apateizm

Kayra
"Tanrı var da olabilir, olmayabilir de ama bu beni zerre ilgilendirmez" diyen ama tüm dinleri kökten reddeden inanış biçimi. Olabilecek en mantıklı inanış şeklidir. Hakeza bazı kitapların fantezi ve şiddet dünyasına bağlı kalınmamaktadır. Örneğin el ayak kesmek, örneğin her hayvandan bir çift gemisine topladığı ve 950 yaşına kadar yaşadığı iddia edilen adamın kitapta geçmesi. Mantığı devre dışı bırakıp, evrim gibi en güçlü teorilerden birini reddedenlere ve şizofrenik fantezileri kabul görenlere karşı çıkan yazar beyanı.

Edit Ayetlerin öncesini de sonrasını da okusan, tüm ayeti her harfiyle de değerlendirsen, evet, kafa kesme mevcut o kitapta. İnanmaya devam.
yildizrobotics
Aslında tüm dinsiz inançlar içerisinde en tutarlı olanıdır, din bazlı inançları dahil etmiyorum, dine inananlar için dinsiz herhangi bir seçenek doğru gözükmez iken zaten dinsizler için dinler tutar sahibi değildir.

Apateizm, en kibar tanımıyla "Tanrı vardır yoktur beni ilgilendirmez gardaş, ben yaşamıma bakarım" olayıdır. İşte tam da bu sebepten en tutarlısıdır. Bilimin cevap veremediği bir soru üzerine küstahça bir fikir sahibi olmayı reddetmekle kalmayıp, onu hayatına sokmamıştır bile. Ayrıca dini görüşü yoktur, tanrıdan anladığı deistik bir yaklaşımdır. Onun için olay bundan ibarettir.

Kur'an-ı Kerim o kadar uzun bir kitap değil, sade bir meali 3 saatte biter. Ha olayı tarihiyle ve tefsirleriyle ayrı ayrı inceleyeceksen elbette uzun sürer ama benim gözümde (Ve pek çok dinsiz insanın) bırak evrenin anahtarı olmayı, bazı bilimsel konulara bile yanıt olamamıştır. İçeriğinde toplamda 80000 kelime bile olmadığı kesin olan Kur'an, nasıl alemlere anahtar olabilir? Yok şu harfi şuna geldi, yok şu sayıyla mucize var, yok anlayamadığımız çok fazla mistik özelliği var, geçiniz bunları. Sana orada bas bas cihatta kafa kes, hırsızın elini kes, 4 kadına kadar nikahlama şartı var, kadının şahitliği erkeğin yarısıdır (Doğru aslında ama neye göre yarısı?), kemiğe et giydirdik (Cenin olayı, tamamen hatalı) gibi hiçbir gerçeklik payı bulunmayan bilimsel ayetler, evrenin 6 günde yaratılmasına "Evre o evre" diye bas bas bağırıp da, neye göre evre olduğuna hiçbir açıklama getirilmemiş olan ayetler, affedersiniz 950 yıl yaşayan adam, yılana dönüşen asa, gemiye her hayvandan bir çift toplanması, bakire anne tarzı ayetler sunuyor, sen de inanıyorsun. Genelde okuyan çoğu kişi aklı başındaysa bunlara inanmaz ve bu tarz şeylere kulp bulmaya çalışmaz. Hani sınav falan diyorsunuz ya, aklıyla bunlara inanacak adam kazanacaksa desenize aklı olmayanlar kazanıyor. Kusura bakmayın, İslam gerçek değil. Maalesef ki ben bile zaman zaman inanacak gibi oluyorum ama hayır, muhtemelen kendimi bir daha gerçekten koparmayacağım. Bu iş hayatında ve başka konularda sorun olabilir ama maalesef ki münafık rolüne bürünmekten başka çıkış sunmuyor. Bilmeyen inanır, bilen kolay kolay inanmaz.
avare
tanrının olup olmaması üzerine bir felsefi konuda, tanrıyla alakası olmayan bir görüş nasıl olabiliyor aq? bence sıkıntı bundan bahseden üzerine konuşan arkadaşların genellikle kendi kahve falına bakıyormuş gibi felsefe yapması.
tanım:tanrıumursamazlık
1