. İç sıkıntısi, psikoloji bozukluğu gibi ruhsal hastalıkların bir sebebininde bu tür inkarlarin olduğu kuvvetlice düşünulmektedir.
kimliksizapaci
yil olmuş 2017 hala inanç biçimleriyle alay eden,psikolojik sorunlu gören ruh hastaları var içimizde.sartre,dostoyevski,kafka,kierkegaard,heidegger,nietzsche gibi yazarlar;einstein,darwin,curie gibi bilim adamları ; bill gates,warren buffet gibi is adamları agnostiklik,varoluşçuluk gibi cesitli felsefelere inanir.ve bu adamlarin ne psikolojisi bozuktur ne de aptal insanlardır ustteki yazara benden bir eksi.
üü_ytü
@kimliksizapaci güzel insan orayı kendin gibi güzelce okursan onların hastalıklı olduğu değil bu tür hastalıkların sebepleri arasında gosterilen bir durumdur yazıyor ve araştıracak olursan bunun tıbbi bir boyutuda mevcuttur, eksilerini harcama kullanırsın.
kimliksizapaci
arkadasim yanlis mi anlamisim bilmiyorim anladigim su:tanriyi inkar etmek ruhsal hastalıklara sebep olan nedenlerden biridir diye bir iddaa ortaya atmissin.ya ne alakası var bu tamamen yetisme ortamiyla alakali.her insan dinsiz tanrısiz dogar ve kendi dinini tanrısini tanrilarini yada tanrisizligi secer.insanin icinde hristiyanlik,muslumanlim gibi bir olgu yoktur bunlar sonradan kazanilan seylerdir ve psikoji bozukluguyla tanrı inkarinin arasinda bir bag kuruyorsan bunun bilimsel kanitinida aciklamak zorundasın.iddaayi atan kisi olarak.
üü_ytü
Evet ben o tür hastalıkların nedenleri arasında gösteriliyor dedim, kesin nedeni o demedim bu yüzden bana bak şu sağlam, bak bu normal, bak bunun psikolojisi düzgün diye örnek vermek saçma olur çünkü her hastalık her aynı durumu taşıyan insanda ortaya çıkmıyor. Bende burda zaten gördüğün gibi herhangi bir dini savunup insan şöyle doğar demedim ama her insan tanrısız doğar demekte sonradan inananlar insanları düşünecek olursak yanlış olur çünkü onlar benimsedikleri din gereği kendini O yaratıcının yarattığını düşünürler. Şimdi ben sana burda bir link vericem ama tutupta onada bişeyler bulursan senin önüne tıbbi vaka koyacak değilim, sadece açar bi göz gezdirirsinhttps://www.google.com.tr/amp/s/ateizminsanlikayibidir.wordpress.com/2012/10/05/ateizmin-dogurdugu-davranis-bozukluklari-ve-psikolojik-sorunlar/amp/
PARS
Ateizm tanrıya inanmamazlık değildir (onların tabiriyle). Tanımı; herhangi bir doğa üstü varlığın ve metafiziksel ögenin var olmadığını bilmektir.Onların ağzından çıkan budur.
koza mostra
"tanrıtanımazlık" değildir çünkü tanrıtanımazlık, var olan bir tanrıyı inkâr etme, reddetme durumudur.

ateizm gerçekliği inanç yoluyla açıklamayı kabul etmeyen,her türlü inanç koşullanmasını, hayali yaratığı ve olayı reddeden felsefi düşünce akımıdır. negatif,pozitif,pratik ve teorik ateizm olarak dörde ayrılır.
Simdibumekatroniktamneoluyo
@6 ya ithafen; inanırsam ve allah varsa cennete giderim, inanırsam ve allah yoksa birsey kaybetmem ama inanmazsam ve allah varsa cehenneme giderim düşüncesiyle yapılan iman iman değildir kur-an bunu acık bir şekilde söyler mantıklı olanı seçmek diye birşey yoktur veya çoğunluğun seçtiği mantıklı değildir.
jenjenrosso
Bu inanca sahip olan kişiler nedense ortamlarda ateist olduklarını belirtme gerekliliği hissetmektedirler.Doğrudur veya yanlıştır.kimi o şekil düşünür kimi bu şekil.kimse kimsenin düşüncesine karışamaz ve saygısızlık edemez.gece gece bu kadar eyyorlayabildim
sinan94
Hayatımda hiçbir zaman olmadığım veya olmanın yakınından bile geçmediğim, olmayı da düşünmediğim ideoloji. Lakin dinsizim. Deist fikirli, apateist tavırlı biriyim. Bundan da gayet memnunum. İslam'a da saygı duyuyor, iyi yanlarından kendime pay çıkardığımı da belli etmek istiyorum. 8 defa farklı tefsirlerle beraber Kur'an okudum, Risale bitirdim, Kitab-I Mukaddes okudum, 7 büyük imamdan hadisler okudum, İslam tarihi okudum, tasavvuf ve takva üzerine okudum, felsefe kitapları okudum ve bol bol da internetten okudum. İslam dinsizlerin çoğuna göründüğü kadar çirkin bir din değil.
jenjenrosso
bir yazarimiz 1/10000000000 ihtimalli olasiliktan bahsetmis.hem de bu orana küçük demis.kusura bakmayiniz ama bilmiyorsaniz teori sicmayiniz efendim.

sen üniversite okuma kardesim.doldurdugun kontenjana yazik.

ayrica kusura bakma ama ateist olma sebebini bu kadar sacma temellendiren baska birini daha görmemistim
0 /