aids

House of Rising Sun
Kişinin kendi savunma mekanizmasını çökerten ve yavaş yavaş bitiren hastalık. Türkçe adı "Edinsel Bağışıklık Yetmezliği Sendromu" olarak geçer. Bu hastalıkta ölüm oranı yüksektir lakin bazı kişiler bu hastalığa doğal bağışıklık sahibidir. Kendime bulaşmasından en çok korktuğum hastalıktır aynı zamanda.
ideaswonderland
Kan yoluyla veya cinsel ilişkiyle bulaşan dünyanın en kötü hastalıklarından biri. ortaya çıkışıyla ilgili çeşitli iğrenç hikayeler var ama şu kadarı herkes tarafından bilinen bir bilgi, normalde bu hastalık maymunlarda görülen bir hastalık. Artık ne olduysa bi şekilde insana geçiyor ve afrikadan tüm dünyaya yayılıyor.Farkındalık yaratmak için bir de günü vardır. 1 aralık dünya aids günüdür arkadaşlar.Bulaşmasını engellemek için partnerinizin geçmişini iyi bilmeniz gerekmektedir. Ayrıca kan ile temastan her zaman kaçının. Plastik esaslı bazı korunma yöntemleri de teknik olarak işe yarar ama risk yani her türlü. Değer mi kararını siz verin.
sigma
Artık eskisi kadar ciddi olmayan hastalık.
Anti hiv ilacı dahi üretildi, bu ilacı kullanarak hastalık kapma şansını -kan yoluyla ve cinsel yolla- neredeyse sıfıra düşürebiliyorsunuz.
Haricen de, hiv li bir bireyin -ilaç tedavilerini ihmal etmediği takdirde- bir süre sonra kanında hiv virüsü saptanmayacaktır yani kimseyi enfekte etmeyecektir. Fakat yanlış anlaşılmasın, bu kişi hala daha aids hastasıdır, sadece kanındaki virüs oranı yok denecek kadar düşüktür.
Yani, bu hastalıktan tamamen kurtaran bir tedavi yöntemi yok, fakat hastalığa yakalanmayı baştan önleyen ve hasta bireyin yaşam kalitesini düşürmeden uzun yıllar yaşamasına imkan tanıyan bazı ilaçlar üretildi ve hala daha üretilmekte.

Kısa süreli araştırmalar ve aids hastası biriyle sevgili olan bir arkadaşın aktardıklarıyla bu kadarını söyleyebilirim.